„Turystyka dla przemęczonych” to nowy trend. Czym jest zjawisko „silent travel”?

Eksperci zajmujący się analizą trendów zwracają uwagę na zjawisko, które w tym roku staje się coraz bardziej popularne. Tym razem chodzi o trend dotyczący podróżowania. Zdaniem analityków może on stać się popularny w tegorocznym sezonie wakacyjnym. Na czym polega zjawisko „silent travel”?

Publikacja: 12.04.2024 11:43

Redakcja znanego amerykańskiego magazynu podróżniczego „Condé Nast Traveller” określiła niedawno „si

Redakcja znanego amerykańskiego magazynu podróżniczego „Condé Nast Traveller” określiła niedawno „silent travel” czyli „ciche podróżowanie” jako jeden z najważniejszych trendów podróżniczych 2024 roku.

Foto: Averie Woodard Unsplash

Od pewnego czasu preferencje wielu ludzi planujących urlop koncentrują się na kilku uzupełniających się aspektach: dobrym śnie, a przynajmniej ciszy i spokoju. Eksperci określili „ciche podróżowanie” – lub „silent travel” jako jeden z wiodących trendów podróżniczych na 2024 rok. Na czym polega „silent travel”?

„Silent travel”: czołowy trend 2024 roku 

W ostatnim czasie w kontekście trendów podróżniczych wiele mówiło się o „turystyce dla niewyspanych” — na łamach „Sukcesu” również poświęciliśmy temu tematowi sporo miejsca. Wydaje się, że obecnie przemożna potrzeba prawdziwego, niczym nie zmąconego relaksu oraz regeneracji ciała i umysłu wciąż jest aktualna.

Jesteśmy przebodźcowani: stresem, technologią, pracą, wymuszonymi kontaktami z innymi ludźmi. Cicha podróż pozwala odciąć się od tej kakofonii przytłaczających, choć nieodzownych elementów naszego życia — przynajmniej na kilka dni.

Czytaj więcej

Flipperzy przejmują kolejną branżę. Magnesem są rekordowe zyski

Redakcja znanego amerykańskiego magazynu podróżniczego „Condé Nast Traveller” określiła niedawno „silent travel” czyli „ciche podróżowanie” jako jeden z najważniejszych trendów podróżniczych 2024 roku. Na czym polega podróżowanie, które sprowadza się do starej jak świat potrzeby skutecznego wypoczynku na wakacjach?

Zdaniem redakcji CNT „silent travel” „reprezentuje bardziej rozważne podejście, zgodnie z którym nie ma potrzeby odpoczywania po wakacjach”. W cichym podróżowaniu chodzi więc o odzyskanie równowagi psychicznej i fizycznej — i rzeczywistym wypoczynku podczas wyjazdu na weekend czy na dłuższym urlopie.

Można powiedzieć, że taki sposób spędzania urlopu jest dość bliski turystyce dla niewyspanych. Wpisuje się w niego jednak nieco więcej elementów niż tylko zdrowy, regenerujący sen i rozmaite praktyki, które mają mu sprzyjać.

„Silent travel”: na czym polega „ciche podróżowanie”

Jakie miejsca wybierają zwolennicy cichego podróżowania? Na całym globie działają ośrodki wypoczynkowe na terenie parków krajobrazowych i narodowych, luksusowe glampingi, hotele dla niewyspanych i inne resorty, które pozwalają na skuteczne wyciszenie się.

Niektóre z nich oferują warsztaty z medytacji, dają też swoim gościom dużo czasu na przebywanie w miejscach, gdzie słychać wyłącznie odgłosy natury. Czasem kluczowym elementem pobytu w takim miejscu jest zachowanie całkowitego milczenia, zaś cała komunikacja miedzy gośćmi a personelem jest niewerbalna lub odbywa się na piśmie.

Oczywiście nie ma mowy o smartfonach, tabletach, laptopach i innych tego typu urządzeniach. Zamiast nich, goście dostają na przykład stare modele telefonów, mają też do dyspozycji książki, gry planszowe, papierowe mapy, aparaty na kliszę i inne „analogowe” przedmioty.

Co można robić w trakcie takiej „cichej podróży”? Paradoksalnie, możliwości jest wiele i wcale nie sprowadzają się one jedynie do spędzania czasu na łonie natury, medytacji czy milczeniu przez kilka dni. W trend wpisują się też takie rozrywki jak silent disco cz immersyjne wydarzenia muzyczne z udziałem łagodnych, relaksujących dźwięków, a także zrównoważone ekologicznie wycieczki z przewodnikiem.

Choć w naszym codziennym życiu cisza jest na wagę złota i urosła do rangi prawdziwego luksusu, ciche podróżowanie niekoniecznie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Warto dodać, że taki sposób spędzania urlopu bywa też bardziej ekologiczny — jego zwolennicy to często miłośnicy natury, chcący wypoczywać w bardziej zrównoważony sposób.

W Stanach Zjednoczonych powstała nawet międzynarodowa organizacja non-profit o nazwie Quiet Parks International, zrzeszająca podmioty zarządzające przestrzeniami publicznymi i ośrodkami wypoczynkowymi. Jej celem jest ocalenie tych miejsc od zanieczyszczenia hałasem, organizacja przyznaje też własne certyfikaty.

Styl życia
Ten trend zmieni podróżowanie. Podróże „z pustymi rękami” coraz popularniejsze
Styl życia
Generacja Z na wakacjach: „pragnienie ucieczki” zamiast leżaka nad basenem
Styl życia
Coolcations: ten trend będzie hitem wśród turystów. Im chłodniej, tym lepiej
Styl życia
Koniec „podróży z zemsty”? Znika trend, który zrobił karierę po pandemii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Styl życia
Nie zakupy, a przeżycia. Nowy raport pokazuje zmianę w naszym myśleniu o urlopie