Gwiazdki w hotelach to prawdziwa dżungla. Co oznaczają i kto je przyznaje?

Jak działa system przyznawania gwiazdek hotelom? Czy pięć gwiazdek to oznacza najwyższy poziom luksusu? Niestety, to nie jest takie proste.

Publikacja: 01.02.2023 13:58

Null Stern Hotel, czyli hotel „zerogwiazdkowy”, to szwajcarski projekt, jego twórcy oferują nocleg w

Null Stern Hotel, czyli hotel „zerogwiazdkowy”, to szwajcarski projekt, jego twórcy oferują nocleg w łóżku pod gwiazdami, ustawionym na alpejskiej łące. Oferta dostępna jest w bardzo ograniczonym okresie i oczywiście wolne terminy błyskawicznie znikają.

Foto: Patrick Robert Doyle

Hotele na świecie wykorzystują wspólny system, który pozwala gościom zorientować się, ile będzie kosztować nocleg i jakiego standardu mogą się spodziewać. To system gwiazdkowy – najczęściej od jednej do pięciu gwiazdek. Niestety, tylko pozornie jest to proste i przejrzyste, bo brakuje międzynarodowego systemu, który pozwoliłby ujednolicić oznaczenia w hotelach. Co oznaczają gwiazdki w hotelach i jaki mają wpływ na standard pokoju?

Gwiazdki w hotelach. Co oznaczają?

Panuje dość powszechne przekonanie, że trzy gwiazdki to odznaczenie, które powinno gwarantować dobry – i zawsze taki sam – standard i udogodnienia w hotelu. Mimo to, przyjeżdżając na miejsce, czasem można się srogo rozczarować. Dlaczego?

Niestety, w branży hotelowej nie ma jednego podmiotu, który przyznaje gwiazdki hotelom na całym świecie według jednego, spójnego systemu. Takich organizacji działa na świecie wiele, a każda z nich kieruje się swoimi własnymi zasadami i standardami.

Czytaj więcej

Brak chętnych na najdroższą willę na świecie. Jej mieszkance grozi eksmisja

W niektórych krajach istnieją przepisy określające, jaki standard wiąże się z przyznaniem hotelowi określonej liczby gwiazdek lub określają to organizacje zrzeszające hotelarzy z danego kraju. Tego typu rozwiązania istnieją w wielu krajach Europy, zazwyczaj oparte są one o pięciogwiazdkowy system oceny. We Francji przez lata obowiązywał system czterogwiazdkowy, zmieniony ostatecznie na pięciogwiazdkowy.  

W Europie ułatwieniem dla podróżnych jest system, który stosuje europejska organizacja Hotelstars Union. Jej celem jest ujednolicenie systemu przyznawania gwiazdek w krajach, które przystąpiły do tej organizacji.

Do Hotelstars Union należy obecnie 19 krajów, między innymi Grecja, Słowenia, Szwecja, Belgia, Holandia, Gruzja czy Azerbejdżan (Polska ma status państwa stowarzyszonego). Problem polega jednak na tym, że jej członkami nie są Francja, Hiszpania i Włochy, a więc te europejskie kraje, do których przyjeżdża najwięcej turystów. Ponad dekadę temu powstał też projekt „World Hotel Rating”, którego celem była standaryzacja ocen hoteli, jednak i ta inicjatywa okazała się niezbyt skuteczna.

Co oznaczają poszczególne gwiazdki? Według systemu Hotelstars Union jedna gwiazdka oznacza, że hotel powinien mieć recepcję (z możliwością przekazania rzeczy do depozytu), wszystkie pokoje powinny mieć własną toaletę i łazienkę i być codzienne sprzątane, w pokoju powinny być ręczniki, krzesło, stół, a w łazience – mydło i płyn do kąpieli. 

Dwugwiazdkowe hotele powinny oferować dodatkowo m.in. śniadanie w formie bufetu, lampki nocne przy łóżku czy dwujęzyczną obsługę w recepcji.

Hotele trzygwiazdkowe powinny dodatkowo mieć recepcję czynną przynajmniej 10 godzin dziennie, napoje w pokojach, suszarkę w łazience, czy lustro w pokoju.

Hotele czterogwiazdkowe powinny dodatkowo oferować recepcję czynną przynajmniej 16 godzin dziennie, zapewniać meble tapicerowane w pokojach, możliwość zamówienia posiłku do pokoju, szlafroki, kosmetyki i klapki w łazience czy lobby przy recepcji.

Hotele pięciogwiazdkowe dodatkowo powinny oferować recepcję czynną całą dobę, usługę konsjerża, sejfy w pokojach, usługę prasowania ubrań i czyszczenia butów, usługę zamówienia transportu np. na lotnisko (shuttle), personalizowane powitania dla gości. 

Kto weryfikuje, czy dany hotel spełnia standard wymagany do tego, by otrzymać daną liczbę gwiazdek? Robią to inspektorzy, którzy incognito odwiedzają hotele i weryfikują to, czy obiekt spełnia określone wymagania.

Własne gwiazdki przyznają hotelom także magazyny podróżnicze czy przewodniki. W rezultacie nie można do końca być pewnym, czy gwiazdki, które widzimy w serwisie sprzedającym noclegi poprzez internet odpowiadają gwiazdkom przyznawanym przez takie organizacje jak Hotelstars.

Ile gwiazdek może mieć hotel?

Standard w hotelach z przedziału od jednej do czterech gwiazdek bywa różny. Tak naprawdę prawdziwe emocje zaczynają się od pięciu gwiazdek. W branży hotelarskiej panuje konsensus co do tego, że posiadające je obiekty zapewniają gościom doświadczenie wywołujące w nich poczucie, że przeżyli coś wyjątkowego.

Normą jest w tych hotelach luksusowy wystrój wszystkich wnętrz, ekskluzywne spa i restauracja, która sama niekiedy posiada co najmniej jedną gwiazdkę Michelin. Niebywale istotny jest też doskonale wyszkolony personel, dzięki któremu gość czuje, że to on stanowi centrum hotelowego mikrokosmosu — a nie na przykład zasady panujące w hotelu.

Mimo to pięć gwiazdek już od pewnego czasu nie stanowi dla właścicieli hoteli szczytu marzeń. Wśród najbardziej luksusowych obiektów trwa wyścig po sześć, siedem, a nawet osiem gwiazdek – choć oficjalnie żadna organizacja nie przyznaje takich oznaczeń, jest to więc czysto deklaratywne.

Rywalizację tę zapoczątkował hotel Burj Al Arab z Dubaju, który określono w momencie otwarcia mianem najbardziej luksusowego obiektu tego typu na świecie. To właśnie temu hotelowi jako pierwszemu na świecie przyznano sześć gwiazdek, a z czasem w mediach pojawiły się dwie kolejne, co oznacza, że Burdż Al Arab ma osiem gwiazdek. Hoteli siedmiogwiazdkowych jest na świecie całkiem sporo –    Czy te kosmiczne wyróżnienia są zasłużone? Przekonać się o tym mogą jedynie ci, którzy wybiorą nocleg w Burj Al Arab.

Hotele na świecie wykorzystują wspólny system, który pozwala gościom zorientować się, ile będzie kosztować nocleg i jakiego standardu mogą się spodziewać. To system gwiazdkowy – najczęściej od jednej do pięciu gwiazdek. Niestety, tylko pozornie jest to proste i przejrzyste, bo brakuje międzynarodowego systemu, który pozwoliłby ujednolicić oznaczenia w hotelach. Co oznaczają gwiazdki w hotelach i jaki mają wpływ na standard pokoju?

Gwiazdki w hotelach. Co oznaczają?

Pozostało 92% artykułu
Hotele
Nowa inwestycja rosyjskiego miliardera. Chce zaskoczyć świat poziomem luksusu
Hotele
Ikea Hotell: jedyny na świecie hotel szwedzkiego giganta. Jak wyglądają wnętrza?
Hotele
Oto najlepszy na świecie hotel dla niewyspanych. Mieści się w gotyckim zamku
Hotele
Polacy zaprojektowali butikowy hotel w Paryżu. Wewnątrz dzieła polskich artystów
Hotele
Butikowy hotel z Krakowa jednym z najlepszych w Europie. Zdecydowało 1348 głosów