Nie tylko Zendaya: gwiazdy sięgają po vintage. Nadchodzi wielka zmiana w modzie?

Gwiazdy coraz chętniej sięgają po archiwalne kreacje z lat 90. – i starsze. Tak było podczas tegorocznej Met Gali w Nowym Jorku, wiele gwiazd przybyło na galę w kreacjach mających kilka dekad.

Publikacja: 29.05.2024 04:50

Podczas tegorocznej Met Gali Kendall Jenner zaprezentowała się w sukni Givenchy z 1999 roku zaprojek

Podczas tegorocznej Met Gali Kendall Jenner zaprezentowała się w sukni Givenchy z 1999 roku zaprojektowanej przez Alexandra McQueena.

Foto: Dimitrios Kambouris/Getty Images North America/Getty Images/AFP

Przygotowując się do występu na czerwonym dywanie, gwiazdy coraz częściej sięgają po archiwalne kreacje czołowych projektantów. Przywracają zarówno kultowe, jak i mniej znane modele z lat 90. – a także jeszcze starsze egzemplarz.

Vintage: gwiazdy na czerwonym dywanie w kreacjach sprzed dekad

Na fali mody na vintage i nostalgię za stylem sprzed lat wiele kobiet coraz częściej odwiedza second handy, aby upolować ubrania z dawnych kolekcji luksusowych marek. Celebrytki maja w tej kwestii znacznie większy rozmach – od pewnego czasu coraz chętniej zgłaszają się do słynnych domów mody, aby wystąpić na czerwonym dywanie w kreacji sprzed kilkudziesięciu lat.

Zendaya w archiwalnej kreacji Givenchy w tym roku na Met Gali.

Zendaya w archiwalnej kreacji Givenchy w tym roku na Met Gali.

Jamie McCarthy/Getty Images North America/Getty Images/AFP

Bodaj najsłynniejszym i zdecydowanie najbardziej kontrowersyjnym przypadkiem był występ Kim Kardashian na Met Gali w 2022 roku. Celebrytka miała na sobie słynną cielistą, wysadzaną kryształkami sukienkę Marylin Monroe, w której ta ostatnia w 1962 roku odśpiewała prezydentowi Johnowi F. Kennedy’emu urodzinową piosenkę.

Czytaj więcej

Słynna brytyjska marka w tarapatach. Przegrała z modą na „cichy luksus”?

Kreacja ma wartość muzealną, toteż na Kardashian, która ma bardziej obfite kształty niż Monroe, spłynęła fala krytyki. Amerykance zarzucano zniszczenie cennej sukienki (była mocno rozciągnięta na jej ciele i brakowało w niej części kryształków), jednak muzeum Ripley’s, z którego wypożyczono kreację, zapewniało później, że sukienka nie doznała żadnego szwanku.

Emily Ratajkowski w archiwalnej sukni Versace podczas tegorocznej Met Gali.

Emily Ratajkowski w archiwalnej sukni Versace podczas tegorocznej Met Gali.

Aliah Anderson/Getty Images North America/Getty Images/AFP

Moda na wskrzeszanie kreacji sprzed lat nabrała ostatnio tempa. Kolejne gwiazdy poszły w ślady Kardashian – między innymi piosenkarki Miley Cyrus i Olivia Rodrigo, które w trakcie tegorocznego rozdania nagród Grammy miały na sobie archiwalne projekty marek Bob Mackie i Versace.

Po vintage’owe kreacje bardzo chętnie sięga też jedna z największych idolek młodego pokolenia – aktorka Zendaya, znana między innymi z serialu „Euforia” i „Diuny”. Na londyńskiej premierze drugiej części „Diuny” miała na sobie 30-kilogramową „zbroję” Muglera z 1995 roku.

Znakomitą okazją do odkurzenia archiwalnych projektów czołowych domów mody była również ceremonia rozdania Oscarów. Podobnie jak Zendaya, po kreację Muglera – tyle że z 1996 roku – sięgnęła Margot Robbie. Z kolei Jennifer Lawrence miała na sobie suknię Givenchy z tego samego roku.

Kreacje vintage na czerwonym dywanie – wielki zwrot w modzie?

Nie ma zaskoczenia, że również na tegorocznej Met Gali mieliśmy okazję podziwiać sporo vintage’owych kreacji. Dość powiedzieć, że hasłem przewodnim tego najbardziej medialnego wydarzenia w świecie mody był tym razem „Ogród czasu”.

Gwiazdy na rozmaite sposoby zinterpretowały motyw przewodni tegorocznej edycji Met Gali – między innymi poprzez wysyłanie próśb do domów mody, aby na tę specjalną okazję użyczyły one swoje kreacje sprzed lat. Lana Del Rey wybrała na przykład zmodyfikowaną suknię Alexandra McQueena z prawdziwymi gałęziami, która przypominała nieco obraz Caspara Davida Friedricha pod tytułem „Opactwo w dąbrowie”.

Po vintage ponownie sięgnęła również Zendaya. Drugą kreacją, jaką miała na sobie tego dnia, była spektakularna, czarna gotycka suknia Givenchy pochodząca z roku, w którym aktorka przyszła na świat – czyli z 1996.

Nieco nowszą, ale również liczącą ponad dwie dekady kreację wybrała Emily Ratajkowski. Modelka postawiła na „nagą” suknię Versace z 2001 roku.

Zgodnie z zaleceniem Międzynarodowej Rady Muzeów nikt nie powinien zakładać kreacji o wartości muzealnej. Mimo to luksusowe domu mody, które posiadają wiele takich projektów, dość niechętnie stosują się do tej zasady. W końcu jeżeli kreacje pozostaną w archiwach, nikomu nie będzie dane ich podziwiać – a przecież właśnie po to powstały.

Przygotowując się do występu na czerwonym dywanie, gwiazdy coraz częściej sięgają po archiwalne kreacje czołowych projektantów. Przywracają zarówno kultowe, jak i mniej znane modele z lat 90. – a także jeszcze starsze egzemplarz.

Vintage: gwiazdy na czerwonym dywanie w kreacjach sprzed dekad

Pozostało 93% artykułu
Moda
Najmodniejszy trener na Euro 2024 zmienia styl. Koniec „efektu Southgate'a”?
Moda
Wyśmiewany trend w modzie powraca. Czy to wielki comeback maksymalizmu?
Moda
Popularna europejska marka odzieżowa znów ma kłopoty. Upadłość rok po odrodzeniu
Moda
Chiński gigant świata szybkiej mody na celowniku aktywistów. „Zagraża postępowi”
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Moda
Wolą zakrywać ciało. Kobiety w Europie sięgają po trend z krajów islamskich
Moda
Kryzys zagląda w oczy europejskiej potędze na rynku mody. Brak rąk do pracy