Biznesowe imperium Davida Beckhama rośnie w siłę. Od świata mody po frytkownice

12 lat temu David Beckham ogłosił zakończenie kariery piłkarskiej. Nie przeszedł jednak w pełni na emeryturę – zbudował firmy, które znakomicie sobie radzą, a marka osobista Beckhama wciąż jest niezmiernie atrakcyjna dla reklamodawców i partnerów biznesowych.

Publikacja: 02.01.2025 14:34

David Beckham jest znanym zwolennikiem monarchii i ma dobre relacje z królem Karolem III, ale nie ot

David Beckham jest znanym zwolennikiem monarchii i ma dobre relacje z królem Karolem III, ale nie otrzymał jak dotąd tytułu szlacheckiego.

Foto: Kirsty Wigglesworth / Avalon/PAP

Biznesowo David Beckham zdecydowanie znajduje się na fali wznoszącej. Firmy, które kontroluje, zanotowały bardzo dobre wyniki finansowe. Udany rok 2023 pozwolił byłemu kapitanowi reprezentacji Anglii zainkasować sumę, która zapewniła mu utrzymanie statusu multimilionera.

David Beckham na fali wznoszącej: doskonałe wyniki finansowe na koniec roku

David Beckham – jak wielu przed nim – musiał uporać się z budową swojej marki osobistej po zakończeniu kariery piłkarza. Wygląda na to, że radzi sobie z tym zadaniem doskonale, co pokazują dane finansowe jego spółek, którym przyjrzał się „Financial Times”. 

Sercem biznesowej działalności Davida Beckhama jest firma DRJB Holdings Limited. Jej nazwa stanowi skrót pełnej godności piłkarza: David Robert Joseph Beckham.

Czytaj więcej

Projekt Polaków wśród najlepszych na świecie. Galeria w dawnej rzeźni

DRJB Holdings składa się z trzech części: David Beckham Ventures Limited, Seven Global LLP i Studio 99 Group. Firmy te czerpią zyski z licencjonowania rozmaitych produktów z branży sportowej, medialnej, rozrywkowej, motoryzacyjnej, perfumiarskiej, modowej, a nawet finansowej, którym Beckham użycza swojego wizerunku i nazwiska.

Z cytowanego przez „Financial Times” sprawozdania finansowego DRJB Holdings za 2023 rok wynika, że dochód firmy przed opodatkowaniem prawie się podwoił i osiągnął 36,2 miliona dolarów, z kolei przychody w 2023 roku wzrosły do 91,2 miliona dolarów z 89,7 miliona dolarów w roku poprzednim. Łączna wartość dywidend, jakie firma wypłaciła swoim udziałowcom, wyniosła 124 miliony dolarów. Z tego tytułu David Beckham zarobił, jak pisze „FT”, ok. 36 milionów dolarów. 

Dobre wyniki firmy to, jak wskazuje „Financial Times”, zasługa między innymi współpracy reklamowej z rozmaitymi markami, tworzenia treści, a także wprowadzania na rynek nowych produktów. 

W 2023 roku znacząco wzrosła nie tylko popularność marek, które Beckham sygnuje swoim nazwiskiem. Przedstawiciele DRJB Holdings podają, że od kiedy słynny piłkarz przeszedł na emeryturę, łączna liczba jego „obserwatorów” na Instagramie, Facebooku, TikToku, a także na działających w Chinach platformach Weibo i Douyin wzrosła dziesięciokrotnie — z ponad 16 do 163 milionów łącznie.

Na czym zarabia David Beckham?

W 2013 roku David Beckham ogłosił zakończenie kariery i przejście na sportową emeryturę. Aby zapewnić sobie zdywersyfikowane źródła dochodów, rok później były piłkarz reprezentacji Anglii i Manchesteru United założył firmę David Beckham Ventures Limited, którą w 2021 roku przejęło DRJB Holdings.

W 2022 roku Beckham sprzedał 55 procent udziałów w DRJB Holdings amerykańskiemu gigantowi Authentic Brands. Koncern posiada prawa między innymi do wizerunków Muhammada Alego i Elvisa Presleya, kontroluje też takie marki jak Reebok, Forever 21 czy Hunter Boots.

Jednym z najnowszych przedsięwzięć Beckhama (a właściwie – jego rodziny) , które odpowiadają za jego finansowy sukces, jest film dokumentalny na Netflixie pod tytułem „Beckham” produkcji Studio 99. Opowiada on o życiu piłkarza i jego żony Victorii, byłej członkini girlsbandu Spice Girls, a obecnie — projektantki mody. Emitowany od października 2023 roku film trafił do pierwszej dziesiątki Netflixa w 90 krajach.

DRJB Holdings czerpie zyski ze współprac Davida Beckhama z takimi markami jak dom mody Boss, szwajcarski producent zegarków Tudor, producent gier wideo EA Sports, producent kart kolekcjonerskich dla kibiców Panini, a także Adidas, Nespresso, Coty czy Uber Eats – by wymienić tylko część z nich. W ostatnich latach była gwiazda angielskiej piłki jest rozchwytywana. Najnowsze projekty, w które zaangażował się Beckham, to współpraca z platformą AliExpress oraz z amerykańską marką sprzętu AGD Ninja, specjalizującą się między innymi w produkcji frytkownic beztłuszczowych.

Biznesowo David Beckham zdecydowanie znajduje się na fali wznoszącej. Firmy, które kontroluje, zanotowały bardzo dobre wyniki finansowe. Udany rok 2023 pozwolił byłemu kapitanowi reprezentacji Anglii zainkasować sumę, która zapewniła mu utrzymanie statusu multimilionera.

David Beckham na fali wznoszącej: doskonałe wyniki finansowe na koniec roku

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Biznes
Sukcesja we włoskim imperium mody. Władzę przejmie były dziedzic fortuny
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Biznes
Polscy inżynierowie mają sposób na ekstremalne upały. Nagroda w znanym konkursie
Biznes
Rusza proces dekady. Nowy etap walki dzieci o sukcesję w imperium miliardera
Biznes
Mark Zuckerberg ustanowił nowy rekord. Tegoroczny lider wśród miliarderów
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Biznes
Mark Zuckerberg uratuje słynną markę? Media o nowej inwestycji twórcy Facebooka
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay