Czy kształt kieliszka ma wpływ na smak wina? O tym trzeba pamiętać

To nie przesąd – źle dobrany kieliszek naprawdę ma wpływ na smak wina. Przekonał się o tym pewnie każdy, kto próbował wina ze szklanki lub plastikowego kubka. W czym najlepiej podawać różne rodzaje wina?

Publikacja: 26.10.2021 11:36

W wielu przypadkach uniwersalny kieliszek będzie dobrym wyborem.

W wielu przypadkach uniwersalny kieliszek będzie dobrym wyborem.

Foto: Michael Browning

Oczywiście proste wina, podawane na imprezach plenerowych, nie są tam po to, aby analizować ich bukiet i paletę, a także prowadzić na ich temat długie dysputy. Jednak chcąc dobrze poznać charakter wina, które kupiliśmy, warto wyposażyć się w kieliszek odpowiedniej wielkości i o właściwym kształcie.

Każde wino ma swój kieliszek

Rodzaj kieliszka ma przemożny wpływ na to, jak odbieramy kolor, smak, a przede wszystkim – aromat wina. Istnieje mnóstwo kieliszków przeznaczonych do win z konkretnych szczepów winorośli, jednak w dużej mierze jest to kwestia marketingu.

Czytaj więcej

Czy wino powinno „oddychać”? Ten błąd popełnia większość z nas

Tym, co się liczy, jest spora i dość szeroka czasza kieliszka, która zwęża się ku górze. Pozwala to na lepszą kumulację aromatów nad powierzchnią wina, które podczas wąchania trafiają wprost do nosa.

Warto zadać kłam przekonaniu, że wina musujące należy podawać w wąskich kieliszkach typu „flet”. W taki sposób co prawda wyraźnie widać eleganckie sznury bąbelków, odbywa się to jednak kosztem aromatów – w takim kieliszku praktycznie niczego się nie wywącha. Lepsze będą specjalne kieliszki do win musujących w kształcie tulipana, jednak z powodzeniem sprawdzi się też kieliszek do białego wina.

Białe wina potrzebują kieliszka, który pomoże im bardziej skoncentrować w nosie ich subtelne aromaty. Z tego powodu zwykle jest też nieco mniejszy, niż ten do wina czerwonego, a jego brzeg – węższy.

Istnieją dwa klasyczne kształty kieliszków: tak zwany bordoski i burgundzki. Jak sama nazwa wskazuje, w tym pierwszym podaje się czerwone bordeaux, a także inne dobrze aromatyczne i zbudowane czerwone wina. Z kolei kieliszek burgundzki stworzono do lżejszych czerwonych win, w stylu podobnych do pinot noir z Burgundii. Podaje się w nich też białe burgundy i inne bardziej złożone białe wina.

Istnieją jednak badania naukowe, które wykazały, że różnice w odbiorze tego samego wina pitego z kieliszka bordoskiego i burgundzkiego, owszem, istnieją, są jednak minimalne.

Wina wzmacniane podaje się zwykle w małych kieliszkach. Powód takiego stanu rzeczy jest tylko jeden: ze względu na to, że są mocne, zwykle pije się mniejszą ich ilość.

Czy istnieje uniwersalny kieliszek do wina?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: jak najbardziej tak. Jeżeli nie jest się doświadczonym koneserem win o wysublimowanych zmysłach, uniwersalny kieliszek do wina sprawdzi się znakomicie.

Koneserzy win i osoby zawodowo pracujące z winem mają na koncie mnóstwo degustacji z dziesiątek, jak nie setek różnych kieliszków. Po tylu próbach wielu z nich znalazło swój ulubiony model, z którym nigdy się nie rozstają. Niektórzy specjaliści zabierają nawet swoje kieliszki na degustacje.

Na rynku dostępnych jest szereg uniwersalnych kieliszków, które sprawdzają się w przypadku każdego rodzaju wina: od musującego, poprzez białe i czerwone, aż po słodkie i wzmacniane. Ze względu na to, że białe i czerwone wina dosyć się od siebie różnią, warto zainwestować w oddzielne komplety uniwersalnych kieliszków do obydwu rodzajów win.

Podczas poszukiwań odpowiedniego modelu istotny jest nie tylko jego stosunek ceny do jakości oraz to, czy jego kształt cieszy oko. Przeglądając różne kształty, łatwo zapomnieć o tak prozaicznej sprawie jak wysokość szafki, w której będzie się przechowywało kieliszki.

Oczywiście proste wina, podawane na imprezach plenerowych, nie są tam po to, aby analizować ich bukiet i paletę, a także prowadzić na ich temat długie dysputy. Jednak chcąc dobrze poznać charakter wina, które kupiliśmy, warto wyposażyć się w kieliszek odpowiedniej wielkości i o właściwym kształcie.

Każde wino ma swój kieliszek

Pozostało 90% artykułu
Wino
Koniec chińskiego podboju. Francuzi odzyskują najcenniejsze winnice w Bordeaux
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Wino
Słynny fałszerz win na wolności. „Geniusz podróbek” teraz podrabia legalnie
Wino
Śledztwo we Francji. Niewolnicza praca dzieci w winnicach regionu Bordeaux
Wino
Największy przekręt w historii hiszpańskiego winiarstwa. Potentaci przed sądem
Wino
Francuzi przerabiają wina na płyn do zmywania. Coraz mniej osób chce je pić