Jak przetrwać upały? Innowacyjna tkanina, która chłodzi, może być przełomem

Czy ubranie może chłodzić podczas upałów? Grupa naukowców stworzyła innowacyjną tkaninę chłodzącą. Jest ona w stanie znacząco obniżyć odczuwalną temperaturę w trakcie upałów w mieście.

Publikacja: 10.07.2024 14:55

Japonia to kolejny w tym roku kraj, który nawiedziła fala rekordowych upałów.

Japonia to kolejny w tym roku kraj, który nawiedziła fala rekordowych upałów.

Foto: Soichiro Koriyama: Bloomberg Finance LP

Grupie amerykańskich naukowców udało się stworzyć chłodzącą tkaninę, która może okazać się ratunkiem w upalne lato – zwłaszcza w miastach. Materiał jest w stanie znacząco obniżyć temperaturę tuż przy skórze. W jaki sposób?

Tkanina, która chłodzi w czasie upałów

W dobie globalnego ocieplenia kolejne miesiące są rekordowo ciepłe, co w trwającym właśnie apogeum lata szczególnie dotkliwie odczuwamy na własnej skórze. Ludzie chronią się jak mogą przed skutkami upałów, zwłaszcza w miastach.

Czytaj więcej

Aquapark w Polsce na liście najpiękniejszych na świecie. „Przełomowe arcydzieło”

Problem ten wzięła na warsztat grupa naukowców z Uniwersytetu w Chicago po kierunkiem profesora inżynierii molekularnej Po-Chun Hsu. W poszukiwaniu doraźnego sposobu na to, jak skutecznie obniżyć temperaturę odczuwalną, stworzyli oni innowacyjną, ultracienką tkaninę chłodzącą.

W jaki sposób materiał daje ulgę w upał? Szczegóły pracy naukowców opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Science”.

Przy tworzeniu tkaniny wykorzystano zjawisko chłodzenia radiacyjnego, które polega na emitowaniu energii cieplnej przez obiekty do otoczenia. Tkaniny działające na tej zasadzie już istnieją, chronią one jednak tylko przed temperaturą pochodzącą bezpośrednio ze słońca, co sprawdza się na otwartym terenie – ale nie w mieście.

Temperaturę w miastach podnoszą bowiem również rozgrzane budynki i chodniki. Problem polega na tym, że fale promieniującego z nich żaru mają inne długości niż ten pochodzący ze słońca. Tkanina chłodząca, która sprawdzi się w miastach, musi zatem poradzić sobie z dwoma rodzajami promieniowania cieplnego – i taką właśnie cechę ma materiał, który stworzyli naukowcy z Uniwersytetu w Chicago.

Ultracienki „materiał przyszłości” chłodzi lepiej niż jedwab

Nowa tkanina selektywnie blokuje promieniowanie ze słońca oraz promienie podczerwone, które emitują znajdujące się w pobliżu obiekty.

Zewnętrzna warstwę materiału utkano z polimetylopentenu (PMP) – plastiku, którego powszechnie używa się do produkcji opakowań. Nie absorbuje on ani nie odbija większości promieniowania, natomiast emituje promienie podczerwone o wąskim zakresie.

Drugą, środkową warstwę tworzą nanowłókna ze srebra, które jak lustro odbijają promieniowanie podczerwone. Trzecią, wewnętrzną warstwą może być standardowa, przyjemna w dotyku tkanina – na przykład bawełna lub wełna.

Na podstawie testów w przestrzeni miejskiej naukowcy ustalili, że ich materiał zapewnia temperaturę o 2,3 stopnia Celsjusza niższą niż tkaniny, które stosuje się w odzieży outdoorowej. W przypadku jedwabiu różnica ta wynosi aż 8,9 stopnia, zaś bawełny – 1,8 stopnia Celsjusza.

W rozmowie z magazynem „New Scientist” profesor Hsu zauważa, że jego innowacyjna tkanina, którą stworzył wraz ze swoim zespołem, teoretycznie pozwoli na wydłużenie czasu komfortowego przebywania w warunkach upału o jedną trzecią. Podkreśla jednak, że potrzeba w tej kwestii dodatkowych badań naukowych.

Naukowcy planują również dalsze badania dotyczące wpływu tkaniny na zdrowie jej użytkowników w trakcie upałów. Twierdzą też, że może o ona znaleźć zastosowanie w budownictwie, motoryzacji, a także w roli opakowania żywności, co zmniejszyłoby zapotrzebowanie na energochłonne chłodziarki.

Grupie amerykańskich naukowców udało się stworzyć chłodzącą tkaninę, która może okazać się ratunkiem w upalne lato – zwłaszcza w miastach. Materiał jest w stanie znacząco obniżyć temperaturę tuż przy skórze. W jaki sposób?

Tkanina, która chłodzi w czasie upałów

Pozostało 91% artykułu
Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Styl
„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie