Luksus, buty sportowe i fast fashion. Oto najbogatsze rodziny w świecie mody

Najwięksi giganci świata mody to firmy rodzinne – wynika z zestawienia przygotowanego przez firmę doradczą EY i szwajcarski Uniwersytet St. Gallen. Kto znalazł się na czele zestawienia?

Publikacja: 19.01.2023 11:32

74-letni obecnie Bernard Arnault, głowa najpotężniejszej firmy rodzinnej w świecie mody, powoli prze

74-letni obecnie Bernard Arnault, głowa najpotężniejszej firmy rodzinnej w świecie mody, powoli przekazuje swoim dzieciom kontrolę nad przedsiębiorstwem.

Foto: Christophe Morin/Bloomberg

Ranking 500 najpotężniejszych rodzinnych firm na świecie powstaje co dwa lata, przygotowuje go firma doradcza EY we współpracy ze szwajcarskim Uniwersytetem St. Gallen. Do jego opracowania wykorzystywane są dane pozyskiwane przez autorów badania, ale też publicznie dostępne raporty.

Jakie firmy brane są pod uwagę przy tworzeniu rankingu? Trzeba spełnić kilka kryteriów. Powinny między innymi firma muzi znajdować się w rękach danej rodziny co najmniej w drugim pokoleniu, a jeżeli to dopiero pierwsze pokolenie, to co najmniej dwóch członków rodziny powinno zasiadać w zarządzie lub radzie nadzorczej firmy. Rodzina powinna też mieć decydujący wpływ na działanie firmy.

Najbogatsze rodziny świata mody: Arnaultowie, Knightowie i Ortega

Ranking obejmuje 500 przedsiębiorstw rodzinnych z całego świata. Wybraliśmy z tego zestawienia firmy rodzinne dominujące na rynku mody. 

Najwyższe miejsce w rankingu (15. w ogólnym zestawieniu, 1. wśród firm rodzinnych z branży mody) zajmuje utworzony w 1987 roku gigant branży luksusowej – koncern LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA, kontrolujący wiele niezwykle cennych marek luksusowych (m.in. Louis Vuitton, Dior, Dom Perignon, TAG Heuer). 47,5 procent akcji znajduje się w rękach rodziny Arnaultów.

Nestor rodu i założyciel imperium, Bernard Arnault, to też najbogatszy człowiek na świecie, a jego dzieci, łącznie piątka, przygotowywana jest do sukcesji i przejęcia kontroli nad koncernem. LVMH zatrudnia, zdaniem autorów rankingu, ponad 175 tysięcy ludzi na świecie.

Czytaj więcej

„Wilk w kaszmirze”: kim jest Bernard Arnault, nowy najbogatszy człowiek świata?

31. miejsce – i drugie wśród firm świata mody – zajęła istniejąca od 1964 roku amerykańska firma Nike Inc., produkująca ubrania, buty i akcesoria sportowe. Firmą zarządza rodzina Knightów, która posiadają aż 84 procent akcji koncernu. Twórca firmy, 85-letni dzisiaj Phil Knight, w 2004 roku zrezygnował ze stanowiska CEO, a w 2016 roku – ze stanowiska prezesa – i przekazał stery w firmie następcy, Markowi Parkerowi, jednak rodzina Knightów nadal kontroluje koncern.

51. miejsce – i trzecie wśród firm ze świata mody – zajmuje założony w 1963 roku hiszpański koncern Inditex, do którego należą marki takie jak Zara, Bershka czy Massimo Dutti. Twórcą firmy jest 87-letni Amancio Ortega, uznawany za jednego z najbogatszych Europejczyka. Od niedawna w zarządzie firmy zasiada Marta Ortega – córka Amancia Ortegi – i jedna z bardzo niewielu kobiet zajmujących kierownicze stanowiska w gronie 500 rodzinnych firm znajdujących się w rankingu EY i uniwersytetu w St. Gallen.

76. miejsce – czwarte wśród gigantów rynku mody – zajmuje firma H&M. Szwedzki gigant odzieżowy powstał w 1947 roku, 75,3 procent akcji kontroluje rodzina Perssonów. Kluczową osobą jest tu Stefan Persson, syn Erlinga Persson, założyciela H&M. Stefan Persson od lat uważany jest za najbogatszego Szweda.

Pozycje piąta i szósta wśród firm rodzinnych (odpowiednio 79. i 85. miejsce w rankingu) zajmują dwaj giganci rynku dóbr luksusowych – szwajcarska firma Compagnie Financiere Richemont i francuski Kering SA. Ta pierwsza, do której należą tak znane marki jak Cartier, Vacheron Constantin czy Montblanc zarządzana jest przez rodzinę Rupert z RPA). Francuski Kering SA (Gucci, Yves Saint Laurent, Balenciaga) z kolei kontroluje rodzina Pinault, z głową rodziny, Francois-Henri Pinault, 61-letni syn twórcy potęgi Keringa, 87-letniego dzisiaj Francoisa Pinaulta. Prywatnie Francois-Henri Pinault jest mężem Salmy Hayek, meksykańskiej aktorki.

Czytaj więcej

Ukochane dziecko miliardera z Japonii: marka odzieżowa Uniqlo wchodzi do Polski

Kolejne pozycje w pierwszej najpotężniejszych rodzin świata mody zajmują: rodzina Yanai kontrolująca firmę Fast Retailing z Japonii, właściciela marki Uniqlo, rodzina Fisherów, kontrolująca amerykańskiego giganta odzieżowego GAP, a także dwie znane domy mody – Chanel, kontrolowany przez rodzinę Wertheimerów i Hermès International, kontrolowany przez potomków Thierry'ego Hermesa, twórcy firmy.

Najpotężniejsze rodzinne firmy na świecie

W czołówce rankingu EY i uniwersytetu St. Gallen dominują amerykańskie koncerny – firmy rodzinnne z USA zajęły aż 7 miejsc w czołowej dziesiątce. Zestawienie najpotężniejszych firm rodzinnych świata otwiera Wal–Mart Inc. (założony przez Sama Waltona, obecnie kontrolowany przez jego potomków), drugie miejsce zajmuje Berkshire Hathaway (w rękach Warrena Buffeta i jego bliskich), trzeci jest Cargill Inc. (należący do rodziny Cargill-MacMillan).

Dalsze pozycje w pierwszej dziesiątce zajęły: niemieckie Schwarz Group, Ford i BMW, amerykańskie Koch Industries, Comcast Corp., Dell Technologies Inc, a czołową dziesiątkę zamyka indyjskie Reliance Industries kontrolowane przez hinduskiego miliardera Mukesha Ambaniego i jego rodzinę.

Wiele firm z zestawienia nosi nazwiska rodzin, które nimi zarządzają. Podobnie jest w przypadku dwóch najstarszych firm umieszczonych w rankingu, które powstały jeszcze w XVII wieku: japońskiego koncernu Takenaka Corporation (założonej w 1610 roku) i niemieckiego przedsiębiorstwa Merck KGaA (1668). Nazwiska właścicieli noszą także firmy Molson Coors Brewing, Franz Haniel & Cie. i Wendel, których historia sięga XVIII wieku.

Największe grono firm – aż 118 – ma siedziby w USA. Niemcy zajmują pod tym względem drugą pozycję – w kraju tym znajduje się 71 siedzib rodzinnych przedsiębiorstw z zestawienia EY i uniwersytetu St. Gallen. Kolejne są Chiny (31 firm) i Włochy (20). Polska, podobnie jak inne firmy z regionu Europy środkowej, nie jest reprezentowana w rankingu. Jest za to jedna firma rodzinna z Rosji – AFK Sistema PAO, należąca do rodziny oligarchy Władimira Jewtuszenkowa.

Europa skupia największą część najpotężniejszych rodzinnych biznesów na świecie, bo aż 225. Oprócz Niemiec i Włoch, wywodzą się one przede wszystkim z Francji, Szwajcarii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

10 najpotężniejszych rodzinnych firm z branży mody:

  1. LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA
  2. Nike Inc.
  3. Inditex
  4. H&M
  5. Compagnie Financiere Richemont
  6. Kering SA
  7. Fast Retailing Co. Ltd.
  8. The GAP
  9. Chanel
  10. Hermès International

Ranking 500 najpotężniejszych rodzinnych firm na świecie powstaje co dwa lata, przygotowuje go firma doradcza EY we współpracy ze szwajcarskim Uniwersytetem St. Gallen. Do jego opracowania wykorzystywane są dane pozyskiwane przez autorów badania, ale też publicznie dostępne raporty.

Jakie firmy brane są pod uwagę przy tworzeniu rankingu? Trzeba spełnić kilka kryteriów. Powinny między innymi firma muzi znajdować się w rękach danej rodziny co najmniej w drugim pokoleniu, a jeżeli to dopiero pierwsze pokolenie, to co najmniej dwóch członków rodziny powinno zasiadać w zarządzie lub radzie nadzorczej firmy. Rodzina powinna też mieć decydujący wpływ na działanie firmy.

Pozostało 89% artykułu
Biznes
Rusza proces dekady. Nowy etap walki dzieci o sukcesję w imperium miliardera
Biznes
Mark Zuckerberg ustanowił nowy rekord. Tegoroczny lider wśród miliarderów
Biznes
Mark Zuckerberg uratuje słynną markę? Media o nowej inwestycji twórcy Facebooka
Biznes
Potentaci branży luksusowej dostali po kieszeni. Wyparowało 17 miliardów dolarów
Biznes
Najbogatszy Europejczyk inwestuje w arcyrywala. „Wilk w kaszmirze” powraca?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne