Szukaj

Tak wygląda najdroższa moneta na świecie. Jest warta majątek

Choć ta srebrna jednodolarówka została wybita ponad 220 lat temu, zachowała się w idealnym stanie

Flowing Hair Liberty, srebrna moneta jednodolarowa z 1794 roku, to prawdziwy skarb dla kolekcjonerów. W 2013 roku nabywca zapłacił za nią rekordowe 10 milionów dolarów. W październiku tego roku ta moneta znów trafi do sprzedaży na aukcji w Las Vegas. Według prognoz może poprawić wynik sprzed 7 lat, utrzymując tytuł najdroższej monety na świecie.

Ile warta jest najdroższa moneta na świecie?

Głównym powodem, dla którego ten srebrny dolar wzbudza tak duże emocje, jest przypuszczenie, że to być może pierwsza moneta wybita w pierwszej amerykańskiej mennicy w Filadelfii. Wg ekspertów w październiku 1794 roku jednego dnia wyprodukowano 1758 takich monet.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez The Hot Bid (@thehotbid)

Wg magazynu Coin World, do dziś na świecie zachowało się ok. 140 podobnych jednodolarówek. Egzemplarz znany jako „Flowing Hair” nigdy nie trafił do zwykłego obrotu – stanowił pamiątkę od Davida Rittenhouse’a, dyrektora filadelfijskiej mennicy, dla amerykańskich dygnitarzy.

Czytaj też: 50 lat motoryzacji na jednej aukcji. Zobacz niezwykłą kolekcję samochodów Marcela Petitjeana 

Egzemplarz, który trafi na aukcję, wyróżnia się niemal perfekcyjnym stopniem zachowania. Wg używanej do jego profesjonalnej oceny skali Sheldona moneta zasłużyła na 66 punktów w skali 1-70.

Drugą najdroższą monetą w historii jest poprzedni rekordzista – złota dwudziestodolarówka „Double Eagle”, wyemitowana wiosną 1933 roku – tuż przed wprowadzeniem w USA dekretu o zakazie gromadzenia złota. W 2002 roku anonimowy nabywca za jedną z trzech monet o potwierdzonej autentyczności (dwie pozostałe należą do amerykańskiego rządu) zapłacił 7,59 mln dolarów.

Zamknij
Zamknij