Epidemia koronawirusa to prawdziwy test dla muzeów i galerii na całym świecie.
Przyspieszona digitalizacja zbiorów wymaga pracy kuratorów z całego świata, ale dzięki temu internauci mogą wybrać się w interaktywne i pouczające wyprawy do najlepszych galerii i muzeów.
Ponad 1000 muzeów w jednym miejscu
Arts & Culture to rozwijane od 9 lat przedsięwzięcie Google, które początkowo wspierało 17 muzeów tak znanych i ważnych, jak florencka Galeria Uffizi, sieć galerii Tate czy Metropolitan Museum of Art z Nowego Jorku. Dziś na liście współpracujących instytucji znajdziemy ponad 1200 placówek z całego świata.
Za darmo możemy skorzystać między innymi z zasobów 29 muzeów z Polski. Zwiedzić możemy także paryskie Musee d’Orsay, Rijksmuseum z Amsterdamu, zobaczymy tu też kolekcje fotografii z magazynu Life, zasoby Muzeum Brytyjskiego ze znajdującym się niemal na wyciągnięcie ręki kamieniem z Rosetty na czele i właściwie wszystko, co pozwoli przetrwać nawet najdłuższą kwarantannę.
Na liście znajdziemy też muzea, o których wspominaliśmy w naszym przeglądzie, jak choćby Muzeum Muncha, jedno z największych światowych muzeów w całości poświęconych dokonaniom jednego artysty.
Sztuka współczesna, amerykańska historia i klasyka polskiej animacji
Nie musimy ograniczać się tylko do archiwów i klasyki. Choć wystawa Art Basel w Hong Kongu, która miała wystartować w tym tygodniu, nie dojdzie do skutku w planowanym kształcie, to już w piątek po raz pierwszy w historii wystawy organizatorzy umożliwią dostęp do wybranych prac 242 galerii z całego świata w ramach „Viewing Rooms”.
Amerykański Smithsonian Institute, kompleks muzeów i ośrodków badawczych, pod koniec lutego udostępnił prawie 3 miliony zdjęć i materiałów znajdujących się w zbiorach 17 podległych mu instytucji. Muzea lotnictwa i lotów kosmicznych, poczty i filatelistyki, sztuki afrykańskiej czy azjatyckiej mogą zapewnić fascynującą podróż przez amerykańską historię.
Dobrym miejscem dla zainteresowanych sztuką z Polski – od spektakli, koncertów i słuchowisk po filmy dokumentalne i fabularne – jest Ninateka. To też świetna oferta dla osób, które w czasie kryzysu związanego z koronawirusem muszą zostać w domu z dziećmi.
W ofercie serwisu Narodowego Instytutu Audiowizualnego znajdziemy klasykę polskiej animacji – odbiegającą od treści rządzących na YouTubie, za to relaksującą niezależnie od wieku.