Dom aukcyjny Sotheby’s nie lekceważy sygnałów płynących od klientów skłonnych zapłacić fortunę za rzadko spotykane sneakersy. Po tym, jak buty koszykarskie, zaprojektowane dla Michaela Jordana, zostały sprzedane na aukcji za prawie pół miliona dolarów, bijąc cenowy rekord wszech czasów, szefowie Sotheby’s zdecydowali się na pójście krok dalej i otwarcie sklepu z butami sportowymi. Nie będzie to jednak outlet, na zakupy w The Sneakers Shop będą mogli sobie pozwolić ludzie naprawdę zamożni.

Czytaj też: Były prezes domu aukcyjnego Christie’s tworzy elitarny klub kolekcjonerów

Dom aukcyjny Sotheby’s sprzedaje buty sportowe

Platforma handlowa, przygotowana przez Sotheby’s we współpracy z firmą Shoezeum, to rozwinięcie aukcji „Cult Canvas”, którą Sotheby’s przeprowadziło pod koniec września. Do sprzedaży trafiło wówczas osiem niezwykle rzadkich modeli butów sportowych z różnych okresów, przygotowanych we współpracy z artystami takimi jak Futura czy Jeff Staple. Ich nabywcy zapłacili za nie od 5 do 63 tysięcy dolarów (w przeliczeniu – od 18 tysięcy do ok. 238 tys. złotych).

Zakup większości butów oferowanych w The Sneakers Shop również będzie wiązać się z wydatkiem nie na każdą kieszeń, ale oprócz m.in. legendarnych „księżycowych butów” Nike z 1972 roku (ich cena to 150 tysięcy dolarów), w sklepie stworzonym przez Sotheby’s można kupić również modele już za 500 dolarów (ok. 1900 zł). Wśród 76 dostępnych obecnie par znalazły się między innymi modele podpisane przez Matthew McConaugheya czy Shaquille’a O’Neala.

„Ultimate Sneakers Collection”, zorganizowana w ubiegłym roku pierwsza aukcja Sotheby’s w całości poświęcona sneakersom, okazała się sukcesem oraz wskazówką, jak pozyskiwać nowych odbiorców w czasie pandemii. Wg danych Sotheby’s ponad połowa osób biorących udział w aukcjach butom sportowych to nowi klienci na rynku aukcyjnym, a ich średni wiek to 45 lat.

Rynek butów sportowych intensywnie rośnie. Ocenia się, że do 2025 roku jego wartość globalnie może sięgnąć 95 miliardów dolarów. Z kolei wartość rynku wtórnego sneakersów szacowana jest obecnie na ok. miliard dolarów, ale tutaj również można spodziewać się mocnych wzrostów.