Szukaj

Mamy nowy rok – i nowy model kultowego zegarka Omegi

Moonwatch – tak nazywają go wszyscy, choć formalnie nazywa się Omega Speedmaster. Szwajcarzy właśnie pokazali najnowszą wersję swojego nasłynniejszego modelu. Co uległo zmianie?

Rok 2020 był bardzo trudny dla producentów zegarków, ale wbrew obawom pesymistów, dostaliśmy całkiem sporo premier. Na tyle dużo, że wydawało się niemal pewne, iź w pierwszych tygodniach 2021 roku w świecie zegarkowym zapanuje cisza. Nic bardziej mylnego, gdyż nowy rok postanowiła godnie przywitać jedna z najbardziej szanowanych marek, Omega. 

Czytaj też: Podsumujmy: oto najciekawsze zegarki 2020 roku

Speedmaster to jeden z najbardziej znanych i cenionych modeli Omegi. Niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej kupowanych zegarków tej marki. Trudno się dziwić, zegarek, znany jako „Moonwatch”, dotarł na Księżyc z członkami misji Apollo i zyskał w ten sposób wieczną sławę. Jak wiadomo, z legendami należy obchodzić się bardzo ostrożnie, żeby nie zrobić im krzywdy. Dlatego nowa wersja modelu Speedmaster Moonwatch Professional , którą zaprezentowano na początku stycznia 2021 roku jest delikatną ewolucją kultowego zegarka. Ale zarazem to zmiana bardzo potrzebna.

Omega Speedmaster Moonwatch Professional: nowy model. Co się zmieniło? 

Fundamenty pozostały takie same: nowy Speedmaster Moonwatch Professional prezentuje się tak samo. To charakterystyczna koperta, czarna tarcza chronografu i mechanizm nakręcany manualnie. Tak samo prezentowały się zegarki, które astronauci NASA zabierali ze sobą w podróż na Księżyc. Co w takim razie uległo zmianie?

Po pierwsze – pojawił się nowy mechanizm. Kaliber 1861 został zastąpiony przez nowy, o numerze 3861, także nakręcany manualnie. Nowy mechanizm Speedmastera pojawia się z certyfikatem METAS, a więc to precyzyjny chronograf, do tego z krzemowym włosem balansu odpornym na działanie nawet silnych pól magnetycznych. Rezerwa chodu nowego mechanizmu wynosi 50 godzin.

Modele z dotychczasowym mechanizmem 1861, będącym bezpośrednim kontynuatorem zegarków używanych przez amerykańskich astronautów podczas misji orbitalnych i księżycowych, nie będą odtąd produkowane. Z drugiej strony – przed nami zapowiedziany przez NASA powrót człowieka na Księżyc w ramach projektu Artemis, może więc to dobry moment na to, by w ofercie pojawiła się nowa wersja Moonwatcha? 

Co jeszcze uległo zmianie? Delikatnych modyfikacji jest sporo, ale uwagę zapewne przykuje nowa bransoleta ze zmienionym zapięciem, elegancka i nowoczesna. Nowy Speedmaster pojawi się w kilku wersjach – będą modele z tradycyjnym szkłem hesalitowym i ze szkłem szafirowym. Oprócz ikonicznych wersji stalowych zaprezentowano również Speemastery z kopertami wykonanymi ze 18-karatowego złota Sedna i z białego złota Canopus.  

Zamknij
Zamknij