Eko-hotel zamiast kopalni: tak od węgla odchodzą Szkoci

Postindustrialny, ekologiczny i oddający szacunek dziedzictwu okolicy – taki ma być nowy „rozproszony hotel” w Szkocji. Powstał na terenie byłej kopalni węgla.

Publikacja: 26.03.2021 11:31

Eko-hotel zamiast kopalni: tak od węgla odchodzą Szkoci

Foto: Fot: Scott Brownrigg

Na terenie byłej kopalni węgla kamiennego w East Ayrshire w Szkocji powstaje kompleks hotelowy, który będzie łączył nowoczesną architekturę z poszanowaniem dla historii miejsca i ekologicznym zapleczem. Zaprojektowany jako „rozproszony hotel” The Barony ma docelowo pomieścić aż 344 wille oraz domki na drzewach i platformach, a także centrum recepcyjne, spa i obszary produkcji ekologicznej oraz badań mających na celu przywrócenie dzikiej przyrody w okolicy.

Hotel na terenie nieczynnej kopalni węgla w Szkocji

Nowy projekt zostanie ma zostać wybudowany w oparciu o dotychczasowe plany okolicy. Zamknięta w 1989 roku kopalnia znana jest m.in. z wieży szybowej w kształcie litery A, ostatniej takiej w Wielkiej Brytanii, której remont w 2007 roku pochłonął milion funtów. Po odnowieniu wieża została otwarta ponownie przez księcia Karola. „To miejsce nie jest czystą kartką i wymaga, by jego adaptacja była oparta na historii i dziedzictwie” – czytamy na stronie odpowiedzialnej za projekt kompleksu firmy Scott Brownrigg.

Czytaj też: Cóż za metamorfoza: kiedyś była tu kotłownia. Teraz jest modernistyczna sala kinowa

Plan, przygotowany przez pracownię we współpracy z profesorem Terrym Stevensem, szefem cenionej firmy zajmującej się konsultingiem turystycznym, wykorzystuje architekturę słynnej wieży w projektach samych apartamentów mieszkalnych. Charakterystyczne wysokie okna pozwolą gościom cieszyć się widokiem na przepływającą przez 44-hektarowy teren kopalni rzekę Lugar Water.

Piękne Rzeczy
Zawrotna kariera kalendarzy adwentowych. Marki luksusowe je pokochały
Piękne Rzeczy
Rezydencja rodziny Kennedych we Francji na sprzedaż. Tu JFK uczył się pływać
Piękne Rzeczy
Kidult na zakupach świątecznych. Dlaczego dorośli kupują sobie zabawki?
Piękne Rzeczy
„Prezenty dopaminowe”: nowy trend objął też tradycje świąteczne
Piękne Rzeczy
Raport: młodzi ludzie chętnie kupują dobra luksusowe, bo mieszkają z rodzicami