Powstaje stadion piłkarski z drewna. To będzie pierwszy na świecie obiekt tego typu

W Wielkiej Brytanii powstanie pierwszy na świecie stadion wykonany w technologii drewnianej. Za projekt obiektu odpowiada słynna brytyjska pracownia Zaha Hadid Architects.

Publikacja: 13.12.2024 14:27

Z drewna powstaną kluczowe elementy konstrukcyjne stadionu, w tym szkielet, wsporniki dachowe oraz w

Z drewna powstaną kluczowe elementy konstrukcyjne stadionu, w tym szkielet, wsporniki dachowe oraz wszystkie podłogi i okładziny.

Foto: Negativ/ZHA

Obiekty wykonane w technologii drewnianej stają się coraz popularniejsze na świecie. Znana brytyjska pracownia architektoniczna Zaha Hadid Architects przedstawiła projekt stadionu, który zostanie wykonany w tej technologii. To jeden z ostatnich projektów, przy którym pracowała założycielka biura, nieżyjąca już, legendarna architektka Zaha Hadid.

Pierwszy na świecie drewniany stadion piłkarski

Mowa o stadionie Eco Park Stadium w mieście Stroud, leżącym w południowo-zachodniej części Anglii. Właścicielem obiektu będzie miejscowy klub piłkarski Forest Green Rovers. Stadion będzie pierwszym na świecie tego rodzaju obiektem, którego konstrukcja zostanie wykonana z drewna.

Czytaj więcej

Luksusowy dom nad brzegiem Bałtyku. Nowy projekt cenionego polskiego architekta

Obiekt stanie na obrzeżach miasta, w otoczeniu łąk i drzew i zarazem niedaleko autostrady M5. Eco Park Stadium ma stanowić centralną część większego założenia urbanistycznego o nazwie Eco Park, którego koszt — jak informuje branżowy serwis ArchDaily — ma wynieść łącznie 100 milionów funtów.

Projekt powstawał jeszcze za życia założycielki biura ZHA, Zahy Hadid. Architektka zmarła w 2016 roku, w tym samym roku jej koncepcja wygrała międzynarodowy konkurs na projekt stadionu, pokonując kilkadziesiąt pracowni z całego świata.

Foto: Negativ/ZHA

Inwestorowi i architektom zależało na tym, aby stadion był zarówno funkcjonalny, jak i przyjazny środowisku. Drewno będzie pochodziło z upraw zrównoważonych ekologicznie. Z drewna powstaną kluczowe elementy konstrukcyjne stadionu, w tym szkielet, wsporniki dachowe oraz wszystkie podłogi i okładziny.

W tradycyjnych stadionach te i inne elementy zwykle budowano ze stali i betonu. Aby dodatkowo wesprzeć minimalną emisję dwutlenku węgla przy budowie i w dalszym funkcjonowaniu obiektu, zarówno stadion, jak i budynki wchodzące w skład całego kompleksu, maja czerpać energię ze źródeł odnawialnych.

Eco Park Stadium w Stroud. To projekt Zaha Hadid Architects

Projekt kompleksu stadionowego płynnie wtapia się w otoczenie — intencją architektów była minimalna ingerencja w zielony krajobraz. Dach stadionu będzie tworzyć przeźroczysta membrana, która nie będzie blokowała murawie dostępu do słońca, a co za tym idzie — zakłócała jej równomierny wzrost.

Architekci pomyśleli też o komforcie widzów w trakcie meczów. Wszystkie miejsca na widowni ulokowano maksymalnie blisko boiska — tak, aby każdy kibic miał dobry, niczym niezakłócony widok na wszystko, co dzieje się na murawie.

Wstępnie pojemność stadionu wyniesie pięć tysięcy osób. Projekt pozwala na łatwe podwojenie tej liczby w razie potrzeby, bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych prac budowlanych.

Powierzchnia całego kompleksu wyniesie około 40 hektarów. Wokół stadionu powstaną boiska i inne nowoczesne obiekty sportowe, a także centrum naukowe poświęcone sportowi. Eco Park pomieści też przestrzenie biurowe i komercyjne. Inwestor zapowiada, że pracę znajdą tu cztery tysiące osób.

Architektura
Trwa wyburzanie ikony modernizmu. Była symbolem komunistycznego luksusu
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Architektura
To pierwszy taki sklep w historii Apple'a. Amerykański gigant stawia na drewno
Architektura
Donald Trump idzie na wojnę z modernizmem w architekturze. Wydał rozporządzenie
Architektura
Nowa ambasada RP w Berlinie: jak wyglądają wnętrza? Kulisy prestiżowego projektu
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Architektura
Perła architektury zniszczona w pożarze w Los Angeles. To była ikona modernizmu
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej