Konkurs Koło „Projekt Łazienki 2021” organizowany przez firmę Geberit jest już na ostatniej prostej. To 23. edycja tego wydarzenia. Dzięki niemu, w Polsce mają szansę powstać świetnie zaprojektowane i funkcjonalne toalety publiczne. W tym roku zadaniem uczestników jest przedstawienie propozycji toalet, które mogłyby stanąć w Dolinie Chochołowskiej, jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Pula nagród wynosi 50 tysięcy złotych.
Aleksandra Kozłowska w przeszłości zaproponowała zwycięski projekt. Dzisiaj jej zadaniem jest ocena prac architektów przysyłających swoje propozycje. Udział w konkursie pomógł jej w karierze, obecnie pracuje w KWK Promes, jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich biur architektonicznych, prowadzonych przez charyzmatycznego Roberta Koniecznego.
Co jest dla Pani najważniejsze w projektowaniu? Forma, funkcja, człowiek – a może jeszcze coś innego?
Aleksandra Kozłowska: Gdybym miała wybrać jeden z wyżej wymienionych elementów – bez wahania odpowiedziałabym, że człowiek. Pozwolę sobie powtórzyć za Zumthorem: „Dobra architektura winna człowieka przyjmować, pozwalać mu przeżywać i mieszkać, a nie coś mu wmawiać.” Jako architekci nie projektujemy budynków dla siebie, nie stawiamy sobie pomników – tworzymy dla ludzi, użytkowników, określonego społeczeństwa. De facto ostateczny cel każdego budynku leży poza samą architekturą. Ale tak naprawdę nie da się oddzielić czynnika ludzkiego od pozostałych składowych – to jest układ naczyń połączonych. Logicznie zaprojektowana funkcja i forma służyć będzie użytkownikom i otoczeniu. Jeden czynnik wynika tu z drugiego i w budynku zaprojektowanym dla ludzi – żaden nie może funkcjonować bez pozostałych. Razem muszą tworzyć spójną, synchroniczną całość.
Czytaj więcej
To już 23. edycja konkursu marki Koło, organizowanego przez firmę Geberit. W tym roku zwycięski projekt toalety , stworzony przez młodych architektów, może zostać zrealizowany w Dolinie Chochołowskiej, jednym z najpiękniejszych zakątków Polski.