Blisko pół miliarda za Picassa. Sztuka nigdy nie była tak droga jak w 2021 roku

Najdroższym obrazem sprzedanym na aukcji w 2021 była „Kobieta siedząca przy oknie (Marie-Thérèse)” Pabla Picassa. To jedyny obraz, który w 2021 roku sprzedano za ponad 100 milionów dolarów. Nabywcą został potentat świata kryptowalut.

Publikacja: 31.12.2021 14:21

Potret Marie-Thérèse Walter powstał w 1932 roku w pracowni Picassa w Normandii.

Potret Marie-Thérèse Walter powstał w 1932 roku w pracowni Picassa w Normandii.

Foto: Christie's

Choć wirtualne dzieła sztuki, zaopatrzone w tokeny NFT, osiągały na aukcjach w 2021 roku zawrotne wyceny, to najdrożej sprzedano tradycyjny obraz, do tego artysty, który jeszcze za życia uznany został za jednego z najważniejszych malarzy w historii. Portret Marie-Thérèse Walter autorstwa Pabla Picassa sprzedano w 2021 roku za 103 miliony dolarów – blisko 420 milionów złotych.

Dzieła sztuki jeszcze nigdy nie były tak drogie

Najważniejsze domy aukcyjne na świecie zanotowały w 2021 roku rekordowe przychody. Jednym z nich jest Christie’s, w którym łączna wartość wylicytowanych przedmiotów wyniosła ponad siedem miliardów dolarów. Pod młotek szły rekordowo drogie szampany, torebki Hermès, biżuteria, obrazy mistrzów renesansu, a także wirtualne dzieła młodych artystów.

Czytaj więcej

Najdroższy obraz świata to jednak nie dzieło Leonarda da Vinci? Jest decyzja

W tegoroczny sukces domu aukcyjnego znaczny wkład miała majowa aukcja, na której pod młotek poszła właśnie „Marie-Thérèse” Picassa. Obraz kupił Justin Sun, zaledwie trzydziestojednoletni miliarder z Chin.

Swoją fortunę Sun zbił na rynku kryptowalut. Jest właścicielem platformy TRON oraz prezesem BitTorrenta – znanej platformy wymiany plików. Szacuje się, że w 2021 roku na dzieła sztuki młody kolekcjoner wydał około 100 milionów dolarów.

Ten sam biznesmen w listopadzie wszedł w posiadanie innego znanego dzieła, rzeźby pt. „Nos” Alberto Giacomettiego z 1947 roku. Kupił ją za prawie 80 milionów dolarów na słynnej „rozwodowej” aukcji małżeństwa amerykańskich miliarderów, Harry'ego i Lindy Macklowe w domu aukcyjnym Sotheby’s.

Dla domu aukcyjnego Sotheby’s, podobnie jak dla Christie’s, rok 2021 okazał się najlepszym w historii. Łączna wartość przedmiotów, które poszły pod młotek w tym domu akcyjnym sięgnęła 7,3 miliarda dolarów. Jak widać, problemy związane z pandemią nie imają się rynku sztuki. Możni tego świata, którzy z roku na rok są coraz bogatsi, nie przestają inwestować w dzieła sztuki, co nieustannie napędza ten segment rynku.

Historia „Kobiety siedzącej przy oknie” Pabla Picassa

Kim była owa kobieta z obrazu? W 1927 roku czterdziestopięcioletni wówczas Pablo Picasso, znudzony swoim małżeństwem z baletnicą Olgą Koklową, poznał pod galerią Lafayette w Paryżu młodszą o 28 lat Marie-Thérèse Walter. Młodziutka blondynka całkowicie zawładnęła sercem i umysłem genialnego malarza.

Picasso miał wtedy powiedzieć: „Masz interesującą twarz. Chciałbym cię sportretować. Czuję, że razem zrobimy wspaniałe rzeczy. Jestem Picasso”. Marie-Thérèse, która jeszcze wtedy nie miała pojęcia, kogo właśnie poznała, bardzo szybko stała się jego muzą – i kolejną kochanką.

Obraz „Kobieta siedząca przy oknie” Picasso ukończył 30 października 1932 roku w sekretnej pracowni malarza w miejscowości Boisgeloup, leżącej na północny zachód od Paryża. Od samego początku trzymali swój związek w tajemnicy, a posiadłość w Boisgeloup umożliwiała im swobodne spędzanie razem czasu.

Beztroski nastrój tamtych dni daje się odczuć w pogodnej kolorystyce obrazu i łagodnych, opływowych liniach tworzących posągową postać modelki. Marie-Thérèse siedzi swobodnie na krześle w jasnym pomieszczeniu. Ma na sobie czerwono-zieloną, a na ramieniu fioletową chustę. Jest zrelaksowana i zmysłowa.

Marie-Thérèse stała się tematem całej serii obrazów Picassa, które dziś uważa się za jedne z najwybitniejszych dzieł tego artysty. Wśród nich znajdują się między innymi „Sen”, „Akt, zielone liście i popiersie” czy „Dziewczyna przed lustrem”. Oczywiście wszystkie osiągają dziś na aukcjach ogromne sumy.

Sztuka
Porażka wystawy tylko dla kobiet. Jest decyzja sądu. „To dyskryminacja mężczyzn”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sztuka
Finał „kradzieży stulecia”. Złodziej sedesu ze złota przyznał się do winy
Sztuka
Sztuczna inteligencja odtworzyła arcydzieło spalone 300 lat temu. Bazą był szkic
Sztuka
Polska ma pierwszego van Gogha. Jest oficjalne potwierdzenie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sztuka
Banksy pokazał swoje nowe dzieło. W Londynie powstała hybryda