Jak podkreśla angielski dom aukcyjny Christie’s, aukcja podczas której wylicytowane zostaną dzieła sztuki należące do Paula Allena, współzałożyciela Microsoftu, będzie „największą i najbardziej wyjątkową aukcją dzieł sztuki w historii”. 

Kolekcja Paula Allena trafi na aukcję dzieł sztuki

Składa się ona z ponad 150 dzieł sztuki, które powstawały w okresie 500 lat, a wśród nich znaleźć można prace artystów takich jak Botticelli, Renoir, David Hockney, Roy Lichtenstein oraz Paul Cezanne. Szacuje się, że wartość kolekcji to około 1 miliard dolarów. Zgodnie z wolą Paula Allena, który zmarł w 2018 roku, pieniądze ze sprzedaży zasilą cele charytatywne.

Czytaj więcej

Nowa Zelandia kontra amerykański miliarder. „Luksusowy bunkier” nie powstanie

Dyrektor generalny Christie, Guillaume Cerutti, zaznaczył, że aukcja będzie "absolutnie wyjątkowa".

- Inspirująca postać Paula Allena, niezwykła jakość i różnorodność prac oraz przekazanie wszystkich dochodów na cele charytatywne tworzą wyjątkową kombinację, która sprawia, że aukcja będzie wydarzeniem o bezprecedensowej skali - powiedział. - Takiej aukcji jeszcze nie było - zapewnił. 

Czytaj więcej

Kamień z Marsa cenny jak złoto. Zaskakujący sukces aukcji w Nowym Jorku

Jody Allen, siostra Paula Allena oraz zarządczyni jego majątku stwierdziła natomiast, że kolekcja dzieł „odzwierciedla różnorodność zainteresowań” jej zmarłego brata.

Paul Allen zmarł w wieku 65 lat w wyniku choroby nowotworowej. W 2010 roku, kiedy wiedział już o chorobie, zobowiązał się, że po śmierci większość fortuny przekaże na cele charytatywne. Był wówczas 37. najbogatszym człowiekiem na świecie według magazynu Forbes.