Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO

Położona w Sudetach Kraina Wygasłych Wulkanów stała się trzecim znajdującym się na terenie Polski miejscem, które trafiło na listę Światowych Geoparków UNESCO. To potwierdzenie, że nasz kraj poszczycić się może dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu.

Publikacja: 28.03.2024 13:46

Czartowska Skała, powulkaniczne wzniesienie zbudowane z bazaltów, część polskiej Krainy Wygasłych Wu

Czartowska Skała, powulkaniczne wzniesienie zbudowane z bazaltów, część polskiej Krainy Wygasłych Wulkanów.

Foto: Zorro2212, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

W środę na listę Światowych Geoparków UNESCO – zestawienie miejsc, w których promuje się i chroni dziedzictwo geologiczne, przyrodnicze i kulturowe, aktywizując przy tym lokalną społeczność – trafiła położona w Sudetach Kraina Wygasłych Wulkanów. To już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce, znajdujące się na terenie Polski. 

Czym jest Kraina Wygasłych Wulkanów?

Rozciągająca się na terenach między Złotoryją a Jelenią Górą Kraina Wygasłych Wulkanów, położona jest w obrębie Gór i Pogórza Kaczawskiego. To jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem tektonicznym i geologicznym obszarów Polski. Zajmuje on powierzchnię aż 1300 kilometrów kwadratowych. 

Będąc w Krainie Wygasłych Wulkanów natknąć się można na pozostałości aktywności wulkanicznej z aż trzech różnych wycinków historii Ziemi: wulkanizm wczesnopaleozoiczny (około 500 milionów lat temu), późnopaleozoiczny (około 270 mln lat temu) oraz kenozoiczny (około 20 mln lat temu). Każdy z tych okresów reprezentowany jest przez rozmaite formy skalne pochodzenia wulkanicznego. Kraina Wygasłych Wulkanów to jednak nie tylko skały wulkaniczne – spotkać tu można bowiem także inne typy skał, pochodzące z różnych okresów geologicznych. Mówią one między innymi o dawnych zbiornikach morskich czy procesach zachodzących w głębi Ziemi. Pokazują one także ślady dawnego górnictwa, zabytki i przyrodę ożywioną.

Czytaj więcej

Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu

Wyróżniający się nie tylko na mapie Polski, ale i Europy region, wciąż nie do końca pozostaje odkryty przez masową turystykę. Już wkrótce może się jednak zmienić – w środę położona w Sudetach Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła bowiem na listę Światowych Geoparków UNESCO. Jak zaczają eksperci, to potwierdzenie, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu.

Jakie miejsca w Polsce znajdują się na liście UNESCO?

Światowe Geoparki UNESCO są miejscami, w których promuje się i chroni dziedzictwo geologiczne, przyrodnicze i kulturowe, aktywizując przy tym lokalną społeczność. Poza geoparkiem z Polski w środę do prestiżowej listy dołączyło także 17 geoparków, znajdujących się w innych częściach świata.

Jak powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim Państwowego Instytutu Geologicznego PIB we Wrocławiu, „państwowa służba geologiczna jest niezmiernie dumna, że Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów jako już trzeci geopark z naszego kraju dołączył do Światowej Sieci Geoparków UNESCO”. Podkreśliła także, że szczególne gratulacje należą się przede wszystkim Stowarzyszeniu Kaczawskiemu, zarządzającemu Geoparkiem – od lat prowadziło ono bowiem działania dążące do przystąpienia do grona Światowych Geoparków UNESCO.

Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów nie jest jedynym miejscem w Polsce, które znajduje się na liście Światowych Geoparków UNESCO. Uwzględnione są na niej także dodany do listy w 2011 roku Geopark Łuk Mużakowa oraz Geopark Świętokrzyski, który znajduje się na liście od 2021 roku. 

Czym są geoparki?

Geoparki są jednolitymi obszarami, które w zrównoważony sposób zwiększają ochronę i wykorzystanie dziedzictwa geologicznego. Sprzyjają one także dobrobytowi ekonomicznemu ludzi tam mieszkających. To obszary, gdzie unikatowe dziedzictwo geologiczne służy jako filar promocji i rozwoju. Działalność geoparku nie ogranicza się jednak wyłącznie do popularyzacji geologii – celem geoparku jest również bowiem promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu oraz poprawa jakości życia mieszkańców.

Korzyści dla lokalnej społeczności oraz biznesu płynące z utworzenia geoparku to przede wszystkim wzrost rozpoznawalności marki regionu, zwiększenie ruchu turystycznego a także prestiż, który idzie za członkostwem w sieci UNESCO – zauważa na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Kaczawskie. „Członkostwo w Sieci Geoparków umożliwia regionom dalszy zrównoważony rozwój, wspiera ochronę dziedzictwa geologicznego, umożliwia wymianę doświadczeń i kontaktów z innymi geoparkami na świecie, a także przyczynia się do promocji pośród krajowych i zagranicznych turystów” – czytamy.

Dla tych, którzy ciekawi są, jak wygląda Kraina Wygasłych Wulkanów, a nie mieli okazji jej odwiedzić, Stowarzyszenie Kaczawskie przygotowało „Przewodnik po geoparku Krainy Wygasłych Wulkanów w 30 geopunktach”. Jest on za darmo do pobrania na stronie internetowej stowarzyszenia. 

W środę na listę Światowych Geoparków UNESCO – zestawienie miejsc, w których promuje się i chroni dziedzictwo geologiczne, przyrodnicze i kulturowe, aktywizując przy tym lokalną społeczność – trafiła położona w Sudetach Kraina Wygasłych Wulkanów. To już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce, znajdujące się na terenie Polski. 

Czym jest Kraina Wygasłych Wulkanów?

Pozostało 92% artykułu
W podróży
Włosi kuszą: 30 tys. euro za przeprowadzkę do Toskanii. Gdzie tkwi haczyk?
W podróży
Słynna włoska wyspa oferuje turystom darmowe noclegi. Trzeba spełnić 2 warunki
W podróży
Gigant branży luksusowej wchodzi na rynek kolejowy. Gra o legendarną markę
W podróży
Cuda Polski 2024: te miejsca warto odwiedzić. Są wyniki głosowania
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
W podróży
Największe centrum handlowe na świecie powiększy się. Remont za 400 mln dolarów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki