„Biorę urlop, żeby się wyspać”. Turystyka dla niewyspanych to nowy fenomen

Coraz częściej jesteśmy tak przemęczeni pracą, że gdy bierzemy urlop, przede wszystkim chcemy się wyspać. Hotele dostrzegły tę zmianę i chcą ją wykorzystać. Oferty dla niewyspanych mogą wkrótce stać się szybko rosnącą częścią branży turystycznej.

Publikacja: 10.10.2022 17:30

Na problemy ze snem skarży się aż 34 procent Polaków.

Na problemy ze snem skarży się aż 34 procent Polaków.

Foto: Lux Graves

Po ponad dwóch turbulentnych latach naznaczonych pandemią i wojną dobry sen staje się luksusem. Tym, czego szukamy na urlopie – niezależnie od kierunku wycieczki – jest cisza i spokój, i to dosłownie. Prowadząc intensywny i nieustabilizowany tryb życia, chcemy przywrócić mu zdrowy rytm, wynajmując komfortowy pokój, w którym mamy szansę w końcu się wyspać.

Odespać pracę i zmęczenie 

Narastające problemy dnia codziennego, wszechobecne podwyżki cen, nienormowany lub hybrydowy czas pracy czy ciągle zmieniające się warunki nauki dzieci – to tylko kilka zjawisk, które skutecznie spędzają sen z powiek bardzo wielu osobom. Jednocześnie spora część z nich we własnym domu nie ma warunków do tego, aby poświęcić na sen odpowiednią liczbę godzin, i aby ten sen był dobrej jakości.

Z tego powodu bezsenność stała się prawdziwą plagą, nie tylko wśród zapracowanych mieszkańców wielkich miast. Chaos i nieprzewidywalność wdarły się do życia mnóstwa ludzi na całym świecie. Efekt? Bezsenność i inne deprywacje snu, a do tego trudności ze wstawaniem i wielokrotne włączanie drzemki w telefonie każdego ranka. Stąd już prosta droga do depresji i innych chorób psychicznych.

Rozmaite zaburzenia snu, a zwłaszcza bezsenność, stały się chorobami cywilizacyjnymi, a sen stał się prawdziwym luksusem. Jak sobie z tym wszystkim radzimy? Biorąc co najmniej kilkudniowy urlop, w trakcie którego być może trochę pozwiedzamy, ale nade wszystko – solidnie się wyśpimy. Wszystko po to, aby od nowa wypracować w sobie zdrowe nawyki związane ze snem, a także zregenerować ciało i umysł.

Czytaj więcej

Polak na liście stu najlepszych szefów kuchni na świecie. Już po raz drugi

Branża turystyczna błyskawicznie zareagowała na tę bardzo podstawową potrzebę. Od paru lat powstają hotele, a nawet całe ośrodki wypoczynkowe, których działalność skupia się na wspieraniu zdrowego snu gości, czy może raczej – kuracjuszy.

Przykłady? W samym centrum Londynu od 2020 roku funkcjonuje Zedwell – hotel bez okien, znajdujący się w piwnicy zabytkowej kamienicy. Daleko mu jednak do tanich obiektów, z którymi kojarzymy niezbyt komfortowe pokoje pozbawione okien. W przytulnych pokojach zmęczeni goście mogą zaznać ciszy i spokoju, i przede wszystkim solidnie się wyspać.

Z kolei w roku 2021 w portugalskiej Coimbrze szwedzki producent łóżek Hästens otworzył butikowy hotel, którego działalność skupia się wokół łóżka i doskonałego snu. To tylko dwa z wielu przykładów obiektów, które skupiły swoją działalność na zapewnieniu gościom dobrego snu, a także pomocy w przywróceniu odpowiedniego rytmu dobowego.

Idealny urlop: cichy pokój i wygodne łóżko

Takich hoteli-sypialni przybywa w całej Europie i na świecie. Można w nich na przykład dobrać właściwą poduszkę, materac o odpowiedniej twardości, a także kołdrę obciążeniową, a wszystko to spryskać dodatkowo relaksująca mgiełką, która czeka na nocnym stoliku. Standardem jest też napar wspomagający zaśnięcie, podawany tuż przed snem.

Wiele tych hoteli oferuje też rozmaite programy terapeutyczne, skrojone na miarę potrzeb gościa-pacjenta. W tego rodzaju ośrodkach nierzadko pracują wykwalifikowani specjaliści: terapeuci, psycholodzy, a nawet lekarze. Na miejscu można poddać się profesjonalnym badaniom i terapii. Do tego masaże, ćwiczenia relaksacyjne, joga i inne zabiegi wspomagające zdrowy sen.

W dobie rosnącej świadomości tego, jak ważne jest porządne wysypianie się, ludzie nie szczędzą pieniędzy na urlopy w hotelach zorientowanych przede wszystkim na ten aspekt pobytu. Wykwintna hotelowa restauracja czy inne dodatkowe atrakcje schodzą na dalszy plan. Priorytetem jest przytulny, doskonale wytłumiony pokój i wygodne łóżko.

Po ponad dwóch turbulentnych latach naznaczonych pandemią i wojną dobry sen staje się luksusem. Tym, czego szukamy na urlopie – niezależnie od kierunku wycieczki – jest cisza i spokój, i to dosłownie. Prowadząc intensywny i nieustabilizowany tryb życia, chcemy przywrócić mu zdrowy rytm, wynajmując komfortowy pokój, w którym mamy szansę w końcu się wyspać.

Odespać pracę i zmęczenie 

Pozostało 90% artykułu
Hotele
Najsłynniejszy opuszczony dworzec uratowany przed ruiną. Jak wyglądają wnętrza?
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Hotele
Churchill miał tu swą kwaterę. Old War Office stał się oazą luksusu w Londynie
Hotele
5 hoteli z Polski na liście najlepszych na świecie. Kraków i Warszawa najwyżej
Hotele
Budynek, który przeczy prawom fizyki. Ten niezwykły hotel powstaje w Egipcie
Hotele
Hotele dla niewyspanych robią furorę. Jakie wygody oferują swoim gościom?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej