Po prezentacji w 11 miastach na całym świecie wystawa „The Art of Banksy” w lutym 2021 roku zawita do Warszawy.
Takiego wydarzenia jeszcze w Polsce nie było: Banksy, najbardziej znany twórca street artu na świecie, będzie bohaterem indywidualnej wystawy w Warszawie, na której zostanie zaprezentowane ponad 110 prac z jego imponującego dorobku.
Banksy w Warszawie: jego pierwsza wystawa w Polsce już w lutym 2021 roku
W ramach „The Art of Banksy: Without Limits” będzie można zobaczyć zarówno oryginalne prace, jak i przygotowane specjalnie na wystawę reprodukcje, rzeźby czy fotografie. Start wydarzenia zaplanowano na 12 lutego 2021, potrwa ono do 11 kwietnia. Prace Banksy’ego będzie można oglądać w Centrum Praskim Koneser w Warszawie.
Czytaj też: Banksy, uparty krytyk świata. Kim jest najsłynniejszy streetartowiec naszych czasów?
Mimo młodego wieku – brytyjski twórca prawdopodobnie ma około 40 lat – Banksy od wielu lat należy do grona najbardziej rozpoznawanych artystów współczesnych, jest także ulubieńcem inwestorów. W 2010 roku znalazł się obok Baracka Obamy czy Steve’a Jobsa na liście najbardziej wpływowych ludzi świata, przygotowanej przez magazyn „Time”.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Banksy współpracował z czołówką światowych twórców z różnych artystycznych światów: muzykami z undergroundowej sceny z Bristolu, zespołem Blur czy uhonorowanym Oscarem reżyserem Dannym Boyle’em. Sam Banksy również został nominowany do nagrody Akademii Filmowej za swój reżyserski debiut, „Wyjście przez sklep z pamiątkami” (2010).
„Ma niezwykłą umiejętność docierania do sedna sprawy i jest w stanie połączyć mocne poglądy polityczne z poezją, energią i humorem. Każde miejsce, w którym pojawiają się jego prace, staje się obowiązkowym punktem wycieczek. Kiedy władze Bristolu poprosiły mieszkańców o głosowanie w sprawie usunięcia prac Banksy’ego, dziewięćdziesiąt siedem procent głosujących stwierdziło, że jest to ważny i mile widziany element przestrzeni. Jego prace są prawie jak prezenty dla miejskiego krajobrazu” – czytamy w opisie wystawy.
Poglądy Banksy’ego widać w pracach, które w ostatnich latach ustanawiały rekordy dla najdrożej sprzedanych dzieł artysty. W 2019 roku za „Devolved Parliament”, przedstawiający szympansy zasiadające w ławach brytyjskiej Izby Gmin, zapłacono równowartość ponad 48 milionów złotych.
W tym roku najdrożej sprzedanym dziełem była parodia dokonań Claude’a Moneta, jeden „remiksów” nawiązujących do dzieł klasyków. Za „Show me the Monet” z 2005 roku zwycięzca październikowej aukcji w Sotheby’s zapłacił równowartość ok. 38 milionów złotych.