W styczniu ubiegłego roku z drzwi ewakuacyjnych paryskiego klubu Bataclan, gdzie w 2015 roku w czasie zamachu terrorystycznego zginęło 90 osób, zniknęła praca Banksy’ego, będąca hołdem artysty dla ofiar. Obejmująca swoim zasięgiem kilka europejskich krajów praca śledczych przyniosła skutki – po ponad roku mural został odnaleziony we Teramo we włoskiej Abruzji.
Na celowniku złodziei
Wizerunek młodej dziewczyny opłakującej ofiary tragicznego koncertu to nie jedyne dzieło streetartowego artysty z Bristolu, które zainteresowało przestępców. Wraz z rosnącymi cenami dzieł Banksy’ego pojawia się coraz więcej doniesień o ich znikaniu z przestrzeni publicznej. W ubiegłym roku sprzed paryskiego Centre Pompidou skradziono mural ze szczurem, który pojawił się w Paryżu z okazji 50. rocznicy protestów studenckich w 1968 roku.
Ostatnim przykładem zainteresowania przestępców jest obraz „Game Changer”, namalowany na cześć brytyjskiej służby zdrowia, o którego pojawieniu się w szpitalu w Southampton pisaliśmy zaledwie kilka tygodni temu. Warte kilka milionów dolarów płótno już dwa dni po odsłonięciu próbował skraść mężczyzna ubrany od stóp do głów w kombinezon ochronny. W tym przypadku kradzież udaremniono, a ochronie udało się zapobiec kolejnym długotrwałym poszukiwaniom.
Banksy i Black Lives Matters
Oprócz „Game Changera” Banksy w 2020 roku zaprezentował kilka innych prac o mocnej, polityczno-społecznej wymowie. Ostatnio artysta zabrał również głos w sprawie zabójstwa George’a Floyda, popierając postulaty ruchu Black Lives Matters i pokazując na swoim Instagramie płótno nawiązujące do wydarzeń w Minneapolis i całych Stanach Zjednoczonych.