Podczas trwających targów technologicznych CES 2021, które wyjątkowo odbywają się wyłącznie w formie wirtualnej, L’Oreal zaprezentował rozwinięcie swojego ubiegłorocznego pomysłu na spersonalizowaną, „inteligentną” szminkę.

Czytaj też: Zadbaj o siebie: 7 pielęgnacyjnych postanowień na 2021 rok

Gadżet, wykorzystujący sztuczną inteligencję oraz wymienne „naboje” z różnymi kolorami szminki, znajdzie się w ofercie kosmetycznej marki YSL, której właścicielem jest francuski gigant. Urządzenie mieści trzy kapsułki z różnymi odcieniami szminki, a oprogramowanie pozwala na dobór idealnego koloru dla użytkowniczki czy użytkownika.

"Szminka YSL CES"

Fot: L’Oreal

sukces.rp.pl

CES 2021: jak działa „inteligentna” szminka YSL?

Użytkowniczki i użytkownicy będą mieli do wyboru trzy funkcje: stworzenie koloru w oparciu o paletę odcieni, dopasowanie go do stroju w oparciu o przesłane do aplikacji zdjęcie lub wykorzystanie algorytmu, pracującego w oparciu o zdjęcia oraz bazę informacji tworzoną przez innych klientów oraz stylistów YSL. L’Oreal zapowiedział też pracę nad kolejnymi urządzeniami wykorzystującymi podobną technologię do tworzenia kosmetyków do pielęgnacji skóry i podkładów.

Nie wszyscy są zachwyceni możliwościami inteligentnej szminki YSL. Ryan Houlihan z serwisu Input zwraca uwagę na wykorzystanie w produkcji rzadkich metali i negatywny wpływ na środowisko, jednocześnie przypominając, że sensem osobistego stylu jest dokonywanie indywidualnych, jedynych w swoim rodzaju wyborów. Autor krytykuje również nieporęczny rozmiar, nudne kolory, a także brak faktycznego urozmaicenia – urządzenie będzie bazować na jednej formule, nie oferując zmiennej trwałości, wodoodporności czy przystosowania do różnych sytuacji, od pracy po wyjście do klubu.

Do pierwszych klientów urządzenie trafi wiosną, a do szerokiej sprzedaży – jesienią. Cena szminki, której pełna nazwa to  Yves Saint Laurent Beauté Rouge Sur Mesure Powered by Perso, to 299 dolarów (ok. 1110 zł). Komplet kapsułek kosztuje 100 dolarów.