Zamek w Stobnicy otwiera się na turystów. Właściciel zapowiada „oblężenie”

Dobiega końca budowa zamku w Stobnicy. Właściciel zapowiedział już pierwsze imprezy na terenie budzącej kontrowersje inwestycji na granicy Puszczy Noteckiej. Podał też ceny biletów dla turystów.

Publikacja: 29.04.2024 15:11

Zamek w Stobnicy powstaje na obrzeżach Puszczy Noteckiej.

Zamek w Stobnicy powstaje na obrzeżach Puszczy Noteckiej.

Foto: Archsz, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Zamek w Stobnicy w gminie Oborniki to jedna z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji w Polsce. Choć budowa jeszcze nie dobiegła końca, właściciele już ogłosili pierwsze imprezy, które niebawem będą zorganizowane na terenie zamku. Najpierw odbędzie się majówka u stóp budynku, potem – impreza rycerska. 

Zamek w Stobnicy prawie gotowy. Właściciel ogłasza pierwsze imprezy

Kiedy poznańska firma D.J.T. ogłosiła plany budowy ogromnego, wielorodzinnego obiektu mieszkalnego imitującego średniowieczny zamek, przedsiębiorstwo z wielu stron zalała fala krytyki. Obiekt miał stanąć na sztucznej wyspie, na wschodnich rubieżach Puszczy Noteckiej, objętej programem Natura 2000.

Czytaj więcej

Znów głośno o „polskich Malediwach”. Brytyjczycy zachwyceni parkiem na Śląsku

Nie pomogły protesty polityków, ekologów i innych osób przeciwnych wznoszenia tego rodzaju budowli na tak cennym przyrodniczo terenie, jakim jest Puszcza Notecka. W sprawie budowy interweniowały też CBA, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i prokuratura. Firma D.J.T. dopięła jednak swego i w 2015 roku ruszyły prace budowlane.

Budowa zamku w Stobnicy znajduje się właśnie na ostatnim etapie. Jej właściciel już w majówkę zamierza zaprosić pierwszych turystów. Na oficjalnej stronie internetowej zamku w Stobnicy pojawiły się ogłoszenia o zbliżających się wydarzeniach.

Pierwsza impreza odbędzie się już w dniach 1-3 maja. Kolejne wydarzenie – również w maju – będzie miało znacznie większą skalę. 11 i 12 maja na terenie zamku w Stobnicy odbędzie się impreza „Oblężenie Stobnicy”, dzięki której, w intencji organizatorów, uczestnicy poczują prawdziwy klimat średniowiecza.

W programie wydarzenia przewidziano takie atrakcje jak przymierzanie zbroi rycerskiej, pokazy działania maszyn oblężniczych i broni średniowiecznej czy udział w turnieju rycerskim. Nie zabraknie też średniowiecznego obozowiska z ogniskiem i posiłkiem, a także atrakcji dla dzieci.

Podano również ceny biletów wstępu na wspomniane imprezy. Osoby dorosłe będą musiały zapłacić od 60 do 85 złotych, dzieci – od 50 do 65 złotych.

Zamek w Stobnicy: najmłodszy zamek w Polsce

Architektura zamku w Stobnicy jest pomyślana jako imitacja średniowiecznego miasteczka na wyspie otoczonej sztucznym stawem. Choć budynek wzniesiono na obszarze Natura 2000, to mimo wszystko w 2015 roku firmie D.J.T. udało się uzyskać pozwolenie na budowę, którą wkrótce rozpoczęto.

Głównym architektem pokrytego kamieniem i tynkiem obiektu jest Waldemar Szeszuła. Budynek ma łącznie 14 kondygnacji, które wieńczy wieża. Wysokość zamku w najwyższym punkcie liczy 70 metrów, długość całego kompleksu wynosi 200 metrów.

Docelowo zamek ma pomieścić 46 lokali dla prawie stu osób. W 2023 r. otwarto dla turystów płatną Leśną Ścieżkę Edukacyjną, która biegnie wokół budowli i stawu.

W 2015 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu nie miała żadnych zastrzeżeń wobec inwestycji w kwestii jej wpływu na środowisko. Cztery lata później urzędnicy instytucji zmienili zdanie i sprawa wylądowała w sądzie – tym razem z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Finał całej sprawy miał miejsce pod koniec marca tego roku, kiedy Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę GDOŚ, ponieważ urzędnicy złożyli ją z pięciodniowym opóźnieniem. Sąd oddalił również skargę kasacyjną proekologicznego Stowarzyszenia na rzecz Wszystkich Istot.

W sprawie zamku w Stobnicy toczą się jeszcze dwa postępowania. Jedno, również w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, dotyczy stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę zamku. Z kolei w Sądzie Rejonowym w Obornikach trwa proces przeciwko osobom oskarżonym o nieprawidłowości przy budowie obiektu.

Zamek w Stobnicy w gminie Oborniki to jedna z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji w Polsce. Choć budowa jeszcze nie dobiegła końca, właściciele już ogłosili pierwsze imprezy, które niebawem będą zorganizowane na terenie zamku. Najpierw odbędzie się majówka u stóp budynku, potem – impreza rycerska. 

Zamek w Stobnicy prawie gotowy. Właściciel ogłasza pierwsze imprezy

Pozostało 90% artykułu
Miejsca
Niemcy budują najdłuższe molo na Bałtyku. Sopot straci palmę pierwszeństwa
Miejsca
Nowa atrakcja Rzymu: odkryto dawny pałac papieży. „Demonstracja bogactwa”
Miejsca
Aquapark w Polsce na liście najpiękniejszych na świecie. „Przełomowe arcydzieło”
Miejsca
Zamek w Stobnicy znów otwiera się na turystów. W planach wakacyjne „oblężenie”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Miejsca
Opuszczony pałac w Kopicach odzyska blask. Są pieniądze na „polski Disneyland”