Nawet kawior, uchodzący za najdroższą żywność na świecie, występuje w wersji premium – chodzi to biały kawior, produkowany z ikry jesiotrów-albinosów. Choć brakuje badań potwierdzających wpływ braku pigmentu na walory smakowe tego kawioru, hodowcy jesiotrów przekonują, że biały kawior jest słodszy i bardziej gładki od swojego popularniejszego odpowiednika. Przekłada się to też na ceny: 600 gramów białego kawioru może kosztować nawet ok. 8000 euro. To niemal trzykrotnie więcej niż w przypadku czarnego kawioru.
Skąd pochodzi biały kawior?
Popyt na kawior doprowadził do niemal całkowitego wyginięcia dziko żyjących jesiotrów. Hodowla jesiotrów albinosów, nawet zrównoważona ekologicznie, należy do zajęć czasochłonnych i wymagających – na świecie istnieje mniej niż 40 miejsc, w których hoduje się ten gatunek. Jak podawało w 2018 roku Światowe Towarzystwo Ochrony Jesiotra, w ciągu roku są one w stanie wyprodukować 415 ton białego kawioru.
Czytaj też: Polka autorką jednej z najlepszych książek kulinarnych na świecie
Mimo pandemii i zamknięcia luksusowych restauracji popyt na biały kawior nie zmalał. Stefan Astner, hodowca jesiotrów z Austrii, przekonuje, że ludzie nadal mają ochotę na kulinarne przyjemności, a jego produkt wciąż chętnie zamawiają sklepy, hotele czy linie lotnicze. Największe zainteresowanie jest pod koniec roku, w tym okresie firmy zajmujące się produkcją kawioru notują największą sprzedaż.
Proces pozyskiwania ikry jesiotrów albinosów wymaga nie tylko dużych inwestycji i czasu, ale również walki ze złodziejami, którzy próbują skorzystać z popytu na kawior. W ostatnich latach wiele farm padało ofiarą kradzieży, które dla właścicieli okazały się bardzo kosztowne – strata 400 jesiotrów to ok. 50 tysięcy euro.