Walka o władzę i majątek w słynnej marce luksusowej. Siostra przeciw siostrom

Dwie siostry Bulgari, dziedziczki twórcy słynnej włoskiej marki luksusowej, walczą ze sobą o spadek po swojej matce, żonie założyciela marki. Co konkretnie skłóciło dziedziczki?

Publikacja: 06.10.2023 16:58

Butik Bulgari w Nowym Jorku.

Markę Bulgari założył w 1884 roku grecki złotnik Sotirios Voulgaris, po przeprowadzce z Grecji do Rzymu i zmianie imienia i nazwiska na Sotirio Bulgari.

Foto: Ajay Suresh, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Rywalizacja między siostrami Bulgari przypomina nieco tę, która stała się kanwą serialu „Sukcesja”.

Siostry Veronica, Ilaria i Natalia miały po równo podzielić się fortuną, jaką pozostawiła im ich matka Anna Bulgari, żona Nicoli Bulgariego, twórcy słynnej marki obecnej na rynku biżuterii, ale  też w świecie perfum, zegarków czy akcesoriów skórzanych.

Sprawy potoczyły się jednak zupełnie inaczej, a konkretnie – nie pomyśli jednej z sióstr, Ilarii. Niegdyś bliskie sobie siostry – wykształcone, błyskotliwe filantropki i mecenaski sztuki – toczą ze sobą bezwzględną prawną batalię.

Walka o władzę w rodzinie Bulgari. Dziedziczki fortuny walczą o spadek

Historia konfliktu między siostrami Bulgari ma swoje źródła w 2005 roku, kiedy rozwiedli się ich rodzice. Aby zabezpieczyć niezależność finansową trzech córek, Anna Bulgari stworzyła na bazie swojego majątku rodzinny fundusz.

Czytaj więcej

Raport: Warszawa w światowej czołówce miast, w których żyje się najprzyjemniej

Zgodnie z wolą matki, córki miały równo podzielić się spadkiem. Zarządzanie funduszem Anna przekazała najstarszej, 58-letniej dziś Veronice. W 2019 roku Anna zmarła, co stało się początkiem konfliktu między średnią siostrą, 56-letnią Ilarią a Veroniką.

Ilaria zarzuca siostrze, że nie wypłacała ona należnych jej dywidend z funduszu, a jeżeli już to robiła, to z opóźnieniami. Veronika ma też nie dopuszczać siostry do dokumentów dotyczących funduszu, a także zmusić Ilarię do zaakceptowania niekorzystnych dla niej zapisów. Dotyczą one między innymi nowego rodzinnego funduszu, który powstał w 2020 roku. Zgodnie z nimi, po śmierci Ilarii jej spadek ma trafić w ręce jej dwóch sióstr oraz ich potomków.

Ilaria nie może więc dysponować swoim spadkiem według własnego uznania – tak jak to było zapisane w pierwszym funduszu, który założyła Anna Bulgari. Co więcej, Ilaria może stracić kontrolę nad swoją częścią spadku, jeżeli lekarz, psycholog lub urzędnik uzna, że kobieta nie będzie zdolna do jej sprawowania.

Sprawa wylądowała w sądzie. Adwokatem Ilarii jest zaprawiony w najtrudniejszych prawnych bataliach David Boies, który bronił między innymi Harveya Weinsteina i księcia Andrzeja. Veronikę reprezentuje znany z zaciętości Mitchell Karlan.

Veronica nie pozostaje dłużna siostrze. Zarzuca Ilarii i jej partnerowi, przedsiębiorcy i byłemu doradcy finansowemu George’a W. Busha Janowi Boyerowi, że obydwoje bezprawnie czerpią milionowe zyski kosztem jej oraz ojca, 82-letniego Nicoli Bulgariego.

Siostry czekają na wyrok podsumowujący, który sąd ma wydać jeszcze w tym miesiącu. Jeżeli zarzuty okażą się zasadne, prawna batalia rozpocznie się prawdopodobnie na początku 2024 roku.

Bulgari kontra Bulgari. Która z sióstr ma rację w sporze?

Markę Bulgari założył w 1884 roku grecki złotnik Sotirios Voulgaris, tuż po przeprowadzce z Grecji do Rzymu i zmianie godności na Sotirio Bulgari. Jego trzej wnukowie, Nicola, Paolo i Gianni, rozwinęli rodzinny biznes, a wyroby marki Bulgari zaczęły doceniać gwiazdy Hollywood na czele z Grace Kelly I Elizabeth Taylor.

Dynamiczny rozwój marki przypada na lata 70. ubiegłego wieku, kiedy popularność wśród miłośniczek mody zaczął zyskiwać szyk w specyficznym włoskim stylu. W 1972 roku Nicola przeprowadził się wraz z żoną Anną do Nowego Jorku, gdzie przy Piątej Alei otworzyli działający do dziś, ogromny flagowy butik.

Potencjał marki nie uszedł uwadze najbogatszemu Europejczykowi i jednemu z najbogatszych ludzi na świecie, Bernardowi Arnaultowi. W 2011 roku należący do niego koncern LVMH kupił Bulgari za 3,7 miliarda euro.

Jak do konfliktu między Ilarią a Veroniką Bulgari odnosi się ich najmłodsza siostra Natalia, a jak – ich sędziwy ojciec? Według nieoficjalnych doniesień Natalia stanęła po stronie Veroniki, z kolei Nicola Bulgari, sam mający na głowie sporo własnych kłopotów, zachowuje dystans i nie komentuje publicznie batalii, jaką prowadzą ze sobą jego córki.

Ludzie
Jak zarobić pierwszy miliard? Upadek mitu o karierze „od zera do milionera”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Bernard Arnault zbił majątek dzięki biznesowi w Polsce. Rzucił wyzwanie Szwedom
Ludzie
Franz von Holzhausen: wizjoner, który unika mediów. Szara eminencja w Tesli
Ludzie
AVA: marka kosmetyczna, która powstała z zamiłowania do natury
Ludzie
„Diuna” zrobiła z niego megagwiazdę. Timothée Chalamet: aktor, który łamie zasdy