W poniedziałek, w ramach „wirtualnego” tygodnia mody w Nowym Jorku, ogłoszono listę zwycięzców prestiżowych nagród amerykańskiego stowarzyszenia projektantów CFDA. Nazwiska nagrodzonych ogłosił Tom Ford, od kilku miesięcy prezes stowarzyszenia (krytykowany za to, że jako projektant znalazł się wśród nominowanych, do tego w dwóch kategoriach).

Czytaj też: 10 najbogatszych ludzi świata mody. Niektóre z tych nazwisk dobrze znamy w Polsce

Oto najbardziej wpływowi projektanci świata mody

Nagrodę dla amerykańskiego projektanta kolekcji męskich zdobył Kerby-Jean Raymond, twórca marki Pyer Moss. Twórca o haitańskich korzeniach w 2016 roku po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę pokazem w Nowym Jorku, nawiązującym do brutalności policji i ruchu Black Lives Matter. Zaprojektowane przez niego ubrania nosili m.in. Michelle Obama i zawodnik NFL Colin Kaepernick, znany z akcji społecznych i walki z rasizmem.

Najlepszą amerykańską projektantką kolekcji dla kobiet została pochodząca z Urugwaju Gabriela Hearst. W ubiegłym roku jej marka została wsparta przez fundusz LVMH przeznaczony dla firm wschodzących, ale już „ikonicznych”.

Na ten status, podobnie jak na porównania do Hermesa i miejsce na liście 500 najbardziej wpływowych ludzi świata mody wg Business of Fashion w 2017 roku, Gabriella Hearst zapracowała między innymi kolekcją torebek Nina (przygotowanych dla uczczenia gwiazdy jazzu, Niny Simone).

Torebki to również fundament, na którym swoją pozycję w świecie mody zbudował Telfar Clemens, nagrodzony w kategorii dla projektantów akcesoriów. Po tym, jak GAP zrezygnował ze współpracy z Telfarem na rzecz wieloletniego kontraktu dla Kanye Westa,  popularność Clemensa dodatkowo wzrosła. Nagroda CFDA to potwierdzenie jego statusu.

Projektantem, na którego trzeba zwrócić uwagę jest Christopher John Rogers, zdobywca nagrody dla najlepszych wschodzących projektantów. W kategorii „open” dla twórców z całego świata nie było niespodzianek: projektantem roku kolekcji męskich został Kim Jones z Diora (od niedawna także z Fendi), a nagrodę za najlepsze kolekcje kobiece otrzymał Pierpaolo Piccioli, dyrektor kreatywny Valentino.

Pełny komunikat Toma Forda dotyczący zdobywców nagród CFDA został opublikowany w formie krótkiego video, które można obejrzeć poniżej: