Wraz z premierą tegorocznego katalogu Ikei szwedzka marka udostępniła archiwum wcześniejszych wydań, począwszy od pierwszego katalogu, opublikowanego w 1951 roku. Projekty Ikei z lat 70. czy 80. przeżywają dziś renesans wśród koneserów modernistycznego designu, a meble sprzed kilku dekad są poszukiwane przez projektantów wnętrz. Dlatego cyfrowa wersja archiwalnych katalogów Ikea sprawdzi się jako źródło niezliczonych pomysłów na wnętrzarskie eksperymenty.

Czytaj też: Japońska firma Muji wprowadza nową usługę – abonament na wynajem minimalistycznych mebli 

Katalog Ikea: archiwalne wydania wreszcie dostępne w sieci

Ikea, dzięki współpracy ze znanymi projektantami i innymi markami (niedawno między innymi z Lego, przy kolekcji pudełek Bygglek), przestaje być jedynie producentem mebli do samodzielnego montażu i ewoluuje w kierunku kompleksowej marki lifestyle’owej.

Jak pokazują najstarsze katalogi Ikea, nie jest to zupełnie nowa strategia – już w latach 50. ta firma prezentowała także torby, ubrania czy przedmioty biurowe, które i dzisiaj mogłyby trafić do kolekcji kapsułowej w stylu retro.

Dzięki archiwalnym zbiorom można prześledzić 70-letnią historię zmian, które następowały w domach mieszkańców Europy Zachodniej od czasów powojennej prosperity aż do dzisiaj.

W katalogach znaleźć można zdjęcia krzeseł, sof czy kanap zaprojektowanych między innymi przez Mariana Grabińskiego, Gillisa Lundgrena, Otto Nielsena czy Svena Fristedta – twórców cenionych również za projekty niezwiązane z Ikeą. Całe archiwum znajduje się na stronie Ikea Museum.

Publikacji cyfrowego archiwum towarzyszy wystawa „Ikea Catalogue Through The Ages”, która miała swój wernisaż w ubiegłym miesiącu w Muzeum Ikei w Almhult.