Polski przysmak liderem światowym rankingu najlepszych ciast. To efekt kruszonki

Serwis internetowy Taste Atlas zaktualizował swój ranking najlepszych słodkich ciast na świecie. Na szczycie zestawienia znalazł się polski przysmak. Wyprzedził smakołyki z Włoch, Francji, Belgii czy USA.

Publikacja: 21.05.2024 11:49

Szarlotka wygrała z ciastami z Belgii, Włoch, Francji czy USA.

Szarlotka wygrała z ciastami z Belgii, Włoch, Francji czy USA.

Foto: Karolina Grabowska Pexels

Kulinarny portal i przewodnik Taste Atlas, agregujący informacje na temat tradycyjnych regionalnych produktów, potraw oraz restauracji specjalizujących się w tego rodzaju daniach, zaktualizował swój ranking najlepszych słodkich ciast. Na pierwszym miejscu uplasował się bardzo popularny w Polsce wypiek.

Taste Atlas: Szarlotka najlepszym słodkim ciastem na świecie

Na stronach założonego w 2015 roku portalu Taste Atlas można znaleźć także wiele rankingów. Powstają one dzięki głosom samych użytkowników serwisu, przy czym odrzuca się „głosy nacjonalistyczne”, czyli wysokie noty dla produktów i potraw z własnego kraju oraz niskie dla tych z kraju sąsiedzkiego.

Choć rankingi Taste Atlas często budzą spore emocje wśród użytkowników, to jednak są dość miarodajne. Jednym z nich jest najświeższe zestawienie najwyżej ocenianych słodkich ciast.

Czytaj więcej

Budka z ulicznym jedzeniem zdobyła gwiazdkę Michelin. W menu tylko 4 pozycje

Niekwestionowanym liderem rankingu liczącego 78 ciast ze wszystkich zakątków świata okazała się polska szarlotka. Ogólna nota, jaką zdobył ten tradycyjny polski wypiek, wynosi 4,4 punktu na 5 możliwych.

Przy okazji aktualizacji rankingu autorzy Taste Atlas opublikowali też na swoich kanałach społecznościowych infografikę charakteryzującą polską szarlotkę. Odmianą jabłek, której tradycyjnie powinno się używać do przyrządzenia tego wypieku, jest antonówka. Drugi kluczowy element to kruche ciasto na spodzie oraz na górze ciasta — w postaci kruszonki posypanej cukrem pudrem.

Redakcja Taste Atlas informuje też o nieco innym wariancie szarlotki, w którym pod kruszonką może znajdujdować się warstwa piany z białek. Kruszonka może też zawierać dodatkowo migdały, zaś jabłkowe nadzienie — urozmaicenie w postaci rodzynek.

Autorzy rankingu zauważają też, że niektóre przepisy mogą znacznie odbiegać od tego oryginalnego. Zamiast jabłek szarlotka może na przykład zawierać brzoskwinie i gruszki, choć w tym wypadku można się kłócić, czy takie ciasto wciąż zasługuje na tę nazwę.

Najpopularniejsze słodkie ciasta na świecie

Na podium rankingu najwyżej ocenianych słodkich ciast, tuż za szarlotką, znalazły się belgijskie geraardsbergse mattentaart z twarogiem i migdałami, oraz grecka sfakianopita, czyli cienki, podobny do pity placek z serem myzithra i dodatkiem raki — tradycyjnego greckiego destylatu.

W pierwszej dziesiątce widać spory rozstrzał w kwestii typów ciast, zdecydowanie jednak dominują w nim wypieki z Europy. Znalazły się tu między innymi grecka melopita, holenderskie appeltaart (czyli tarta jabłkowa) i vlaai, a także mustikkapiirakka z Finladii i brytyjskie banofee.

Oprócz rankingu najwyżej ocenianych słodkich ciast na świecie redakcja Taste Atlas stworzyła również zestawienie tych najpopularniejszych. W tym wypadku polska szarlotka również uplasowała się dość wysoko, bo na dziewiątym miejscu. Jednak najpopularniejszym na świecie słodkim ciastem okazało się amerykańskie apple pie — czyli dosłownie „ciasto jabłkowe”.

Oprócz niego oraz polskiej szarlotki w pierwszej dziesiątce tego rankingu znalazły się jeszcze dwa inne ciasta z jabłkami: holenderska appeltaart oraz rosyjska wersja szarlotki. Obecność różnego rodzaju wypieków z jabłkami w obydwu rankingach świadczy o tym, że z pewnością nie tylko Polacy kochają ciasta z jabłkami w roli głównej.

Najlepsze słodkie ciasta na świecie według Taste Atlas:

1. Szarlotka (Polska)

2. Geraardsbergse mattentaart (Belgia)


3. Sfakianopita (Grecja)


4. Melopita (Grecja)


5. Key lime pie (USA)


6. Appeltaart (Holandia)


7. Mustikkapiirakka (Finlandia)


8. Pastilla (Maroko)


9. Banofee (Wielka Brytania)


10. Vlaai (Holandia)

11. Galatopita (Grecja)

12. Marionberry pie (USA)

13. Saskatoon berry pie (Kanada)

14. Crostata (Włochy)

15. Cytrynowe meringue (Francja)

Kulinarny portal i przewodnik Taste Atlas, agregujący informacje na temat tradycyjnych regionalnych produktów, potraw oraz restauracji specjalizujących się w tego rodzaju daniach, zaktualizował swój ranking najlepszych słodkich ciast. Na pierwszym miejscu uplasował się bardzo popularny w Polsce wypiek.

Taste Atlas: Szarlotka najlepszym słodkim ciastem na świecie

Pozostało 92% artykułu
Słodycze
Tłusty czwartek: słona historia pączków. Pierwotnie wcale nie były słodkie
Słodycze
Świąteczne wypieki się nie udały? To nic. „Brzydkie ciasta” to nowy trend
Słodycze
Jagodzianki z Warszawy na liście najlepszych przysmaków na świecie w 2023 roku
Słodycze
Dzień św. Marcina to nie tylko rogale. Z czym jeszcze wiąże się to święto?
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Słodycze
Ranking najlepszych deserów na świecie. Polskie ciasta w czołówce, wygrała Rosja
Słodycze
Do kogo należy panettone? Świat bije się o tradycyjną babę świąteczną