Szukaj

Dla fanów śniegu, gór, piwa i szkła

Harrachov jest niewielką miejscowością turystyczną leżącą w Czechach tuż przy polskiej granicy. Między innymi z tego powodu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów z Polski, nie tylko w sezonie zimowym.

Atrakcją jest tu niewątpliwie kolejka, którą dojedziemy do Harrachova bezpośrednio ze Szklarskiej Poręby. Ci, którzy nie lubią chodzić lub mają dużo bagaży, mogą podjechać do centrum jednym z autobusów podmiejskich.

Nad miastem góruje skocznia narciarska, która obecnie jest nieczynna. Mimo to w sezonie zimowym Harrachov jest doskonałym miejscem dla miłośników nart. Trasy o różnej trudności i dobre zaplecze narciarskie ściągają tu tłumy turystów.

Jeden z licznych w mieście pensjonatów

Atrakcyjność Harrachova nie kończy się z ustaniem zimy. Amatorzy górskich wędrówek przyjeżdżają tu chętnie również latem. Tym bardziej, że miasteczko oferuje zmęczonym wędrowcom wiele wieczornych atrakcji.

Główna ulica obfituje w różnego rodzaju knajpki, w których można napić się prawdziwego czeskiego piwa. Do tego świetnie przyrządzone dania w rozsądnych cenach.

Muzeum Szkła przy ciągle działającej hucie

Będąc na miejscu, warto wybrać się do zabytkowej huty szkła Novosad z XVIII wieku. Huta nadal funkcjonuje, a wszelkie przedmioty wyrabiane są ręcznie. Pracy hutników można się przyglądać z restauracji mieszczącej się w budynku huty lub wykupić bilet na zwiedzanie obiektu.

Na miejscu można kupić różnego rodzaju wyroby – kufle, szklanki, wazoniki itp., ale także luksusowe szkło do napojów czy żyrandole.

Znajduje się tu także muzeum szkła. Zwiedzający poznają tam 300 lat historii produkcji szkła w dzielnicy Nový Svět. W muzeum znajduje się ponad 5 tysięcy eksponatów, co oznacza, że jest to największa kolekcja szkła pochodząca z jednej huty w Czechach.

W miejscowym browarze jest także… spa

W tym samym kompleksie znajduje się browar oraz piwne spa. Uczestnicy mogą tu skorzystać z łaźni piwnych i popijając świeży browar, zażyć kąpieli w tym trunku.

Jak można przeczytać w ulotkach reklamujących ten rodzaj wypoczynku, łaźnie proponują terapię leczniczą na bazie niepasteryzowanego piwa drożdżowego.

Wanna pełna piwa regeneruje naskórek, z organizmu wydalane są szkodliwe substancje, daje także efekt odmładzający. Zabieg korzystnie wpływa też na trądzik.

Zdjęcia autora

Zamknij
Zamknij