Emitowany od lat 70. w BBC program „Antiques Roadshow” umożliwia Brytyjczykom z różnych części kraju wycenę trzymanych w domu dzieł sztuki przed kamerami. Niedawno, podczas kręcenia jednego z odcinków, doszło do niecodziennej sytuacji: jeden z gości programu chciał dowiedzieć się, ile jest warty niewielki mural autorstwa Banksy’ego. Dzieła angielskiego twórcy street artu osiągają zawrotne ceny na aukcjach, dlatego mężczyzna spodziewał się usłyszeć, że może liczyć na sporą sumę. Okazało się jednak, że szczur został skradziony w 2004 roku z budynku w Brighton.
Czytaj też: Ganksy: tak maluje sztuczna inteligencja, która próbuje udawać Banksy’ego
Jak do tego doszło? Dzięki Rupertowi Maasowi, prowadzący program „Antiques Roadshow”, widzowie dowiedzieli się o tym, że Banksy stworzył system umożliwiający weryfikację autentyczności przypisywanych mu dzieł, a także – sprawdzenie, czy nie zostały skradzione.
Pest Control: w taki sposób Banksy chce walczyć z fałszerzami
Narzędzie stworzone przez Banksy’ego nazywa się Pest Control. Wydanie certyfikatu kosztuje od 50 do 100 funtów, opłata nie jest pobierana w sytuacji, gdy praca okaże się falsyfikatem. Strona Pest Control poświęcona jest jedynie sztuce, nie pozwala na sprawdzenie autentyczności plakatów, naklejek i innych gadżetów związanych z Banksym, takich jak przedmioty pochodzące z jego „antysklepu” Gross Domestic Products.
Bohater programu BBC przyznał, że próbował bezskutecznie otrzymać certyfikat potwierdzający autentyczność pracy Banksy’ego. „Myślę że przekaz jest taki, że jeśli widzisz na mieście graffiti – zostaw je w miejscu publicznym. Nie pouczam cię, po prostu informuję, że bez certyfikatu będzie bardzo trudno sprzedać to dzieło. Gdybyś go miał, mógłbyś zarobić ok. 20 tysięcy funtów, bez takiego dokumentu będzie to niemożliwe” – powiedział prowadzący program BBC Ruper Maas. Fragment programu do obejrzenia poniżej.