Coolcations: ten trend będzie hitem wśród turystów. Im chłodniej, tym lepiej

Coolcations to zdaniem ekspertów jeden z najpopularniejszych trendów turystycznych 2024 roku. Co kryje się za tym określeniem?

Aktualizacja: 03.05.2024 05:47 Publikacja: 02.05.2024 15:55

Islandia to jeden z kierunków, który wybierają ci, którzy wolą „coolcations”.

Islandia to jeden z kierunków, który wybierają ci, którzy wolą „coolcations”.

Foto: Roan Lavery Unsplash

Już nie basen Morza Śródziemnego czy egzotyczne zakątki strefy międzyzwrotnikowej, ale znacznie chłodniejsze rejony naszego globu zaczynają przyciągać coraz większe grono urlopowiczów. Na czym polega zjawisko „coolcations”, o którym mówi się, że będzie jednym z najciekawszych nowych trendów w świecie podróży?

Coolcations: wakacje w dobie zmian klimatycznych

Niemal każdy kolejny miesiąc okazuje się być rekordowo ciepły. Postępujące zmiany klimatyczne wymuszają na nas pewne zmiany w stylu życia, w które wpisuje się również to, jak spędzamy urlopy.

Czytaj więcej

Majówka 2024: dokąd na tani wyjazd? 3 polskie miasta wśród najtańszych w Europie

Wiele osób zdążyło już się przekonać, że w rejonach, które od dekad (a nawet stuleci) są tradycyjnymi kierunkami dla turystów z całego świata, robi się już za gorąco. Z tego powodu coraz większe grono urlopowiczów preferuje wyjazdy w duchu „coolcations”. Na czym polega ten trend?

Słowo „coolcations” ukuli Anglosasi, a konkretnie – redakcja magazynu „Condé Nast Traveler”. Stanowi ono zlepek dwóch angielskich słów: „cool”, czyli „chłodny” i „vacations”, oznaczającego „wakacje”. Coolcations to zatem nic innego jak wakacje w chłodniejszych zakątkach naszego globu, na przykład w krajach Europy Północnej, na Arktyce czy na Antarktydzie – i nie tylko.

Jeszcze niedawno wyjazdy do tych miejsc jawiły się jako domena ekscentrycznego grona turystów, lubujących się w ekstremalnych doznaniach. Dziś wycieczki na Półwysep Skandynawski czy do najbardziej na południe wysuniętych rejonów Patagonii stają są coraz popularniejsze.

Przemawiają za tym liczby. „CNT” cytuje dane firmy doradczej Virtuoso, działającej w branży turystyki luksusowej. Aż 82 procent klientów firmy rozważa wycieczkę do chłodniejszych rejonów naszego globu. Z kolei z badań firmy Interpid Travel rośnie popularność takich kierunków jak Islandia, Finlandia, Szkocja czy Litwa.

Coolcations: na czym polega nowy trend?

Kilka miesięcy temu redakcja „Condé Nast Traveler” okrzyknęła „coolcationing” jednym z wiodących trendów turystycznych 2024 roku. Zdaniem dziennikarzy magazynu trend ten zmieni oblicze branży turystycznej w skali całego świata.

Eksperci twierdzą, że wczasowiczów męczą nie tylko coraz wyższe temperatury, które w miesiącach letnich stają się już nie do zniesienia. Mają oni również dosyć tłumów innych turystów, które przetaczają się przez wciąż jeszcze najpopularniejsze miejscowości turystyczne – zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach.

Duże znaczenie mają również względy bezpieczeństwa. W obliczu nagłych i rozległych pożarów – na przykład w Grecji, Włoszech czy Hiszpanii – ludzie decydują się na wycieczki do miejsc, w których nie grożą im te i inne katastrofy.

Być może w najbliższych latach turystyczny punkt ciężkości przeniesie się tam, gdzie temperatury są znacznie bardziej znośne. Czy wobec tego kurorty nad wciąż stosunkowo chłodnym polskim morzem muszą przygotować się na najazd turystów z Europy i innych kontynentów? Być może – zwłaszcza że dziennikarze „Condé Nast Traveler” wskazali na rosnącą popularność krajów nadbałtyckich.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że standard bazy turystycznej na polskim wybrzeżu Bałtyku wciąż dość mocno od biega od tego, który jest powszechny chociażby w krajach basenu Morza Śródziemnego. Nierzadko bywa też niewspółmierny do wysokich cen, jakie można napotkać w nadbałtyckich noclegowniach.

W ramach coolcations turyści z całego świata – zwłaszcza ci bardziej zamożni – najczęściej preferują kraje skandynawskie lub kosztowne wyprawy na bieguny. Wszystko jednak przed nami.

Już nie basen Morza Śródziemnego czy egzotyczne zakątki strefy międzyzwrotnikowej, ale znacznie chłodniejsze rejony naszego globu zaczynają przyciągać coraz większe grono urlopowiczów. Na czym polega zjawisko „coolcations”, o którym mówi się, że będzie jednym z najciekawszych nowych trendów w świecie podróży?

Coolcations: wakacje w dobie zmian klimatycznych

Pozostało 91% artykułu
Styl życia
„Turystyka dla przemęczonych” to nowy trend. Czym jest zjawisko „silent travel”?
Styl życia
Koniec „podróży z zemsty”? Znika trend, który zrobił karierę po pandemii
Styl życia
Nie zakupy, a przeżycia. Nowy raport pokazuje zmianę w naszym myśleniu o urlopie
Styl życia
Polka nagrodzona w światowym konkursie zdjęć zrobionych iPhone'em
Styl życia
Napiwki w Europie. Jakie kwoty należy zostawiać w restauracjach?