„Leniwy luksus” zdominuje 2024 rok. Ostateczny koniec trendu „quiet luxury”?

Jednym z trendów dominujących w modzie 2024 roku ma stać się „leniwy luksus”. Właśnie tak swobodną, ale jednocześnie szykowną estetykę, określają analitycy prognozujący trendy w modzie.

Publikacja: 15.12.2023 15:29

Nadejście popularności „leniwego luksusu” przewidują w swoim raporcie autorzy raportu „Depop Trend R

Nadejście popularności „leniwego luksusu” przewidują w swoim raporcie autorzy raportu „Depop Trend Report 2024”.

Foto: Artem Beliaikin Unsplash

W 2024 roku będzie stał pod znakiem luksusu w wyluzowanym stylu, który analitycy serwisu internetowego Depop nazwali w swoim najnowszym raporcie „leniwym luksusem”. Wyznacznikami takiego sposobu ubierania się jest wygoda, materiały najwyższej jakości i nonszalancki luz w kompletowaniu stylizacji.

„Leniwy luksus”: trend w modzie 2024 roku

Wygląda na to, że podążanie za krótkotrwałymi trendami już nam się znudziło i chętniej stawiamy na ponadczasowe i komfortowe fasony, nie rezygnując jednocześnie z indywidualnego stylu. W sferze mody z pewnością nie grozi nam nuda i nijakość, daje się jednak zauważyć pewne „zejście na ziemię”.

Takiego zdania są analitycy sklepu internetowego Depop. Na podstawie danych dotyczących tego, za czym rozglądają się miliony użytkowników platformy z całego świata, autorzy raportu pod tytułem „Depop Trend Report 2024” prognozują trendy, które zdominują modę w najbliższych miesiącach.

Czytaj więcej

Generacja Z nie chce się zestarzeć. „Anti-aging” to nowy, zaskakujący trend

Po feerii trendów spod znaku rozmaitych „core'ów”, jakie obserwowaliśmy w 2023 roku, eksperci zauważają wyraźny odwrót od surrealistycznych, fantazyjnych estetyk na rzecz bardziej klasycznego ubioru o stonowanej kolorystyce, w duchu maksymy „mniej znaczy więcej”. Jednym z wiodących trendów, które pojawiły się w raporcie, jest „lazy luxe” – „leniwy luksus”.

Co definiuje tę estetykę? Przede wszystkim wygoda, minimalizm ponadczasowe fasony i tkaniny najwyższej jakości. Spory wzrost popularności notują takie elementy garderoby jak klasyczne trencze, kostiumy w garniturowym stylu, a także wyroby ze skóry. Z kolei wśród wiodących marek, których stylistyka wpisuje się w trend „leniwego luksusu”, analitycy wymienili The Row, UGG, COS i Skims.

Choć wiele osób wciąż pracuje zdalnie lub w trybie hybrydowym, to spora część z nas wróciła do biur – a tam raczej stawia się na klasykę. Autorzy raportu podkreślają jednak, że w 2024 roku nawet pozornie nudny biurowy ubiór stanie się dla nas „płótnem” dla bardziej kreatywnych stylizacji, w których kluczową rolę będzie grał komfort z dużą dawką indywidualizmu.

„Leniwy luksus”: jakie będą trendy na 2024 rok?

W taki kierunek wpisuje się nie tylko „leniwy luksus”, ale również kilka innych trendów, które zdaniem ekspertów z Depop w najbliższych miesiącach zdominują nasze garderoby. Przewidują oni, że mocno będzie trzymał się między innymi styl sportowy.

Co ciekawe jednak, nie oznacza to, że modne ubrania czy obuwie nawiązujące do sportowej stylistyki rzeczywiście będą nadawać się do uprawiania jakiegokolwiek sportu. Autorzy raportu podkreślają, że często ich jedyną funkcją będzie zadawanie szyku na ulicach wielkich miast.

W modzie stricte kobiecej rok 2024 minie pod znakiem romantycznego, dziewczęcego stylu. Popularność zyskują baletki, spódniczki mini, pantofle typu mary jane, falbanki i kokardy.

Niejako w kontraście do tej estetyki znajduje się jeszcze jeden trend, na który wskazali autorzy raportu. Chodzi o styl, który fantazyjnie nazwali oni „akademią brzydoty”. W tej eklektycznej i nieco dziwacznej estetyce, punktem wyjścia jest klasyczny uczniowski uniform, który na zasadzie kontrastu będziemy „udziwniać” ekscentrycznymi dodatkami i zabawnymi nadrukami.

Agus Panzoni, specjalistka do spraw trendów w firmie Depop, tak podsumowuje nadchodzące zmiany w naszym podejściu do mody: „W 2024 roku realizm znów jest modny, ale w sposób, którego nie doświadczyliśmy nigdy wcześniej”

„Klienci balansują chaos i porządek, łącząc ze sobą komfort i to, co dobrze znane, z indywidualizmem i unikatowym stylem” – dodaje ekspertka, podkreślając, że w poszukiwaniu własnego stylu i komfortu, w 2024 roku częściej będziemy również sięgać po ubrania i dodatki z drugiej ręki.

W 2024 roku będzie stał pod znakiem luksusu w wyluzowanym stylu, który analitycy serwisu internetowego Depop nazwali w swoim najnowszym raporcie „leniwym luksusem”. Wyznacznikami takiego sposobu ubierania się jest wygoda, materiały najwyższej jakości i nonszalancki luz w kompletowaniu stylizacji.

„Leniwy luksus”: trend w modzie 2024 roku

Pozostało 93% artykułu
Moda
Śledztwo we Włoszech: ujawniono, ile kosztuje produkcja luksusowych torebek
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Moda
Chiński rywal Zary zapowiada podbój Europy. Kluczowe mają być unikatowe sklepy
Moda
Skarpetki, z których śmieje się generacja Z. Nowa wojna między pokoleniami
Moda
Wraca marka odzieżowa, która zrobiła furorę 20 lat temu. Chce podbić generację Z
Moda
Najmłodsze linie lotnicze na świecie stawiają na luksus. Pokaz mody na pokładzie