Luksusowy dom nad brzegiem Bałtyku. Nowy projekt cenionego polskiego architekta

Nad Bałtykiem powstaje willa projektu biura Reform Architekt. Lokalizacja jest unikatowa – obiekt stanie tuż nad brzegiem morza na polskim wybrzeżu.

Publikacja: 04.12.2024 04:15

Obiekt powstanie w tak zwanej pierwszej linii brzegowej, czyli tak blisko morza, jak to możliwe.

Obiekt powstanie w tak zwanej pierwszej linii brzegowej, czyli tak blisko morza, jak to możliwe.

Foto: Materiały prasowe

Już niebawem nad samym Bałtykiem stanie niewielka, ale bezkompromisowo luksusowa willa o nazwie Aurora House projektu cenionego architekta Marcina Tomaszewskiego. Willa będzie się znajdowała na pierwszej linii brzegowej, czyli w miejscu tyleż wymarzonym, co z punktu widzenia architekta – dość trudnym.

Aurora House: luksusowa willa nad samym Bałtykiem

O wyjątkowości willi o nazwie Aurora House świadczy przede wszystkim fakt, że powstanie ona w tak zwanej pierwszej linii brzegowej, czyli tak blisko morza, jak to tylko możliwe. To lokalizacja, o którą biją się hotelarze i o której marzy wielu ludzi pragnących mieć dom z bezpośrednim dostępem do plaży.

Zaprojektowanie domu na takim obszarze stanowi jednak spore wyzwanie dla architekta. Podjął je Marcin Tomaszewski, który jest autorem projektu Aurora House – luksusowej willi, której budowa ma dobiec końca w przyszłym roku. Przeszkód, które napotkał architekt, było jednak więcej.

Czytaj więcej

Warszawski lokal najpiękniejszy na świecie. Prestiżowa nagroda za wnętrza

„Będąc na działce, nie zwracałem uwagi na ograniczenia – a to, że działka jest dość wąska, a to, że wjazd na działkę jest od południa” – podkreśla Tomaszewski. „To wszystko było nieważne. Najważniejsze było to, co widziałem z tej działki: bezkresny widok po horyzont”.

Powierzchnia willi Aurora House będzie wynosiła około 350 metrów kwadratowych – czyli stosunkowo niewiele jak na dom tego rodzaju. Jej wnętrza kryją jednocześnie wszystko, co świadczy o luksusowym charakterze domu.

Foto: Materiały prasowe

Willa składa się z minimalistycznych, prostopadłościennych segmentów, w których znajdują się pomieszczenia o różnych funkcjach. W bryle parterowej znajduje się wejście, strefa techniczna z garażem i sypialnie dla gości.

Bryła na półpiętrze mieści sypialnię właścicieli z widokiem na morze oraz część techniczną basenu znajdującego się na drugim piętrze. Architekt wykorzystał znajdujący się w tym miejscu spadek terenu, umieszczając na tym poziomie zadaszone miejsce parkingowe.

Foto: Materiały prasowe

Na pierwszym piętrze znajduje się przestrzeń otwarta, wychodząca na zadaszony taras – również z widokiem na Bałtyk. Najwyższa bryła zawiera kolejny taras oraz wspomniany basen, który zatopiono w bryle budynku. Willę wyposażono w duże przeszklenia, co zapewnia dobre doświetlenie naturalnym światłem, a także płynne połączenie wnętrza z otoczeniem.

Aurora House: Minimalizm i harmonia z krajobrazem

Luksusowy charakter willi oddaje też fasada z gresu w piaskowym odcieniu. Z jednej strony to elegancki materiał, który dobrze wpisuje się w kolorystykę otaczającego willę nadmorskiego krajobrazu. Z drugiej – gres cechuje się trwałością i wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych.

Ciekawym elementem, który pełni zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną, są przysłony na oknach. Nawiązują one do roślinności pokrywającej dzikie bałtyckie plaże, a także do popularnych w Polsce, tradycyjnych wiklinowych osłon.

Foto: Materiały prasowe

Marcin Tomaszewski jest założycielem działającej od 2010 roku łódzkiej pracowni Reform Architekt. Biuro ma na koncie szereg prestiżowych nagród, również w ramach takich międzynarodowych konkursów jak między innymi Iconic Award, German Design Award czy European Property Awards.

Tomaszewski zaprojektował wiele luk, cechujących się bezkompromisowym designem. Spod jego ołówka wyszły projekty takich willi jak spektakularna Phantenom Casa, nawiązującą do lasu sosnowego Pini Casa czy The One – „najczarniejszy dom w Polsce”.

Architektura
Katedra Notre Dame otwiera się po pożarze. Remont pochłonął 3 miliardy złotych
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
Architektura
Słowacy rzucają wyzwanie Warszawie. Rekordowo wysoki wieżowiec w Bratysławie
Architektura
Blok z mieszkaniami socjalnymi najlepszym budynkiem świata. „Wizjonerska myśl”
Architektura
Metamorfoza jednego z najsłynniejszych więzień w USA. „Skandynawski standard”
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Architektura
Wybrano najpiękniejszą winiarnię na świecie. To dzieło słynnego architekta
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska