Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom

Seniorzy, nie tylko w Europie, często czują się wykluczeni. Dotyczy to między innymi podróżowania i wypoczynku. W jaki sposób można ich wspomóc? Jedno z państw w UE prowadzi bardzo wspiera seniorów dopłacając do ich wypoczynku. Co ciekawe – dotyczy to także cudzoziemców.

Publikacja: 28.02.2024 04:30

Zdaniem przedstawicieli hiszpańskiego rządu, inne państwa w UE powinny rozważyć wprowadzenie podobne

Zdaniem przedstawicieli hiszpańskiego rządu, inne państwa w UE powinny rozważyć wprowadzenie podobnego rozwiązania.

Foto: Vidar Nordli-Mathisen Unsplash

Zdaniem władz Hiszpanii wspieranie wyjazdów seniorów jest bardzo korzystne dla państwa, bo dzięki temu prowadzą one aktywny tryb życia i rzadziej chorują. W epoce starzejących się społeczeństw ma to coraz większe znaczenie. Hiszpańskie władze finansują więc częściowo wyjazdy seniorom. Co ciekawe, z takiego dofinansowania mogą korzystać nie tylko obywatele Hiszpanii, ale także cudzoziemcy mieszkający w tym kraju. Na czym polega program rządu Hiszpanii?

Hiszpania dopłaca emerytom do wakacji

Instytut Osób Starszych i Opieki Społecznej (IMSERSO) w Hiszpanii – agencja rządowa odpowiedzialna za zarządzanie usługami społecznymi – wspiera osoby starsze na różne sposoby. Poprzez tę instytucję władze Hiszpanii pomagają emerytom, finansując część kosztów wyjazdów wakacyjnych osób starszych. Zdaniem władz taka polityka ma mieć korzystny wpływ na zdrowie osób starszych i na jakość ich życia, co w dłuższej perspektywie będzie miało pozytywny wpływ na system opieki społecznej. Korzyści czerpać ma także z tego jednak gospodarka oraz branża turystyczna.

Czytaj więcej

Oto najlepszy na świecie hotel dla niewyspanych. Mieści się w gotyckim zamku

Jakie zasady obowiązują w ramach tego systemu? Większość dotowanych wycieczek ma się odbywać poza sezonem – od października do czerwca. W przypadku krótkich wyjazdów emeryci otrzymać mogą 115 euro, zaś w przypadku dłuższych wakacji – aż 455 euro.

Celem hiszpańskiego programu ma być „promocja aktywnego trybu życia u osób starszych, okazanie solidarności międzypokoleniowej oraz stworzenie nowych miejsc pracy”. Pomysł hiszpańskiego rządu przypadnie do gustu nie tylko obywatelom Hiszpanii. Władze kraju zapewniają bowiem, by z dotacji korzystać mogli nie tylko Hiszpanie, ale i osoby, które na stałe i legalnie zamieszkują w tym kraju. To dobra wiadomość przede wszystkim dlatego, że społeczność emigrantów w Hiszpanii to jedna z największych w Europie.  

Hiszpania: Tanie wakacje dla emerytów. Kto może skorzystać z programu?

W ramach programu o dofinansowanie ubiegać się mogą ci, którzy są na emeryturze i otrzymują hiszpańską emeryturę, mają 55 lat i więcej oraz pobierają rentę bądź rentę po zmarłym małżonku, osoby w wieku 60 lat lub starsze i otrzymujące zasiłek lub dotacje dla bezrobotnych, a także osoby w wieku 60 lat lub więcej i posiadacze lub beneficjenci hiszpańskiego systemu ubezpieczenia społecznego. Dotyczy to zarówno obywateli Hiszpanii, jak i legalnych emigrantów. 

Czytaj więcej

Ranking najlepszych plaż w Europie. W czołówce znalazła się perła Bałtyku

Co istotne, samo złożenie wniosku nie jest równoznaczne z otrzymaniem dofinansowania. Jak czytamy, rząd priorytetowo traktuje osoby starsze, posiadające mniejsze środki finansowe, a także osoby niepełnosprawne i pochodzące z rodzin wielodzietnych. „Pierwszeństwo mają także osoby ubiegające się o dofinansowanie po raz pierwszy oraz ci, którzy chętniej podróżują poza sezonem (październik-czerwiec)” – podkreślono. Jeśli złożony wniosek zostanie zaakceptowany, w podróż można wybrać się samemu bądź z małżonkiem, partnerem prawnym lub niepełnosprawnym dzieckiem – nawet, jeśli towarzysz nie spełnia wymienionych wcześniej wymagań.

Hiszpanie: Cała Europa powinna wprowadzić taki program

Większość podróży dofinansowanych w ramach wspomnianego programu, odbywa się na terenie Hiszpanii. Niewielka ich część także w Portugalii. Zazwyczaj w cenę oferowanych wakacji wliczony jest koszt transportu, zakwaterowania i wyżywienia, a także dostęp do grupowej polisy ubezpieczeniowej i programu społeczno-kulturalnego.

W sezonie 2023/2024 z programu skorzystać będzie mogło łącznie 886 269 osób. Budżet przeznaczony na program to w tym roku 300 milionów euro. 

Chcący skorzystać z oferty rezerwować mogą wakacje za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej programu. Istnieje także możliwość rezerwacji w biurach podróży autoryzowanych przez Program Turystyczny IMSERSO za okazaniem dowodu osobistego.

Hiszpańskie władze zasugerowały, by wszystkie pozostałe kraje europejskie także rozważyły wdrożenie tego typu programu. Fernando Valdes, sekretarz stanu ds. turystyki, zaznaczył, że gdyby to zrobiono, „miliony europejskich emerytów mogłyby pojechać na wakacje". 

Zdaniem władz Hiszpanii wspieranie wyjazdów seniorów jest bardzo korzystne dla państwa, bo dzięki temu prowadzą one aktywny tryb życia i rzadziej chorują. W epoce starzejących się społeczeństw ma to coraz większe znaczenie. Hiszpańskie władze finansują więc częściowo wyjazdy seniorom. Co ciekawe, z takiego dofinansowania mogą korzystać nie tylko obywatele Hiszpanii, ale także cudzoziemcy mieszkający w tym kraju. Na czym polega program rządu Hiszpanii?

Pozostało 90% artykułu
W podróży
Włosi kuszą: 30 tys. euro za przeprowadzkę do Toskanii. Gdzie tkwi haczyk?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
W podróży
Słynna włoska wyspa oferuje turystom darmowe noclegi. Trzeba spełnić 2 warunki
W podróży
Gigant branży luksusowej wchodzi na rynek kolejowy. Gra o legendarną markę
W podróży
Cuda Polski 2024: te miejsca warto odwiedzić. Są wyniki głosowania
W podróży
Największe centrum handlowe na świecie powiększy się. Remont za 400 mln dolarów