Kontrowersyjny artysta dopiął swego. Jego dzieła za moment wylądują na Księżycu

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX kontrolowanej przez Elona Muska, jest w drodze na Księżyc. Na pokładzie znalazła się kolekcja rzeźb Jeffa Koonsa, jednego z najdroższych i najbardziej kontrowersyjnych artystów XXI wieku.

Publikacja: 16.02.2024 11:41

Jeff Koons to jeden z najdroższych żyjących artystów – w 2019 roku jego pracę „Rabbit” sprzedano za

Jeff Koons to jeden z najdroższych żyjących artystów – w 2019 roku jego pracę „Rabbit” sprzedano za 91,1 miliona dolarów.

Foto: Alex Flynn: 2017 Bloomberg Finance LP

Po wielu miesiącach oczekiwania i zażegnaniu nagłych problemów technicznych rakieta Falcon 9 firmy SpaceX w końcu wystartowała – i leci na Księżyc. Towarzyszy jej lądownik, na pokładzie którego znajduje się kolekcja rzeźb autorstwa Jeffa Konnsa – jednego z najdroższych artystów naszych czasów.

Nowa misja SpaceX: rzeźby Jeffa Koonsa znajdą się na Księżycu

Rakieta Falcon 9 leci na Księżyc w ramach komercyjnej misji IM-1, której organizatorem jest amerykańskie przedsiębiorstwo Intuitive Machines.

Rakieta transportuje nietypowy ładunek. Na pokładzie lądownika Nova-C znajduje się 125 rzeźb w kształcie Księżyca. Ich autorem jest jeden z najdroższych żyjących artystów – Jeff Koons. Amerykanin zyskał sławę dzięki rzeźbom ze stali nierdzewnej przypominający zabawki z baloników, te prace na aukcjach osiągają wielomilionowe wyceny.

Czytaj więcej

„Gorzej niż w Chinach Mao”. Słynny chiński artysta krytykuje cenzurę na Zachodzie

Rzeźby w kształcie Księżyca są częścią projektu Koonsa o nazwie „Moon Phases” (ang. „Fazy Ksieżyca”). Do ich stworzenia artystę zainspirował postęp technologiczny i ludzka fascynacja Srebrnym Globem. Rzeźby nawiązują do postaci jak Kleopatra, Galileusz, Amadeusz Mozart czy Leonardo da Vinci.

Niewielkie dzieła Koonsa umieszczono w przeźroczystym pudełku na zewnątrz lądownika – tak, aby mieszkańcy Ziemi mogli je obserwować za pośrednictwem skierowanej na nie kamery. Pudełko wykonano z materiału odpornego na ekstremalne warunki panujące w przestrzeni kosmicznej.

Każda z rzeźb posiada swój wirtualny odpowiednik w formie tokenu NFT, które można kupować.

Jeff Koons to jeden z najbardziej znanych – i najdroższych – współczesnych artystów. Jego prace sprzedawane są za ogromne kwoty – w 2019 roku rzeźbę „Rabbit” sprzedano na aukcji za 91,1 miliona dolarów.

Koons jest często krytykowany za kicz, którego się jednak nie wypiera. Jego najbardziej znane prace są nawiązaniem do przedmiotów, które znany z życia codziennego – choćby stalowe rzeźby do złudzenia przypominające dziecięce zabawki z baloników, na przykład słynna seria rzeźb „Balloon Dog”, które 

Jeff Koons twierdzi, że tworzy dla mas, choć w przypadku dzieł za dziesiątki milionów dolarów trudno mówić o „sztuce dostępnej”. Bywa też oskarżany o jawne zapożyczenia czy wręcz plagiatowanie prac innych artystów. Niegdyś był też mistrzem skandali: przed laty głośny był jego związek z węgierską gwiazdą filmów dla dorosłych.

Rzeźby Jeffa Koonsa na Księżycu

Wiadomość o tym, że na pokładzie lądownika Nova-C znajdą się rzeźby Koonsa, artysta ogłosił jeszcze wiosną 2022 roku. Zapragnął być pierwszym artystą, który „wystawi” swoje prace na Księżycu.

Zgodnie z pierwotnym planem Falcon 9 miał wystartować 14 lutego o godzinie pierwszej w nocy czasu lokalnego. Nie obyło się jednak bez problemów technicznych, które zmusiły organizatorów misji do przełożenia startu rakiety na następny dzień.

Misja IM-1, która odbywa się pod egidą NASA, ma potrwać osiem dni. W tym czasie Falcon 9 wyląduje na obszarze Malapert A w okolicach południowego bieguna Księżyca, pobierze próbki, zainstaluje lądownik Nova-C z rzeźbami Koonsa – i wróci na Ziemię. Rzeźby pozostaną na Księżycu na stałe.

Jeżeli misja zakończy się sukcesem, lądownik Nova-C będzie pierwszym od ponad 50 lat amerykańskim pojazdem kosmicznym, który bez szwanku wyląduje na Księżycu. Ostatni raz udało się to w 1972 roku w ramach misji Apollo 17.

Udany lot na Księżyc do dziś stanowi dla ludzkości niełatwe zadanie. Na początku stycznia tego roku porażką zakończyła się misja amerykańskiego lądownika Peregrine (ang. Pielgrzym).

Sukces odnieśli natomiast Japończycy – piąty w historii naród, którego pojazd dotarł na Księżyc. Rano 19 stycznia japońskiej agencji kosmicznej JAXA udało się osadzić na powierzchni Księżyca bezzałogowy lądownik w ramach misji SLIM (Smart Lander for Investigating Moon).

Po wielu miesiącach oczekiwania i zażegnaniu nagłych problemów technicznych rakieta Falcon 9 firmy SpaceX w końcu wystartowała – i leci na Księżyc. Towarzyszy jej lądownik, na pokładzie którego znajduje się kolekcja rzeźb autorstwa Jeffa Konnsa – jednego z najdroższych artystów naszych czasów.

Nowa misja SpaceX: rzeźby Jeffa Koonsa znajdą się na Księżycu

Pozostało 91% artykułu
Sztuka
Nowe fakty na temat słynnej maski Tutanchamona. Badacze przeoczyli jeden detal
Sztuka
Sztuka wkracza do domów: jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem?
Sztuka
Magda Atkins i Ewa Ewart z nagrodą Złotego Delfina za film „Bez retuszu”
Sztuka
BMW Art Club łączy siły z Unsound Festival. Nowa odsłona prestiżowego cyklu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Sztuka
Koniec „inwazji” Banksy'ego na Londyn. Burza wokół tajemniczych murali