Kanye West tworzy nową markę. W tle ponownie oskarżenia o antysemityzm

Kanye West, który w 2022 roku, ze względu na kontrowersyjne wypowiedzi, zniknął z szołbiznesu i stracił ogromne pieniądze, chce wrócić do świata, który go odrzucił. Media donoszą, że West chce zarejestrować nowy znak towarowy. Nazwa budzi jednak kontrowersje.

Publikacja: 09.10.2023 18:12

Współpracę z Kanye'em Westem zakończył między innymi koncern Adidas. Powód? Rasistowskie i antysemic

Współpracę z Kanye'em Westem zakończył między innymi koncern Adidas. Powód? Rasistowskie i antysemicie wypowiedzi Westa.

Foto: Dylan Travis/ABACA/PAP

Wygląda na to, że Kanye West, jeden z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich artystów, próbuje wrócić do biznesu i szołbiznesu. Z doniesień amerykańskich mediów wynika, że West stara się zarejestrować nowy znak towarowy.

Kanye West próbuje zarejestrować nowy znak towarowy

Nie jest jasne, co dokładnie planuje West. Serwis Hypebeast, zazwyczaj dobrze poinformowany w sprawach popkultury, informuje, że Kanye stara się zarejestrować nowy znak towarowy. Marka, ma nosić nazwę „Yews”. 

Czytaj więcej

Generacja Z ma dość życia w stresie i presji. „Snail Girl” to nowy wzorzec

Jeśli wniosek zostanie przyj, nowa marka Westa ma być obecna w różnych branżach: od edukacji przez reklamę, usługi bankowe, multimedia, telewizję, kosmetyki, odzież, a nawet żywność.

Mimo że sam Kanye West (używający od 2021 roku imienia Ye) nie potwierdził dotychczas tych doniesień, to głośno jest o tym, że zdecydował się on na tak kontrowersyjną nazwę jak „Yews” – budzi ono bowiem skojarzenia z angielskim słowem „Jews”, które w tłumaczeni na polski znaczy „Żydzi”.

W obliczu nowych doniesień media przypominają o powodach zerwania współpracy z artystą przez Adidasa. Chodziło o antysemickie wypowiedzi muzyka z jesieni 2022 roku. W komunikacie prasowym niemiecki koncern Adidas oświadczył, że „nie toleruje antysemityzmu i żadnego innego rodzaju mowy nienawiści”.

Ujawniono wówczas – mimo, że współpraca z artystą była niezwykle dochodowa – iż produkcja butów Yeezy, wspólnego i niezwykle zyskownego przedsięwzięcia Westa i Adidasa, zostanie zakończone. Zapowiedziano także wstrzymanie „wszelkich płatności na rzecz Ye i jego firm”. Jak dodano w oświadczeniu, „komentarze i działania Ye były niedopuszczalne, nienawistne, niebezpieczne i naruszały wartości firmy, takie jak różnorodność i integracja, wzajemny szacunek i uczciwość”.

Decyzja Niemców o zakończeniu współpracy spowodowała, że w magazynach pozostał ogromny zapas niesprzedanych butów sygnowanych przez markę Yeezy. Co więcej, Adidas po raz pierwszy od ponad trzech dekad odnotował roczną stratę. Firma oszacowała, że może stracić ponad 1 miliard dolarów.

Ostatecznie niemiecki koncern zdecydował, że część butów marki Yeezy trafi do sklepów. Pieniądze z ich sprzedaży miały trafić na cele charytatywne – w szczególności do organizacji działających na rzecz społeczności, do których swoje kontrowersyjne wypowiedzi kierował West.

Antysemickie wypowiedzi Kanye'ego Westa

Niemiecki gigant odzieży sportowej Adidas zerwał umowę z Kanye Westem w październiku minionego roku. Wcześniej zrobił to między innymi dom mody Balenciaga. Marki odwróciły się od artysty z powodu jego antysemickich komentarzy. Słynny raper mówił między innymi w wywiadzie z promotorem teorii spiskowych Alexem Jonesem, że „lubi” Adolfa Hitlera. 

Czytaj więcej

Walka o władzę i majątek w słynnej marce luksusowej. Siostra przeciw siostrom

West podczas rozmowy wielokrotnie chwalił przywódcę III Rzeszy, oceniając, że miał on wiele „pozytywnych cech”. „Dostrzegam wiele dobrych rzeczy w Hitlerze. Każdy człowiek ma wartości, które ma do zaoferowania, zwłaszcza Hitler" — mówił muzyk. W innym fragmencie programu raper stwierdził zaś, że Holokaust „nie jest czymś, co się wydarzyło” oraz insynuował istnienie „żydowskiego spisku”. Zdawał się także sugerować, że premier Izraela Benjamin Netanjahu chce porwać jego rodzinę.

Wcześniej w mediach społecznościowych artysta umieścił także komentarze, które powszechnie uznano za antysemickie. W cytowanym przez media, ale usuniętym później wpisie miała pojawić się sugestia o zagrożeniu i nawiązanie do Żydów. „Bawiliście się ze mną i próbowaliście wykluczać każdego, kto sprzeciwia się waszej agendzie” – cytowały wpis rapera media.

Słowa muzyka były na tyle oburzające, że „doceniła” go nawet grupa StopAntisemitism, przyznając mu niechlubny tytuł „Antysemity Roku 2022” za nieustanną falę „groźby przemocy, nienawistnego zachowania i mowy nienawiści” wobec narodu żydowskiego. Niezależnie więc od tego, jak potoczy się sprawa rejestracji znaku towarowego „Yews”, z pewnością nie przejdzie ona bez echa i wywoła niemałe kontrowersje. 

Wygląda na to, że Kanye West, jeden z najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich artystów, próbuje wrócić do biznesu i szołbiznesu. Z doniesień amerykańskich mediów wynika, że West stara się zarejestrować nowy znak towarowy.

Kanye West próbuje zarejestrować nowy znak towarowy

Pozostało 94% artykułu
Ludzie
Generacja Z zagubiona jak emeryci. 20-latkowie nie radzą sobie w internecie
Ludzie
32-letnia milionerka rozdała odziedziczony majątek. Zdecydowało 50 Austriaków
Ludzie
„Dobrze, że żyję”. Linda Evangelista o walce z rakiem i podwójnej mastektomii
Ludzie
„Mr. Titanic”: kim był Paul-Henry Nargeolet, pilot batyskafu Titan?