Nowy sezon serialu „The Crown” opowiadającego o brytyjskiej rodzinie królewskiej będzie miał premierę w przyszłym tygodniu. Czwarta odsłona przeboju Netflixa jest wyczekiwana m.in. ze względu na obszerny wątek poświęcony pojawieniu się w życiu rodziny królewskiej księżnej Diany. Premiera czwartego sezonu serialu „The Crown” Netflixa w Polsce zaplanowana jest na 15 listopada 2020.

The Crown: od Diany Spencer do „księżnej zwykłych ludzi” i ikony stylu

Trwają też prace nad serialem dokumentalnym opowiadającym o życiu księżnej Walii, nad musicalem oraz filmem fabularnym z Kirsten Stewart  w roli głównej. 23 lata po śmierci Diana pozostaje ikoną w Wielkiej Brytanii. Można nawet powiedzieć, że w kwestii wpływu na trendy i styl może równać się z Marylin Monroe czy Jackie Kennedy-Onassis.

Czytaj też: O co chodzi z nową modą na buty z serialu Netflixa „Emily w Paryżu”?

Jess Cartner-Morley z „Guardiana” zauważa ewolucję stylu księżnej „zwykłych ludzi”, którą w pierwszych scenach nowego sezonu serialu „The Crown” widzimy w znoszonych balerinach czy zbyt dużych spódnicach. Wkrótce jednak, co serial pokazuje ze znamienną precyzją, Diana zaczęła sięgać po stonowane, szykowne suknie w kropki czy garnitury w pepitkę, a lata jej małżeństwa z księciem Karolem to prawdziwy katalog inspirujących do dziś kreacji, przygotowanych m.in. przez Catherine Walker czy  Bruce’a Oldfielda.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Princess Di (@ladydirevengelooks)

Ta ewolucja wpływa na największe nazwiska świata współczesnej mody. Virgil Abloh całą kolekcję Off-White na wiosnę/lato 2018  oparł na zdjęciach Diany z lat 90., stylizacjami Diany zachwyca się też Rihanna. Amerykańska marka Rowing Blazers przygotowała niedawno reedycje klasycznych wzorów noszonych przez Dianę – z tweedową marynarką i słynnym czerwonym swetrem w owce na czele.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Princess Di (@ladydirevengelooks)

Ewolucja Diany to też historia emancypacji od „królewskich” standardów, symbolizowanych przez monumentalną suknię ślubną Davida i Elizabeth Emanuelów, nad której wierną serialową repliką na podstawie oryginalnego projektu pracowało 20 osób. Z czasem księżna zaczęła również sięgać po  modową dyplomację, wykorzystując własne kreacje do zjednywania ludzi. Pokazana w serialu „The Crown” droga jest więc nie tylko tragicznie zwieńczoną baśnią, ale też pokazem siły, tkwiącej w artykułowaniu własnej tożsamości przez strój.

Źródło: The Guardian