W sobotę Joe Biden został ogłoszony zwycięzcą ubiegłotygodniowych wyborów w USA oraz prezydentem-elektem. Wraz z nim w styczniu 2021 roku pracę w Białym Domu rozpocznie Kamala Harris.

Kamala Harris i jej pierwsze przemówienie jako wiceprezydentki USA

W pierwszym przemówieniu po ogłoszeniu wyników wyborów pierwsza kobieta na stanowisku wiceprezydenta wygłosiła swoją pierwszą przemowę w nowej roli. Kamala Harris podziękowała Amerykankom za to, że ich walka o prawa kobiet utorowała jej drogę do Białego Domu. Przy okazji, za pomocą swojej białej kreacji, złożyła hołd sufrażystkom, które ponad sto lat temu walczyły o prawa wyborcze kobiet w USA.

Czytaj też: Trampki kontra Trump. Jak Kamala Harris i jej styl ubierania zmienia politykę w USA

Tym razem Harris zamieniła trampki na wysokie szpilki. Biały garnitur na przemówienie dla wiceprezydentki przygotowała z kolei Carolina Herrera. Wenezuelska projektantka, od 40 lat pracująca w Nowym Jorku, od dawna należy do faworytek amerykańskim polityczek i pierwszych dam bez względu na swoją orientację polityczną. Kreacje Caroliny Herrery nosiły m.in. Laura Bush, Jackie Kennedy, Michelle Obama i Melania Trump.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Kamala Harris (@kamalaharris)

Garnitur był hołdem dla sufrażystek, które na początku XX wieku doprowadziły do przyznania kobietom praw wyborczych w USA. 56-letnia Harris, córka imigrantów z Jamajki i Indii, w swoim przemówieniu nie wymieniła jednak nazwy tego ruchu i podziękowała wszystkim kobietom.

„Myślę o kobietach, które tak wiele wywalczyły i poświęciły dla równości, wolności i sprawiedliwości dla wszystkich, w tym czarnych kobietach, które są zbyt często pomijane, ale wiele razy udowadniały, że są kręgosłupem naszej demokracji”

„Wszystkich kobietach, które od ponad wieku pracowały na rzecz zapewnienia i ochrony prawa do głosowania: 100 lat temu z 19 poprawką, 55 lat temu z ustawą o prawach wyborczych, a teraz, w 2020 r., z nowym pokoleniem kobiet w naszym kraju, które oddało głosy i kontynuowało walkę o swoje podstawowe prawo do głosowania i bycia wysłuchanym”- powiedziała Harris w wystąpieniu, które możecie zobaczyć poniżej:

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ