Szukaj

Bank funduje militaria i wojskowy rower z „Łucznika”

Unikatowa kolekcja militariów trafiła do Muzeum Wojska Polskiego. Jest prezentowana na wystawie „Bronili Niepodległej”. Fundatorem zakupu kolekcji uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia używanego przez polskich żołnierzy w czasie wojny jest PKO Bank Polski.

Prezes zarządu PKO BP Zbigniew Jagiełlo stwierdził podczas przekazania eksponatów, że w działalności banku kieruje się stwierdzeniem marszałka Józefa Piłsudskiego, którego darzy  wielkim szacunkiem: „niech kieruje nami romantyzm celów i pozytywizm efektów”. – Mamy tutaj pozytywne efekty działań pracowników Muzeum Wojska Polskiego, bo te wszystkie artefakty są tutaj zebrane – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Zapytany o cenę zakupionych zabytków, Zbigniew Jagiełło odparł, że „są one bezcenne”.

Wśród eksponatów pokazywanych na wystawie „Bronili Niepodległej”: w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znalazła się m.in. łuska od armaty kalibru 150 mm z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein, który ostrzelał polską składnicę wojskową 1 września 1939 r. na Westerplatte. Można też zobaczyć wojskowy rower produkowany przez radomską Fabrykę Broni „Łucznik”.

Odwiedzający wystawę mogą też obejrzeć kurtkę garnizonową wzór 1936 – podporucznika rezerwy piechoty Ryszarda H. Machila, oficera 73. Pułku Piechoty z Katowic, który został zamordowany w 1940 roku w Katyniu. Uwagę zwraca także znaleziony w Puszczy Kozienickiej granatnik wz. 1936.

Unikatem jest – jedyna w zbiorach MWP – wsypa na żołnierską poduszkę, używaną koszarach. Wśród nowych nabytków muzealnych jest też siodło wyprodukowane w 1939 r., telefon polowy AP-36 wyprodukowany w Państwowych Zakładach Tele i Radiotechnicznych, skrzynia z wyposażenia wojsk łączności wz. 37-Ł, wykonana przez kielecką Hutę „Ludwików”, trąbka sygnałówka z batalionu „Podświle” żołnierza Korpusu Obrony Pogranicza.

Można też obejrzeć odznaczenia, a nawet kompasy i latarki wojskowe. Ozdobą wystawy jest jednak błękitny mundur wraz z czapką Józefa Piłsudskiego oraz skórzana kurtka generała Stanisława Maczka.

W zbiorach Muzeum Wojska Polskiego znajduje się teraz ponad 250 tys. eksponatów. Wystawę można oglądać do 30 września 2020 r.

Zamknij
Zamknij