W Polsce uchodzą za „specjalistów” od muzeów – z warszawskiej pracowni WXCA wyszły projekty najgłośniejszych obiektów muzealnych ostatnich lat w Polsce. Coraz częściej jednak wychodzą poza Polskę i rywalizują w międzynarodowych konkursach z czołowymi pracowniami ze świata. – Udział w zagranicznych konkursach jest dla nas naturalnym krokiem. Dzięki temu rozwijamy się jako pracownia i zdobywamy wiedzę – mówi Szczepan Wroński, architekt, współtwórca pracowni WXCA.
Dlaczego potrzebujemy nowych muzeów w Polsce? Gdyby zapytać przeciętnego Polaka, zapewne padłaby odpowiedź: mamy ich całkiem dużo.
Przez ostatnich 30 lat zaspokajaliśmy bardzo wiele potrzeb. Po przemianach ustrojowych jako społeczeństwo skoncentrowaliśmy się na własności prywatnej. Coraz częściej myślimy jednak także o przestrzeni publicznej, bo staje się ona dla nas wartością. Zaspokoiliśmy podstawowe potrzeby, a teraz potrzebujemy czegoś, co nas kształtuje, rozwija, a także, co równie ważne, dotyczy polskiej tożsamości. Obiekty muzealne wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z zabytkami i gromadzeniem zbiorów, ale obecnie spektrum działań tego typu placówek jest znacznie szersze. Współczesne muzea to przestrzenie żywego dialogu z kulturą, dziedzictwem i historią. W dobie wirtualnej rozrywki coraz częściej poszukujemy doświadczeń namacalnych, autentycznych i angażujących. Muzea dostarczają nam nie tylko wiedzy, lecz także głębszego kontaktu z własną tożsamością i przestrzeni do społecznych interakcji.
Muzeum Historii Polski.
Przeżywamy w Polsce boom gospodarczy. Nowym pojęciem jest natomiast boom muzealny. Zaczęliśmy zauważać, że przybywa nam nowych placówek, ale też – coraz częściej zastanawiamy się, jak pod tym względem wyglądamy na tle Europy. Mamy zaległości w stosunku do innych krajów europejskich?
Z pewnością. Przy czym to nie kwestia ostatnich 30 lat. Po 1945 roku Polska była bardzo zniszczona. Za czasów PRL odbudowywano kraj, ale kultura czy zachowanie tożsamości nie były priorytetami dla ówczesnych władz. Problem zaczął się jednak już w okresie rozbiorów. W XIX wieku na ziemiach polskich powstawały wyłącznie kolekcje prywatne. Między innymi dlatego obiektów muzealnych w Polsce jest dzisiaj relatywnie mało – na 100 000 mieszkańców przypada u nas 2,5 placówki muzealnej. W Hiszpanii ten wynik oscyluje wokół trzech, podczas gdy w Czechach to ponad cztery muzea na 100 000 mieszkańców. Pozostajemy więc nieco z tyłu, jeżeli chodzi o to, jak zaspokajamy u przeciętnego Polaka potrzebę kontaktu z muzeum.
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.