Kontrowersyjny sklep H&M znika z centrum Paryża. Francuzi triumfują

H&M ogłosiło zamknięcie swojego sklepu flagowego w Paryżu, który od początku istnienia budził wśród Francuzów kontrowersje. Zdaniem wielu osób sklep „taniej” marki nie pasował do reprezentacyjnych Pól Elizejskich.

Publikacja: 29.10.2021 12:52

Pola Elizejskie to miejsce, gdzie swoje salony mają najsłynniejsze marki luksusowe.

Pola Elizejskie to miejsce, gdzie swoje salony mają najsłynniejsze marki luksusowe.

Foto: Reisetopia

Gdy powstawał, wywołał falę protestów. Mieszkańcy Paryża, ale także władze miasta, sprzeciwiały się decyzji o otwarciu sklepu flagowego H&M na Polach Elizejskich. Uznano wówczas, że to zbyt reprezentacyjna część miasta, by mógł w niej pojawić się sklep z „szybką modą”. Słynna aleja, przez wiele osób uważana za najpiękniejszą na świecie, miała pozostać wolna od tańszych, w przekonaniu wielu paryżan, produktów. Po kilkunastu latach kontrowersyjny sklep wreszcie znika, ale z zupełnie innych powodów.

Paryż: sklep H&M zniknie z Pół Elizejskich

Otwarciu sklepu H&M na Polach Elizejskich w 2010 roku towarzyszyły głośne protesty. Przez 11 lat kontrowersje nie ucichły, bo dla wielu Francuzów obecność sklepu sieciowego w tak prestiżowej lokalizacji, była zamachem na francuską świętość, którą są Pola Elizejskie, kojarzone przede wszystkim z markami luksusowymi, do tego w dużym stopniu francuskimi.

Czytaj więcej

Koniec 25-letniego sporu: H&M wygrał z Adidasem batalię o paski na ubraniach

I rzeczywiście, sklep H&M (przynajmniej jeszcze przez jakiś czas) ma sąsiadów z najwyższej półki. Na odcinku między Rond-Point des Champs-Élysées a Wieżą Eiffela, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie H&M, znajdują się sklepy takich marek jak Tiffany & Co., Rolex, Cartier, Guerlain, Balenciaga, Dior czy Louis Vuitton.

Zamknięcie kontrowersyjnego sklepu wpisuje się w szeroko zakrojoną akcję zamknięcia 350 sklepów na całym świecie, przy czym otwartych zostanie 100 – w nowych miejscach. Szwedzka marka tłumaczy taki ruch koniecznością dopasowania się do preferencji klientów. Znakomita większość konsumentów przerzuciła się na zakupy przez internet, co nasiliło się zwłaszcza w trakcie pandemii.

Włodarzom Paryża zamknięcie sklepu H&M na Polach Elizejskich jest bardzo na rękę. Decyzja likwidacji sklepu kończy pięcioletnią batalię sądową paryskiego magistratu ze szwedzką firmą. Zdaniem jego przedstawicieli sklep kompletnie nie wpisywał się w ekskluzywny charakter legendarnej paryskiej alei.

H&M nie jest jedyną sieciówką. Na przestrzeni lat przy tej alei powstawały kolejne sieciówki – zarówno z branży odzieżowej, jak i gastronomicznej, z wszędobylskim McDonald’sem na czele (stoi tuż przy H&M). Efekt? Coraz gęstszy tłum turystów, który mocno dawał się we znaki mieszkańcom Paryża i odbierał Polom Elizejskim ich dawny urok.

Pola Elizejskie znów dla pieszych

Czy zamknięcie jednej sieciówki sprawi, że Pola Elizejskie będą mniej zatłoczone? Z pewnością nie, jednak paryski magistrat od dawna planował wprowadzić środek zaradczy w postaci wyłączenia ikonicznej alei z ruchu samochodowego. Dzięki tej decyzji Pola Elizejskie mają odzyskać swój pierwotny charakter spokojnej, skąpanej w zieleni alei, służącej spacerom i wypoczynkowi.

Decyzja ta wpisuje się w wieloletni miejski plan pod hasłem „Paris Respire”. Jego celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, za co w mieście odpowiada przede wszystkim transport samochodowy.

W ramach tego planu, który rozpoczęto w 2018 roku, kolejne dzielnice władze Paryża oddadzą pieszym i rowerzystom. Jak zapowiedziała mer Paryża, Anne Hidalgo, z ruchu samochodowego będą dzielnicze od pierwszej do czwartej, a więc te, w których znajduje się najwięcej zabytków i słynnych atrakcji turystycznych.

Ów wieloletni, kosztujący 250 milionów euro plan „oczyszczenia” i dania nieco oddechu w centrum miasta władze Paryża zamierzają wprowadzać stopniowo. Jednym etapów planu jest otwarcie Pól Elizejskich dla pieszych w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Całkowite wyłączenie Pól Elizejskich z ruchu samochodowego nastąpi dopiero po Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku, których część odbędzie się właśnie w Paryżu.

Co więcej, magistrat stolicy Francji ma również ambicję uczynienia Paryża jednym z najbardziej przyjaznych miast dla rowerzystów. W październiku 2021 roku ogłoszono plan budowy 180 kilometrów nowych ścieżek rowerowych – ma to potrwać do 2026 roku.

Źródła: The Local, Sortir Paris, The Guardian

Sklepy
Słynna włoska marka otworzy butiki tylko dla milionerów. Będzie bardzo drogo
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sklepy
Nowy projekt firmy Apart: złoto lokacyjne i monety bulionowe w sieci
Sklepy
Zamykają sklepy na Black Friday. Dlaczego marki buntują się przeciw konsumpcji?
Sklepy
Ikea tworzy sklep, z którego zakupy zabierzesz tylko rowerem
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji