W londyńskim domu aukcyjnym Christie’s pod młotek pójdzie wybitne dzieło Tamary Łempickiej, które pozostawało w prywatnej kolekcji przez ostatnie 40 lat. Mowa o „Portrecie doktora Boucarda” z 1928 roku. Przedstawiciele domu aukcyjnego spodziewają się, że wylicytowana cena obrazu będzie rekordowa kwotę.
Tamara Łempicka: „Portret doktora Boucarda” trafi na aukcję
Żyjąca w latach 1898-1980 Tamara Łempicka jest jedną z najsłynniejszych polskich malarek — o ile nie najsłynniejszą. Jej charakterystyczne obrazy, przedstawiające głównie portrety francuskiej i amerykańskiej socjety, do dziś budzą emocje wśród entuzjastów sztuki na całym świecie.
Nie inaczej jest w przypadku dzieła doskonale znanego miłośnikom twórczości Łempickiej, ale które przez ostatnie 40 lat pozostawało niedostępne dla szerokiej widowni. Chodzi o „Portret doktora Boucarda”, który artystka namalowała w 1928 roku, w szczytowym okresie swojej kariery.
Czytaj więcej
To będzie wielka gratka dla miłośników wielkiej sztuki. W Madrycie rusza wyjątkowa wystawa grafik Pabla Picassa. Wydarzenie wzbudzi wielkie zainteresowanie także dlatego, że będzie je można obejrzeć całkowicie za darmo.
Płótno przedstawia doktora Pierre’a Boucarda, znanego francuskiego bakteriologa, który w 1907 roku wynalazł stosowany do dziś lek probiotyczny o nazwie Lactéol. Naukowiec ma na sobie biały fartuch, który artystka celowo namalowała w taki sposób, aby przypominał klasyczny trencz o popularnym w latach 20. i 30. ubiegłego wieku fasonie.