Ten nowy sklep Benettona jest w całości z recyklingu

Stworzony z materiałów pochodzących z recyklingu i odzysku salon Benettona we Florencji będzie zużywał o jedną piątą mniej energii niż tradycyjne sklepy. To nie koniec innowacyjnych rozwiązań.

Publikacja: 09.03.2021 12:14

Ten nowy sklep Benettona jest w całości z recyklingu

Foto: Fot: United Colors Of Benetton

Marka United Colors of Benetton dołączyła do grona firm odzieżowych, które szukają rozwiązań pomagających ograniczać negatywny wpływ na środowisko nie tylko w procesie produkcji, ale także dzięki innowacyjnym salonom, będącym swojego rodzaju poligonem doświadczalnym m.in. dla projektów związanych z recyklingiem. Najnowszy sklep tej marki we Florencji to efekt takiego myślenia: dotąd jeszcze nigdy Benetton nie zdecydował się tak szeroko wykorzystywać odpady i elementy z recyklingu.

Czytaj też: Świątynia streetwearu: oto luksusowy salon Kith w Paryżu

Przykłady? W butiku o powierzchni 160 metrów kwadratowych podłogę pokrywa żwir z rzeki Piawa oraz deski pozyskane z drzew powalonych w wyniku burz, które przeszły przez północne Włochy w 2018 roku. Elementy wyposażenia sklepu powstały z odpadów – podstawy stojaków na ubrania wykonano z masy powstałej ze zużytych guzików, do zasłon w przymierzalniach wykorzystano wełnę z recyklingu, a manekiny i półki stworzone zostały dzięki „rossino”, materiałowi wyprodukowanemu na bazie upcyklingowanych, mieszanych włókien.

W sklepie wykorzystano też nowe technologie, które mają pomóc w ograniczaniu zużycia energii – takie jak miniczujniki czy algorytmy sztucznej inteligencji, które mają m.in dopasowywać temperaturę w sklepie do liczby przebywających w nim klientów. Ściany sklepu pokryto farbą mineralną o własnościach antybakteryjnych i antypleśniowych, która może też redukować zanieczyszczenia powietrza. Opierający się na materiałach pozyskanych w recyklingu sklep ma wykorzystywać 20% mniej energii niż dotychczasowe salony marki.

„Koncepcja tego sklepu jest wyjątkowa w skali światowej. Został opracowany, aby rozpocząć nowy etap w naszej firmie ”- skomentował Massimo Renon, dyrektor generalny Benetton Group. „Jest to projekt, w który nasza firma mocno wierzy, kamień milowy na naszej drodze do stania się globalnym punktem odniesienia w zakresie zrównoważonego rozwoju” – dodał. Oczywiście, oprócz samego wystroju sklepu również jego oferta będzie wykorzystywać materiały pochodzące z recyklingu, takie jak bawełna organiczna.

Benetton chce do 2025 roku wykorzystywać wyłącznie bawełnę pochodzącą z odpowiedzialnych źródeł – z recyklingu, upraw organicznych lub posiadających certyfikat BCI (Better Cotton Initiative). Włoska firma mocno zaangażowała się w bardziej odpowiedzialną politykę dotyczącą produkcji – w 2020 roku, po raz drugi z rzędu, Benetton znalazł się w czołówce firm uwzględnionych w rankingu Fashion Transparency Index. Doceniono między innymi starania Włochów o większą przejrzystość procesu produkcji.

Styl
Pierpaolo Piccioli odchodzi z Valentino. To on uratował słynny włoski dom mody
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Styl
Rośnie fala „przyjaznych oszustw” w e-sklepach. To problem przed Black Friday
Styl
Barbara M. Roberts, czyli Barbie. Kto wymyślił najsłynniejszą lalkę świata?
Styl
Jak się ubrać na koronację króla? Karol III zmienia wielowiekowe zasady
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Styl
„Rośliny niezłomne”. Chwasty gwiazdami słynnej wystawy ogrodniczej w Londynie