Tourbillon, element mechanizmu zwiększający precyzję chodu zegarka, to symbol wyrafinowanego zegarmistrzostwa. Jest też jednym z symboli Omegi. Ta firma ma bowiem w ofercie flagowy model wyposażony w tourbillon. Najnowsza wersja, De Ville Tourbillon Numbered Edition, jest ważnym przełomem technologicznym dla Omegi. To pierwszy w historii mechanizm z tourbillonem z certyfikatem Master Chronometer.
Tourbillon: zasada działania
Tourbillon to dość stary wynalazek. Jako pierwszy tego typu rozwiązanie opracował w 1791 roku Abraham-Louis Breguet, francuski wynalazca, jeden z najważniejszych innowatorów w historii zegarmistrzostwa.
Zasada działania tourbillonu następująca: mechanizm zegarka narażony jest na działanie różnych sił, przede wszystkim pola magnetycznego oraz grawitacji. To może powodować mniejszą precyzję pomiaru czasu. Tourbillon, obrotowa klatka, w której umieszczony jest balans i wychwyt, wyrównuje błędy pozycyjne mechanizmu zegarka, co poprawia precyzję pomiaru czasu.
Klatka tourbillonu zazwyczaj wykonuje pełny obrót wokół własnej osi w ciagu minuty. Tego typu rozwiązanie stosowane jest w bardzo skomplikowanych zegarkach mechanicznych.