Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”

Redakcja brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph” przygotowała ranking jakości europejskich kolei. Na tle innych europejskich przewoźników PKP nie wypada najlepiej.

Publikacja: 01.04.2024 14:03

Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”

Foto: Jakub Żerdzicki Unsplash

Redakcja dziennika „Daily Telegraph” stworzyła ranking przewoźników pasażerskich z 15 największych krajów Europy. PKP znalazły się na dość odległej pozycji. Co krytykują brytyjscy dziennikarze?

PKP: Brytyjczycy krytykują polskie koleje

Każdy, kto mniej lub bardziej regularnie podróżuje pociągami PKP, zapewne przyzna, że jakość podróży polskimi pociągami bardzo się poprawiła, ale czasami pozostawia wiele do życzenia. Zauważyli to również dziennikarze redakcji brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph”, którzy stworzyli ranking sieci kolejowych w 15 największych krajach Europy.

Czytaj więcej

Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”

Ranking powstał na podstawie analizy szeregu czynników decydujących o tym, jak korzysta się z krajowych kolei — od systemu rezerwacji biletów poprzez punktualność pociągów, ceny biletów, obecność kuszetek i nowoczesność składów. Pod uwagę wzięto też między innymi krajobrazy, które można obserwować w trakcie podróży i ogólny komfort jazdy. W rankingu uwzględniono jedynie przewoźników państwowych, pominięto linie metra i firmy prywatne.

Polska zajęła dość odległą, dziewiątą pozycję. Redakcja „Daily Telegraph” przedstawiła realia podróży polskimi pociągami w nienajlepszym świetle, wytykając polskiemu przewoźnikowi szereg niedociągnięć infrastrukturalnych — i nie tylko.

„Funkcjonalistyczny dworzec Warszawa Centralna, otwarta w 1975 roku, przywodzi na myśl stronę B zimnowojennego concept albumu Davida Bowie’ego »Low«” — pisze obrazowo Chris Moss z „Daily Telegraph”, autor artykułu omawiającego ranking. Dziennikarz zauważa, że dworce w mniejszych miejscowościach wyglądają jeszcze starzej. „Mają jakość rodem z dawnych czasów” – dodaje.

Moss zauważa też, że po polskich torach jeżdżą praktycznie wyłącznie dość powolne pociągi ekspresowe i ani jednego pociągu dużych prędkości, czyli jeżdżącego z prędkością powyżej 250 km/h (Pendolino też do nich nie należy). Co ciekawe, do mocnych stron redakcja „Daily Telegraph” zaliczyła punktualność polskich pociągów oraz niezłą gęstość sieci kolejowej w naszym kraju.

Brytyjczycy mają również uwagi do internetowego systemu rezerwacji biletów na stronie PKP. Przy próbie zmiany języka z polskiego na angielski nic się nie dzieje — i anglojęzyczni pasażerowie muszą kupować bilety przy użyciu polskojęzycznego interfejsu. Do słabych stron polskich kolei zaliczono również stosunkowo wysokie ceny biletów, jedne z najwyższych w Europie – jak pisze „Daily Telegraph”. Stosunkowo nisko oceniono też pejzaże pojawiające się za oknami pociągów podczas podróży przez Polskę.

Najlepsze koleje w Europie: w czołówce Austria, Francja i Czechy

Za Polską w rankingu „Daily Telegraph” uplasowało się pięć krajów: Węgry, Szwecja, Hiszpania, Norwegia, Bułgaria i Grecja. Wśród negatywnych aspektów podróży koleją w popularnych wśród turystów krajach śródziemnomorskich Chris Moss wymienia niską jakość tamtejszych składów, kiepskie WiFi i brak punktualności pociągów.

Co ciekawe, ta ostatnia kwestia jest bolączką również w krajach skandynawskich, zwłaszcza w Szwecji — pomijając horrendalne ceny biletów. Dziennikarz zauważa jednak, że niedogodności te rekompensują zapierające dech krajobrazy, przez które przejeżdżają tamtejsze pociągi.

Liderem zestawienia okazała się Austria. Redakcja „Daily Telegraph” chwali tamtejsze koleje przede wszystkim za legendarną punktualność, ładne i dobrze utrzymane dworce oraz spektakularne krajobrazy.

Wraz z Austrią na podium znalazły się Francja i Czechy. Autorzy rankingu zauważają, że francuskie koleje tylko trochę ustępują swoją jakością tym szwajcarskim. Mocnymi stronami sieci kolejowej u naszych południowych sąsiadów jest natomiast jej gęstość, doskonała punktualność pociągów i urokliwe krajobrazy. Minusem są natomiast ceny biletów.

Ranking europejskich krajów sieci kolejowych według „Daily Telegraph”:

1. Austria

2. Francja

3. Czechy

4. Niemcy

5. Finlandia

6. Włochy

7. Rumunia

8. Wielka Brytania

9. Polska

10. Węgry

11. Szwecja

12. Hiszpania

13. Norwegia

14. Bułgaria

15. Grecja

Redakcja dziennika „Daily Telegraph” stworzyła ranking przewoźników pasażerskich z 15 największych krajów Europy. PKP znalazły się na dość odległej pozycji. Co krytykują brytyjscy dziennikarze?

PKP: Brytyjczycy krytykują polskie koleje

Pozostało 95% artykułu
W podróży
Włosi kuszą: 30 tys. euro za przeprowadzkę do Toskanii. Gdzie tkwi haczyk?
W podróży
Słynna włoska wyspa oferuje turystom darmowe noclegi. Trzeba spełnić 2 warunki
W podróży
Gigant branży luksusowej wchodzi na rynek kolejowy. Gra o legendarną markę
W podróży
Cuda Polski 2024: te miejsca warto odwiedzić. Są wyniki głosowania
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
W podróży
Największe centrum handlowe na świecie powiększy się. Remont za 400 mln dolarów