Pies-robot pilnuje ruin starożytnego miasta Pompeje przed złodziejami

Aby chronić starożytne Pompeje, od niedawna po kompleksie ruin przechadza się pies-robot. Pilnuje, czy nikt niczego nie kradnie, to jednak nie jedyna jego rola.

Publikacja: 31.03.2022 14:50

Pies-robot, dzieło amerykańskiej firmy Boston Dynamics, to nie jedyne nowoczesne urządzenie w rękach

Pies-robot, dzieło amerykańskiej firmy Boston Dynamics, to nie jedyne nowoczesne urządzenie w rękach strażników ruin w Pompejach. Do dyspozycji mają oni również drony.

Foto: Pompeisites.org

Wiele bezcennych stanowisk archeologicznych znajduje się zwykle na świeżym powietrzu. To obiekty, które są w największym stopniu narażone na grabieże. Aby im zapobiec, Pompejów niestrudzenie pilnuje niewielki pies-robot.

Pies-robot na straży Pompejów

Autonomicznego czworonożnego robota, któremu dano na imię Spot, zbudowali inżynierowie z amerykańskiej firmy technologicznej Boston Dynamics na podstawie technologii, która powstała w Instytucje Technologicznym w Massachusetts. „Zatrudnienie” naszpikowanego elektroniką psa wpisuje się w szerszy projekt Parku Archeologicznego w Pompejach o nazwie „Smart Pompei”.

Celem projektu jest stworzenie nowoczesnego systemu ochrony i zarządzania całym kompleksem. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo zarówno pracujących w nim osób, jak i turystów odwiedzających Pompeje. W skali świata jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie.

Silnym impulsem, aby Włosi bardziej przyłożyli się do ochrony i konserwacji starożytnego kompleksu, było ostrzeżenie ze strony UNESCO. Ze względu na liczne zniszczenia wynikające z grabieży i zaniedbań, kilka lat temu organizacja zagroziła usunięciem Pompejów z listy światowego dziedzictwa kulturowego.

Pompejański kompleks archeologiczny jest bardzo rozległy i pełno w nim zakamarków. Oczywiście dla złodziei nie stanowią one żadnego problemu, jednak nieustanna kontrola wszystkich tych miejsc wykracza poza możliwości ludzkich pracowników kompleksu.

Aby ułatwić pracownikom Parku Archeologicznego w Pompejach ich codzienną pracę, Spota wyposażono w sztuczną inteligencję, a także w szereg czujników i kamer. Dzięki nim robot nieustannie skanuje wszystkie uliczki i zaułki starożytnego miasta.

Czytaj więcej

We Włoszech niepokój, rośnie cena espresso. „Czy śniadanie ma być luksusem?”

Pracownicy parku archeologicznego wykorzystują Spota nie tylko do tropienia złodziei zakradających się do Pompejów czy znajdowania śladów grabieży. Eksploruje on również tunele wydrążone przez szabrowników, zwanych we Włoszech „tombaroli”. Wiele z nich grozi zawaleniem i zniszczeniem bezcennych artefaktów.

Spot przydaje się też do celów naukowych. Dzięki swoim zdolnościom docierania do trudno dostępnych miejsc, elektroniczny pies jest w stanie zebrać dane w miejscach, do których – chociażby ze względów bezpieczeństwa – nie mogą dostać się ludzie.

Pandemia – dobre czasy dla złodziei

W 2020 roku, a więc na początku pandemii, Interpol zanotował ponad 850 tysięcy kradzieży dzieł sztuki na całym świecie. Lwia część przestępstw miała miejsce w Europie, a łupem złodziei najczęściej padały artefakty znajdujące się na świeżym powietrzu. To zwłaszcza tych miejsc nie ma komu pilnować – nie tylko zresztą w trakcie pandemii.

Kolejne lockdowny w ciągu ostatnich dwóch lat przyniosły złodziejom mnóstwo okazji, aby obrabować słabiej strzeżone obiekty i kompleksy. I choć pandemia zamroziła wiele gospodarek, nielegalny handel dziełami sztuki bynajmniej nie zwolnił tempa.

Ucierpiały zwłaszcza stanowiska w Azji i na obszarze Pacyfiku Południowego. Według danych Interpolu liczba kradzieży artefaktów wzrosła tam prawie czterdziestokrotnie. W Ameryce Północnej i Południowej wzrost ten zanotowano na poziomie prawie 190 procent, zaś w Afryce – ponad 30 procent.

Działalność ułatwia złodziejom również trudna sytuacja polityczna i konflikty zbrojne, które trwają na wielu obszarach świata. Potrzeba zaadaptowania nowoczesnych sposobów ochrony bezcennych zabytków dotyczy więc nie tylko Pompejów, ale także wielu innych stanowisk archeologicznych na całym świecie.

Wiele bezcennych stanowisk archeologicznych znajduje się zwykle na świeżym powietrzu. To obiekty, które są w największym stopniu narażone na grabieże. Aby im zapobiec, Pompejów niestrudzenie pilnuje niewielki pies-robot.

Pies-robot na straży Pompejów

Pozostało 94% artykułu
Miejsca
Kierowcy zniszczyli słynny zabytek na pustyni Atacama. „Szkody są nieodwracalne”
Miejsca
Atrakcja turystyczna Podhala wśród najciekawszych w Europie. „Nie dla amatorów”
Miejsca
Największy klub nocny na świecie powraca. Kontrowersyjna atrakcja na Ibizie
Miejsca
Niemcy budują najdłuższe molo na Bałtyku. Sopot straci palmę pierwszeństwa
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Miejsca
Nowa atrakcja Rzymu: odkryto dawny pałac papieży. „Demonstracja bogactwa”
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki