Ten trend zmieni podróżowanie. Podróże „z pustymi rękami” coraz popularniejsze

Jak będzie wyglądać podróże przyszłości? Być może coraz więcej turystów przestanie zabierać ze sobą walizki czy torby podróżne. Zdaniem analityków przyszłość może stać pod znakiem wynajmu wszystkiego, co niezbędne, łącznie z kostiumami kąpielowymi i bielizną.

Publikacja: 03.07.2024 13:32

Władze Wenecji zabroniły turystom przyjeżdżania z walizkami na kółkach. Podróżowanie z bagażem staje

Władze Wenecji zabroniły turystom przyjeżdżania z walizkami na kółkach. Podróżowanie z bagażem staje się coraz bardziej uciążliwe i kosztowne.

Foto: Flo P Unsplash

Być może w niedalekiej przyszłości podróżowanie bez walizek czy toreb stanie się normą – nawet w przypadku lotów na inne kontynenty. Jak to możliwe? Wynajem ubrań na lotniskach i w kurortach staje się coraz bardziej popularnym sposobem na wygodniejsze i bardziej ekonomiczne podróżowanie, w dodatku w duchu „eko”.

Podróże przyszłości: bez bagażu, bardziej ekologicznie

Międzynarodowy ruch turystyczny zdążył już wrócić do swojego przedpandemicznego natężenia, a w niektórych rejonach świata nawet się wzmógł. Dla linii lotniczych i innych przewoźników, a także samych podróżujących generuje to nowe problemy.

Czytaj więcej

Polska atrakcja turystyczna wśród najlepszych na świecie. Internauci wybrali

Podróżowanie staje się coraz droższe, co zapewne najboleśniej odczuwają ci ostatni. Do stresu wiążącego się z kontrolami bagażu na lotniskach dochodzą rosnące opłaty za bagaż rejestrowany – i coraz bardziej wyśrubowane ograniczenia dotyczące tego podręcznego.

W dobie rosnących cen paliw pasażerowie rezerwujący lot zauważają też coraz to nowe podwyżki cen wielu innych usług. Dochodzi do tego coraz większa presja na przewoźników w kwestii redukcji emisji gazów cieplarnianych – im bowiem cięższy samolot, tym większa emisja.

Ci, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas przyzwyczaili się do tego, że zamiast zabierać ze sobą w podróż sportowy ekwipunek, wynajmują go na miejscu. Usługi wynajmu sprzętu sportowego, a także kasków, butów, rękawic i innych akcesoriów wprowadziło już na przykład wiele kurortów w Alpach. Także jeśli chodzi o windsurfing czy surfing – wynajem stał się standardem.

Jeżeli jednak chodzi o ubrania, kostiumy kąpielowe czy bieliznę, większość turystów przywozi je ze sobą. W taki sposób ilość rzeczy błyskawicznie się powiększa, przez co pasażer nie ma innego wyjścia i musi zapłacić za dodatkowy bagaż. To norma zwłaszcza w przypadku dłuższych urlopów.

Duży bagaż stanowi problem również dla przewoźników, ponieważ większa masa do przewiezienia wiąże się z większym wykorzystaniem paliwa. Przewoźnicy, biura podróży i agencje turystyczne znajdują różne sposoby na odciążenie turystów, które w przyszłości być może na większą skalę zmienią sposób, w jaki podróżujemy.

Walizka: cichy twórca dodatkowych kosztów – i śladu węglowego

Na całym świecie przybywa firm oferujących usługi wynajmu całych kompletów ubrań dla osób będących w podróży – również za pośrednictwem aplikacji na smartfony. W 2023 roku usługę japońskiej firmy Sumitomo Corporation o nazwie „Any Wear, Anywhere” zaadaptował już tamtejszy narodowy przewoźnik – Japan Airlines.

Pasażerowie udający się do Japonii mogą z wyprzedzeniem wynająć komplet czystych i wyprasowanych damskich, męskich lub dziecięcych ubrań w odpowiednim rozmiarze. Następnie klienci odbierają je w miejscu, w którym zarezerwowali nocleg.

Obniżenie kosztów i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych to nie jedyne powody, dla których turystów zachęca się do rezygnacji z brania w podróż masywnego bagażu. Szereg popularnych miejscowości turystycznych, zwłaszcza tych historycznych, zmaga się ze zniszczeniami zabytkowych posadzek i bruków walizkami na kółkach.

Władze Wenecji już jakiś czas temu wprowadziły zakaz posiadania walizek na kółkach. W ubiegłym roku takie same ograniczenia wprowadzili włodarze Dubrownika. W tym przypadku chodziło głównie o ograniczenie hałasu, który generują takie walizki, ale może to prowadzić do rozwoju trendu, o którym mowa.

Swoje ograniczenia mają również touroperatorzy w takich krajach jak Kenia czy Tanzania, do których podróżują turyści z odległych krajów. Tamtejsi organizatorzy safari tworzą swoisty dress code dla turystów, zachęcając ich, aby wzięli oni ze sobą wyłącznie lekkie ubrania. Często też wyraźnie informują, że loty czarterowe niewielkimi samolotami wykluczają posiadanie ze sobą dużego bagażu, zwłaszcza na kółkach i ze stelażem.

Być może w niedalekiej przyszłości podróżowanie bez walizek czy toreb stanie się normą – nawet w przypadku lotów na inne kontynenty. Jak to możliwe? Wynajem ubrań na lotniskach i w kurortach staje się coraz bardziej popularnym sposobem na wygodniejsze i bardziej ekonomiczne podróżowanie, w dodatku w duchu „eko”.

Podróże przyszłości: bez bagażu, bardziej ekologicznie

Pozostało 91% artykułu
Styl życia
Generacja Z na wakacjach: „pragnienie ucieczki” zamiast leżaka nad basenem
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Styl życia
Coolcations: ten trend będzie hitem wśród turystów. Im chłodniej, tym lepiej
Styl życia
„Turystyka dla przemęczonych” to nowy trend. Czym jest zjawisko „silent travel”?
Styl życia
Koniec „podróży z zemsty”? Znika trend, który zrobił karierę po pandemii
Styl życia
Nie zakupy, a przeżycia. Nowy raport pokazuje zmianę w naszym myśleniu o urlopie