W środę na listę Światowych Geoparków UNESCO – zestawienie miejsc, w których promuje się i chroni dziedzictwo geologiczne, przyrodnicze i kulturowe, aktywizując przy tym lokalną społeczność – trafiła położona w Sudetach Kraina Wygasłych Wulkanów. To już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce, znajdujące się na terenie Polski.
Czym jest Kraina Wygasłych Wulkanów?
Rozciągająca się na terenach między Złotoryją a Jelenią Górą Kraina Wygasłych Wulkanów, położona jest w obrębie Gór i Pogórza Kaczawskiego. To jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem tektonicznym i geologicznym obszarów Polski. Zajmuje on powierzchnię aż 1300 kilometrów kwadratowych.
Będąc w Krainie Wygasłych Wulkanów natknąć się można na pozostałości aktywności wulkanicznej z aż trzech różnych wycinków historii Ziemi: wulkanizm wczesnopaleozoiczny (około 500 milionów lat temu), późnopaleozoiczny (około 270 mln lat temu) oraz kenozoiczny (około 20 mln lat temu). Każdy z tych okresów reprezentowany jest przez rozmaite formy skalne pochodzenia wulkanicznego. Kraina Wygasłych Wulkanów to jednak nie tylko skały wulkaniczne – spotkać tu można bowiem także inne typy skał, pochodzące z różnych okresów geologicznych. Mówią one między innymi o dawnych zbiornikach morskich czy procesach zachodzących w głębi Ziemi. Pokazują one także ślady dawnego górnictwa, zabytki i przyrodę ożywioną.
Czytaj więcej
W Europie nie brakuje miast, które są magnesem przyciągającym turystów. Wygląda jednak na to, że w 2024 roku gwiazdą w tym gronie ma szansę być jedno z polskich miast – wynika z raportu przygotowanego przez firmę Bounce.
Wyróżniający się nie tylko na mapie Polski, ale i Europy region, wciąż nie do końca pozostaje odkryty przez masową turystykę. Już wkrótce może się jednak zmienić – w środę położona w Sudetach Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła bowiem na listę Światowych Geoparków UNESCO. Jak zaczają eksperci, to potwierdzenie, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu.