Strajk pracowników domu mody Gucci. „Ta firma woli ciąć niż szyć”

Pracownicy domu mody Gucci rozpoczęli strajk. Protestują przeciwko zmianom zapowiadanym przez kierownictwo firmy. Zakładają one między innymi przeniesienie części biur i pracowników z Rzymu do Mediolanu.

Publikacja: 28.11.2023 12:49

Butik Gucci w Paryżu.

Butik Gucci w Paryżu.

Foto: Julien Tondu Unsplash

W zabytkowym pałacu w Rzymie od 14 lat funkcjonuje biuro projektowe marki Gucci. Zarząd firmy planuje przenieść stamtąd część pracowników do biura w oddalonym o setki kilometrów Mediolanu. Niezadowoleni pracownicy rozpoczęli strajk. To pierwszy taki protest w ponadstuletniej historii włoskiego domu mody.

Gucci: strajk pracowników domu mody

Renesansowy Palazzo Alberini znajduje się przy Via del Banco di Santo Spirito pod numerem 12 w Rzymie. Pałac wybudowano około roku 1515 według projektu Rafaela Santiego i jego ucznia Giulio Romano na zamówienie zamożnego kupca, Giulio Alberiniego.

Po szeregu prac renowacyjnych w 2009 roku pałac przejął dom mody Gucci i zaadaptował go na swoje biuro projektowe. To właśnie w tym budynku powstają kolekcje włoskiego domu mody.

Czytaj więcej

Wielkie zmiany w świecie włoskiej mody. Rodzinne imperium na sprzedaż?

W październiku 2023 roku zarząd należącej do francuskiego koncernu Kering marki Gucci ogłosił, że 153 z 219 osób pracujących w Palazzo Alberini zostaną relokowane daleko na północ kraju, do oddalonego o ponad 570 kilometrów Mediolanu. Decyzja ta wywołała ostry sprzeciw pracowników biura.

W poniedziałek 27 listopada pod Palazzo Alberini zebrało się kilkudziesięciu pracowników Gucci w akcje protestu przeciwko planom relokacji. Na transparentach widniały takie napisy jak „Gucci woli ciąć niż szyć” oraz „W tej firmie zwolnienia są modne”.

To pierwszy strajk pracowników w liczącej 102 lata historii włoskiego domu mody. Cytowana przez „Guardiana” Chiara Giannotti, przedstawicielka jednego ze związków zawodowych zrzeszających pracowników Gucci, twierdzi, że relokacja to sposób zarządu na masowe zwolnienia tych pracowników, którzy z różnych względów nie będą w stanie przystosować się do zmian.

Nie wszyscy bowiem – mówi Giannotti – mogą przeprowadzić się do innego miasta w ciągu kilku miesięcy. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które mają dzieci czy samotnych rodziców. Część pracowników posiada w Rzymie mieszkania, co również stawia ich w niełatwej sytuacji.

Gucci: Szykują się zwolnienia grupowe?

Związki zawodowe żądają od firmy ponownego rozważenia decyzji o relokacji pracowników, a także adekwatnych warunków zatrudnienia po ewentualnej przeprowadzce do Mediolanu, gdzie koszty życia są wyższe niż w Rzymie. Sygnalizują też, że los pozostałych 66 pracowników stoi pod znakiem zapytania.

W odpowiedzi na te zarzuty zarząd Gucci informuje w oficjalnym oświadczeniu, że relokacja „nie pociągnie za sobą żadnych zwolnień i będzie postępować stopniowo, zgodnie z obowiązującymi regulacjami”. Cały proces ma zakończyć w pierwszej połowie 2024 roku.

Przedstawiciel Gucci dodaje, że „wprowadzono zestaw środków obejmujących zarówno zachęty ekonomiczne, jak i aktywne wsparcie ułatwiające relokacje dla wszystkich pracowników”. Podkreśla też, że środki te dają pracownikom więcej korzyści, niż żądają związki zawodowe.

Gucci w ostatnich latach prężnie się rozwijał. W 2016 roku firma umieściła swoją siedzibę w historycznej fabryce samolotów Caproni w Mediolanie. Mieszczą się tam biura, showroomy, przestrzeń do organizacji pokazów, pracownie grafiki i studia fotograficzne.

Z kolei w 2018 roku w Scandicci niedaleko Florencji marka otwarto ArtLab, ośrodek produkcji wyrobów skórzanych i obuwia marki Gucci. Główna siedziba włoskiego domu mody znajduje się we Florencji.

Ostatnie miesiące to czas sporych zmian w firmie – ze stanowiskiem dyrektora kreatywnego pożegnał się Alessandro Michele, sprawca ogromnej zmiany stylistycznej w Gucci. Firma przeżywa teraz gorszy okres – wyniki sprzedaży za  trzeci kwartał okazały się rozczarowujące. Ma to związek ze spowolnieniem na rynku produktów luksusowych.

W zabytkowym pałacu w Rzymie od 14 lat funkcjonuje biuro projektowe marki Gucci. Zarząd firmy planuje przenieść stamtąd część pracowników do biura w oddalonym o setki kilometrów Mediolanu. Niezadowoleni pracownicy rozpoczęli strajk. To pierwszy taki protest w ponadstuletniej historii włoskiego domu mody.

Gucci: strajk pracowników domu mody

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Sukcesja w polskich firmach. Ekspertka: Problemem jest „syndrom założyciela”
Biznes
Business Fashion Environment Summit 2024: moda w obliczu wielkich wyzwań
Biznes
„Efekt Tiktoka” dotknął kolejną branżę. Potentat nie nadąża z produkcją
Biznes
Kryzys w ulubionej marce odzieżowej generacji Z. „Przeprowadzka albo zwolnienie”
Biznes
Najbardziej znany francuski dom mody pozwany o plagiat. Poszło o kieszonkę