Rzym zmieni oblicze. Włosi przebudują historyczne centrum miasta

W Rzymie rusza ambitny projekt przebudowy historycznej części miasta. To część wielkiego programu transformacji centrum Rzymu. Po przebudowie turyści zyskają nowe atrakcje.

Publikacja: 04.04.2024 04:11

W Rzymie powstanie monumentalna promenada, która będzie biegła od Koloseum przez Palatyn, Circus Max

W Rzymie powstanie monumentalna promenada, która będzie biegła od Koloseum przez Palatyn, Circus Maximus i Wzgórze Kapitolińskie.

Foto: Chris Czermak Unsplash

Włoski minister kultury i burmistrz Rzymu zapowiedzieli nową budowę w sercu stolicy Włoch. W mieście ma powstać nowa ścieżka pieszo-rowerowa, która będzie przebiegać przez historyczne centrym. Celem inwestycji jest usprawnienie infrastruktury turystycznej Rzymu, choć nie wszyscy Włosi są zachwyceni tak szeroko zakrojoną interwencję w tkankę Wiecznego Miasta.

Co zobaczyć w Rzymie: nowe atrakcje w historycznym centrum miasta

Projekt, który władze Rzymu zapowiadały jeszcze w październiku, za kilka miesięcy wejdzie w fazę realizacji. Ogłosili to we wtorkowy poranek na terenie rzymskich forów cesarskich włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano oraz burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri.

Mowa o budowie monumentalnej promenady, która będzie biegła od Koloseum przez Palatyn, Circus Maximus i Wzgórze Kapitolińskie oraz obejmie okoliczne uliczki. W przyszłości tak zwana Nowa Ścieżka Archeologiczna ma dotrzeć również do Term Karakalli i starożytnej ulicy Via Appia, oraz połączyć historyczne centrum Rzymu z sąsiednimi dzielnicami.

Czytaj więcej

Polskie miasto magnesem na turystów. Pierwsze miejsce w europejskim rankingu

W konkursie na projekt nowej promenady wystartowało 23 pracowni architektonicznych. Zwyciężyła propozycja biura Labics z Rzymu. Koszt projektu szacuje się na prawie 19 milionów euro. Jego pomysłodawcy zapowiadają, że kiedy wszystkie planowane prace dobiegną końca, będzie to największy obszar archeologiczny na świecie.

Projekt ścieżki odwołuje się do pomysłu urzędującego pod koniec XIX wieku ministra edukacji Guido Baccellego, którego jednak nigdy nie zrealizowano. Twórcy współczesnego projektu zakładają stworzenie większej przestrzeni dla pieszych i rowerów, a także między innymi więcej terenów zielonych.

W obrębie promenady powstaną też nowe tarasy, które mają zapewnić zwiedzającym lepsze widoki na miasto i sprawić, że tkanka historycznego centrum Rzymu będzie dla nich bardziej czytelna. Częścią inwestycji będzie też modernizacja transportu publicznego.

Atrakcje dla turystów: Nowa ścieżka archeologiczna w Rzymie

Nowa Ścieżka Archeologiczna to część większego projektu transformacji centrum Rzymu, którego ukończenie planuje się w następnej dekadzie. Całkowity koszt przedsięwzięcia, obejmującego między innymi budowę stacji metra na Placu Weneckim, ma wynieść ponad 280 milionów euro.

Stojący na czele biura architektonicznego Labics Francesco Isidori zapewnia, że nowa promenada przysłuży się nie tylko turystom, ale również mieszkańcom Rzymu. „Staraliśmy się stworzyć przyjazne miejsce, po którym Rzymianie będą mogli spacerować, usiąść w cieniu i spotykać się. Chcieliśmy oddać z powrotem serce Rzymu jego mieszkańcom, a także szerszej społeczności” — powiedział we wtorek architekt.

Pomimo tych zapewnień projekt ma też swoich przeciwników, których cytuje między innymi „The New York Times”. Dziennik przytacza wypowiedź włoskiego dziennikarza Mario Ajello, który tuż po ogłoszeniu planów budowy nowej ścieżki w ubiegłym roku nazwał projekt „parkiem rozrywki dla turystów”, który stworzono bez uwzględnienia potrzeb tych, którzy mieszkają i pracują w Rzymie.

Budowę promenady krytykuje też włoski historyk Giordano Bruno Guerri. Stwierdził on, że włodarze Rzymu powinni w pierwszej kolejności pomyśleć, jak uporać się z takimi problemami jak nielegalni przewodnicy turystyczni, sprzedawcy horrendalnie drogiej wody butelkowanej czy ludzie przebrani za gladiatorów, wyłudzający od turystów pieniądze za wspólne selfie.

Projekt Nowej Ścieżki Archeologicznej w Rzymie czela jeszcze na uzyskanie wszystkich zgód i pozwoleń. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze prace ruszą już we wrześniu tego roku. Pozytywny scenariusz zakłada ukończenie pierwszej fazy projektu już w 2025 roku.

Włoski minister kultury i burmistrz Rzymu zapowiedzieli nową budowę w sercu stolicy Włoch. W mieście ma powstać nowa ścieżka pieszo-rowerowa, która będzie przebiegać przez historyczne centrym. Celem inwestycji jest usprawnienie infrastruktury turystycznej Rzymu, choć nie wszyscy Włosi są zachwyceni tak szeroko zakrojoną interwencję w tkankę Wiecznego Miasta.

Co zobaczyć w Rzymie: nowe atrakcje w historycznym centrum miasta

Pozostało 90% artykułu
Miasta
Na Cyprze wyrośnie „miasto przyszłości”. To pomysł słynnego architekta
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Miasta
W polskich miastach nadchodzi era burmistrzów nocnych. W Europie to już standard
Miasta
Jak się żyje w najlepszym na świecie mieście do życia? Kolejny sukces Wiednia
Miasta
Najszczęśliwsze miasta na świecie. Polska metropolia w czołowej setce
Miasta
Europa: które miasta czeka zalew turystów latem? Polska metropolia w czołówce