Znów głośno o „polskich Malediwach”. Brytyjczycy zachwyceni parkiem na Śląsku

O „polskich Malediwach” ponownie robi się coraz głośniej. Niedawno na ten urokliwy zakątek Śląska zwróciła uwagę redakcja brytyjskiego tabloidu „The Sun”. Brytyjczycy przepowiadają najazd turystów na to miejsce, które niespodziewanie stało się znane w tym kraju.

Publikacja: 11.04.2024 15:00

Park Gródek w Jaworznie powstał pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, dawniej znajdował się tu kamieni

Park Gródek w Jaworznie powstał pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, dawniej znajdował się tu kamieniołom.

Foto: Adéla Miczková Unsplash

Być może już niebawem na całym świecie zrobi się głośno na temat pewnego urokliwego zakątka Polski. Mowa o Jaworznie pod Katowicami, a konkretnie — znajdującym się w tym mieście Parku Gródek, do którego już kilka lat temu przylgnął przydomek „polskich Malediwów”.

Gdzie znajdują się „polskie Malediwy”?

Do Parku Gródek w Jaworznie można dojechać samochodem z centrum Katowic w nieco ponad pół godziny, kierując się na południowy wschód. Na terenie parku znajduje się zbiornik Wydra, który od szeregu lat przyciąga wielu turystów z całej Polski.

Ten malowniczy zakątek Górnego Śląska szczególnie efektownie wygląda wiosną i latem. Przy ładnej, słonecznej pogodzie wyraźnie widać, jak przejrzysta jest woda Wydray, która nabiera pięknego, lazurowego odcienia. Wielu przyrównuje ten widok do tego, który można podziwiać na Malediwach — stąd przydomek tego miejsca.

Park Gródek już od szeregu lat cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Katowic i okolicznych miejscowości, zjeżdżają tu też turyści z całej Polski. O „polskich Malediwach” pisze się już także w zachodnich mediach.

Czytaj więcej

Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat

Przed tygodniem na łamach popularnego brytyjskiego tabloidu „The Sun” pojawił się artykuł, którego autor zachwala ten już stosunkowo dobrze znany Polakom, a dla Brytyjczyków jeszcze nieodkryty zakątek naszego kraju. Dziennikarz „The Sun” zachwala czystość wody w Wydrze — jest ona tak przejrzysta, że z łatwością można dostrzec pływające w zbiorniku ryby. Z kolei pagody na drewnianej kładce kojarzą się z podobnymi konstrukcjami na Malediwach.

W artykule mowa jest też o innych atrakcjach w tej okolicy, między innymi o parku rozrywki Legendia w Chorzowie i Muzeum Historii Gitary w Katowicach. Autor artykułu zauważa też, że koszty podróży na „polskie Malediwy” są znacznie niższe niż na te oryginalne.

Przy odrobinie szczęścia za bilet lotniczy w jedną stronę z Wielkiej Brytanii do Katowic można zapłacić zaledwie 15 funtów — czytamy w artykule. Dziennikarz „The Sun” zwraca też uwagę na niskie (z punktu widzenia brytyjskiego turysty) ceny zakwaterowania i wyżywienia.

Czy „polskie Malediwy” na Śląsku czeka najazd brytyjskich turystów?

Park Gródek powstał pod koniec lat 90. ubiegłego wieku, dawniej znajdował się tu kamieniołom. Adaptacja tego obszaru na park wpisuje się w szeroko zakrojony program transformacji tutejszych terenów, które przez wieki były silnie uprzemysłowione. Dziś celem lokalnych samorządów jest zmiana wizerunku Śląska, który dziś stawia już nie na ciężki przemysł, ale przede wszystkim na walory przyrodnicze i krajobrazowe.

Czy mieszkańcy Jaworzna mogą spodziewać się najazdu turystów z Wielkiej Brytanii? Zważywszy na pogarszającą się sytuację ekonomiczną wielu mieszkańców Wysp — istnieje takie prawdopodobieństwo.

Brexit, a w międzyczasie również pandemia i kryzys ekonomiczny dość boleśnie odbiły się na portfelach mieszkańców Wielkiej Brytanii. Od kilku lat w tamtejszych mediach poświęconych podróżom i stylowi życia przybywa artykułów, których autorzy polecają czytelnikom w miarę tanie kierunki wakacyjnych wycieczek.

W publikacjach tych pojawiają się rozmaite miejsca na mapie Europy, do których można wybrać się zarówno na weekendowy wypad, jak i dłuższy urlop — bez nadmiernego drenażu portfela. Okazuje się, że „polskie Malediwy” są jednym z takich zakątków.

Być może już niebawem na całym świecie zrobi się głośno na temat pewnego urokliwego zakątka Polski. Mowa o Jaworznie pod Katowicami, a konkretnie — znajdującym się w tym mieście Parku Gródek, do którego już kilka lat temu przylgnął przydomek „polskich Malediwów”.

Gdzie znajdują się „polskie Malediwy”?

Pozostało 91% artykułu
Miejsca
Zamek w Stobnicy otwiera się na turystów. Właściciel zapowiada „oblężenie”
Miejsca
Schody donikąd: wraca kontrowersyjna atrakcja turystyczna Nowego Jorku
Miejsca
„Bunt naklejkowy” w raju turystycznym. Mieszkańcy idą na wojnę z restauracjami
Miejsca
Włosi ratują kolejną krzywą wieżę. To część „średniowiecznego Manhattanu”
Miejsca
Nowa atrakcja dla turystów w Beskidach. Mieszkańcy podzieleni. „To jest chore”