Reklama

Najsłynniejszy nowojorski hotel odzyskał blask. Koniec wieloletniego remontu

Remont nowojorskiej perły art deco trwał 8 osiem lat, ale słynny hotel Waldorf Astoria w Nowym Jorku znów jest otwarty. Za renowację budynku i wnętrz odpowiadali czołowi architekci z USA i Francji.

Publikacja: 22.07.2025 12:52

Budowę hotelu Waldorf Astoria według projektu architektów z nowojorskiego biura Schultze & Weaver uk

Budowę hotelu Waldorf Astoria według projektu architektów z nowojorskiego biura Schultze & Weaver ukończono w 1893 roku.

Foto: Lamberto Zannotti, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Waldorf Astoria w Nowym Jorku, niegdyś jeden z najwyższych hoteli na świecie, jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków tego miasta. Nowojorska ikona stylu art déco, która była zamknięta przez prawie osiem ostatnich lat, odzyskała właśnie dawny blask. Obiekt przeszedł gruntowną renowację i właśnie otworzył się dla gości.

Nowy Jork: hotel Waldorf Astoria otwarty po remoncie

Znajdujący się przy Park Avenue hotel Waldorf Astoria przez dekady był jednym z najbardziej okazałych obiektów tego typu w Nowym Jorku. Luksusowy obiekt gościł słynnych artystów, czołowych amerykańskich i zagranicznych polityków, koronowane głowy i inne znane osobistości.

W spektakularnej sali balowej hotelu Waldorf Astoria – Grand Ballroom – odbywały się koncerty i wystawne przyjęcia z udziałem nowojorskiej socjety. Występowali tu między innymi Frank Sinatra, Barbra Streisand, Marilyn Monroe, Mick Jagger czy Bruce Springsteen.

W 2017 roku poprzedni właściciel hotelu, chińska firma Anbang Insurance Group, zamknęła historyczny obiekt z zamiarem przeprowadzenia gruntownej renowacji. Plan się nie powiódł: trzy lata później firma ogłosiła bankructwo i hotel przeszedł w ręce obecnych zarządców: chińskiej firmy Dajia Insurance Group oraz grupy Strategic Hotels & Resorts z siedzibą w Chicago.

Czytaj więcej

Willa z Wrocławia wśród najpiękniejszych domów świata. Prestiżowe wyróżnienie
Reklama
Reklama

Przez prawie osiem lat hotel Waldorf Astoria nie funkcjonował – aż do teraz. Obiekt przeszedł niedawno gruntowną renowację według projektu architektów ze znanej chicagowskiej pracowni Skidmore, Owings & Merrill. Za projekty wnętrz odpowiada Pierre-Yves Rochon, światowej sławy francuski architekt, specjalizujący się w aranżacjach wnętrz hoteli.

Goście Waldorf Astorii znów mogą podziwiać bogato zdobione wnętrza hotelu, począwszy od reprezentacyjnego głównego lobby od strony Park Avenue aż po słynne korytarze Peacock Alley i Silver Corridor, a także Grand Ballroom. W lobby odświeżono między innymi marmurowe mozaiki i naścienne malunki autorstwa francuskiego artysty Louisa Rigala.

Ponownie otwarto też bar, zaś w północnym skrzydle umieszczono drugie lobby. To bardziej kameralna alternatywa dla głównego wejścia przy Park Avenue.

Konserwatorzy zabytków i wykwalifikowani rzemieślnicy przywrócili też dawny blask historycznym przedmiotom zdobiącym wnętrza hotelu. Wśród nich znajduje się między innymi zabytkowy zegar „The Waldorf”, który powstał na zamówienie brytyjskiej królowej Wiktorii, a także fortepian „High Society” – własność kompozytora Cole’a Portera, wieloletniego mieszkańca hotelu.

Obecnie hotel mieści 375 pokojów (w 2017 roku, tuż przed zamknięciem obiektu, było ich ponad 1400). Każdy wyposażono w garderobę, większość z nich posiada własny bar. W hotelu otwarto ponadto cztery ekskluzywne restauracje serwujące dania kuchni amerykańskiej, japońskiej i śródziemnomorskiej, a także flagowe danie hotelu – sałatkę Waldorf.

Historia hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku

Budowę hotelu Waldorf Astoria według projektu architektów z nowojorskiego biura Schultze & Weaver ukończono w 1893 roku. Początkowo hotel mieścił się na rogu 33. ulicy i Piątej Alei. Cztery lata później wybudowano drugi, wyższy budynek, który połączono z tym pierwszym korytarzem Peacock Alley.

Reklama
Reklama

W 1929 roku hotel zamknięto, aby dwa lata później ponownie otworzyć jeszcze bardziej okazały gmach w obecnej lokalizacji, przy Park Avenue. Pod wieloma względami 47-piętrowy wieżowiec był obiektem pionierskim: był to najwyższy hotel na świecie, a także pierwszy, który posiadał instalacje elektryczne na każdym piętrze, łazienki w każdym pokoju i który oferował gościom całodobową obsługę.

Co ciekawe, w każdym pokoju znajdował się też specjalny głośnik. Dzięki niemu goście mogli usłyszeć, co dzieje się w sali balowej.

W 1977 roku hotel przejęła sieć Hilton. W 2014 roku obiekt sprzedano firmie Anbang za blisko dwa miliardy dolarów – rekordową kwotę, której do dziś nie przebiła żadna inna transakcja na rynku hotelowym.

Waldorf Astoria w Nowym Jorku, niegdyś jeden z najwyższych hoteli na świecie, jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków tego miasta. Nowojorska ikona stylu art déco, która była zamknięta przez prawie osiem ostatnich lat, odzyskała właśnie dawny blask. Obiekt przeszedł gruntowną renowację i właśnie otworzył się dla gości.

Nowy Jork: hotel Waldorf Astoria otwarty po remoncie

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Reklama
Hotele
Najsłynniejszy opuszczony hotel w Europie. Kiedyś bywał tu James Bond – i papież
Hotele
Ranking najlepszych hoteli na świecie. W czołówce pięć obiektów z Polski
Hotele
Hotel z Krakowa wśród najlepszych w Europie. Miejsce w prestiżowym rankingu
Hotele
„Rosyjski James Bond” buduje imperium biznesowe. Luksus wart miliardy dolarów
Hotele
Nowa luksusowa marka hoteli debiutuje w Polsce. Zajmie słynny gmach w Krakowie
Reklama
Reklama